Dyktando już nie straszne

Przez jakie u pisze się “buty”? Gdy już dziecko napisze humorystyczne dyktando o królu szukającym obuwia pod łóżkiem, na pewno zapamięta pisownię i tego, i wielu innych wyrazów. Jurek Ogórek to sympatyczna propozycja dla uczniów szkół podstawowych, którzy potrzebują przećwiczyć ortografię.

Oprócz słowniczka i wyjaśnienia na przykładach zasad ortografii w programie znajdziemy kilka typów ćwiczeń: rebusy, anagramy, łączenie sylab z “problematycznymi” głoskami, tak żeby powstał prawidłowy wyraz, a na koniec, jakżeby inaczej, dyktando. Ćwiczenia są połączone fabułą w taki sposób, że należy wykonywać je w zadanej kolejności, ale jeśli na przykład dziecko lubi rebusy, może do nich wracać wiele razy. Aby ukończyć tę ortograficzną grę, trzeba bezbłędnie napisać kilkuzdaniowe dyktando wylosowane spośród przygotowanych tekstów. Ocenie podlegają nie tylko trudne głoski, ale prawidłowy zapis całych zdań, łącznie z kropką, tak jak w szkole. Teksty wykorzystywane w dyktandzie można i należy wcześniej przećwiczyć na “teście z butelki” polegającym na uzupełnianiu brakujących w tekście głosek.

Jurek Ogórek, czyli Ortografia na wesoło
Wymagania: Windows 98 SE/Me/XP, ok. 40 MB na dysku
+ nauka przez zabawę, różnorodne ćwiczenia
– mało przykładów i dyktand
Cena: 19 zł
www.play.com.pl

Co istotne, nie jest możliwe zapisanie postępów użytkownika. Po każdorazowym włączeniu programu zaczynamy przygodę od początku. Może to i dobrze – chodzi w końcu o to, żeby jak najwięcej ćwiczyć. Przykłady w poszczególnych ćwiczeniach są losowane z większej puli, więc każda rozgrywka będzie nieco inna – a przynajmniej kilka pierwszych, gdyż przykładów czy dyktand do wyboru nie jest zbyt wiele.

Każde z czterech zadań składa się z niewielu części, ale nie należą one do łatwych, a w dodatku w niektórych decyzje trzeba podejmować szybko. Program można więc uznać za zabawne repetytorium przed sprawdzianem, a nie pomoc naukową dla dzieci, które dopiero uczą się pisać.

Więcej:bezcatnews