Pomocnik admina

Czy instalując łaty i uaktualnienia na kilku pecetach administrator musi biegać od komputera do komputera, z pokoju do pokoju, z piętra na piętro? Niekoniecznie. Dzięki usłudze WUS będzie miał lżejszą i wygodniejszą pracę

Kilka miesięcy temu opisywaliśmy usługę Software Update Services (patrz: $(LC106573:Test programu Software Update Services)$) umożliwiającą uruchomienie lokalnego serwisu z poprawkami i uaktualnieniami dla serwerów z rodziny Windows 2000/2003 oraz stacji roboczych bazujących na Windows 2000/XP Professional. Dzięki SUS-owi użytkownicy naszej sieci mogą pobierać update’y z maszyny stojącej w pokoju obok, zamiast łączyć się z serwerami Microsoftu i ściągać niejednokrotnie duże pliki, obciążając firmowe łącze jednoczesnym pobieraniem tych samych danych. SUS pozwala jednak tylko na aktualizację i łatanie wymienionych wyżej systemów operacyjnych. Aż się prosiło o udostępnienie tego typu mechanizmu dla innych produktów firmy z Redmond.

W połowie listopada Microsoft udostępnił do testów wersję beta następcy SUS-u, zapowiadanego od jakiegoś czasu mechanizmu Windows Update Services. W odróżnieniu od poprzednika WUS nie służy jedynie do aktualizacji systemów operacyjnych. Pozwala pobierać i dystrybuować w sieci lokalnej łaty i uaktualnienia dla pakietu MS Office, SQL Servera, Exchange’a oraz najważniejszych sterowników sprzętowych.

Nie trzeba lecytyny ani… kondycji

Uruchomienie usług Windows Update Services na firmowym serwerze niewątpliwie usprawni dystrybucję uaktualnień i łat, co powinno się przyczynić między innymi do poprawienia bezpieczeństwa. Znacznie trudniej będzie teraz zapomnieć o załataniu jakiegoś rzadziej używanego peceta. Wystarczy jedynie odpowiednio skonfigurować Windows podczas instalacji, a wszelkie uznane za istotne i zatwierdzone przed administratora poprawki na pewno zostaną zainstalowane. Dodatkową zaletą WUS-u jest znaczne ułatwienie pracy „adminów”. Nie będą oni już musieli biegać od komputera do komputera, aktualizując oprogramowanie na pecetach mniej zaawansowanych użytkowników, którzy nie potrafią sobie poradzić z obsługą mechanizmu Windows Update. Co ważne, o stanie bezpieczeństwa poszczególnych maszyn zarządcy sieci będą informowani za pośrednictwem generowanych przez WUS raportów.

Na wyposażeniu standardowym?

Windows Update Services został przez Microsoft uznany za na tyle istotny mechanizm, że najprawdopodobniej zostanie on włączony do kolejnej wersji (o roboczej nazwie R2) Windows 2003 Servera, która ma się ukazać w połowie 2005 roku. Nie bez znaczenia jest także fakt, że dotychczasowi użytkownicy SUS-u będą mogli bez problemu przenieść swój serwer z poprawkami na WUS dzięki dostępnemu w nim specjalnemu programowi, ułatwiającemu migrację danych i ustawień.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.