Taniec na dwie głowy

Czy chciałeś mieć kiedykolwiek w domu tanią, dwuprocesorową maszynę? Jeśli tak, to dzięki układowi Intel Smithfield Twoje marzenia wkrótce mogą się spełnić

W połowie grudnia ubiegłego roku firma Intel przedstawiła plany dotyczące produkcji dwurdzeniowych jednostek centralnych o kodowej nazwie Smithfield. Nowe procesory znajdą się w sprzedaży w trzecim kwartale 2005 roku, tak by na tegoroczną Gwiazdkę można już było kupić komputery wyposażone w najnowsze dwurdzeniowe układy. Procesory Smithfield wykonane będą początkowo w technologii 90 nanometrów, a dopiero w przyszłym roku pojawią się kości produkowane w wymiarze 65 nanometrów. Niewykluczone, że kość zadebiutuje pod marką Pentium 5.

Na tym kończą się oficjalnie przekazane przez Intela informacje, niemniej na wielu internetowych stronach znaleźć można zaskakująco dużo danych na temat zapowiedzianych układów. Pierwszą informacją, jaką można przeczytać, jest to, że kolejne wersje Smithfielda oznaczone zostaną symbolami X20, X30 i X40. Napędzane one będą odpowiednio zegarami 2,2, 2,4 i 2,8 GHz, a więc znacznie niższymi niż obecnie najszybsze jednordzeniowe układy Pentium 4. Obniżenie częstotliwości pracy wynika z konieczności zachowania reżimu wydzielania ciepła. Trzeba wszak pamiętać, że dwurdzeniowe jądro będzie znacznie bardziej się grzało!

64 bity? Tak, ale bez hiperwątkowości

We wszystkie układach z rodziny Smithfield ma być zaimplementowana technologia EM64T (Extended Memory Technology), a więc będą one w stanie wykonywać 64-bitowe instrukcje zgodne z rozszerzoną listą rozkazów x86-64, podobnie jak czynią to procesory firmy AMD – Athlon 64 i Opteron. W obydwu rdzeniach Smithfielda ma zostać wyłączona hiperwątkowość (Hyper-Threa­d­- ­ing). Wynika to przede wszystkim z faktu, że domowa wersja systemu Windows XP jest w stanie obsłużyć jedynie dwa logiczne rdzenie.

Drugą przyczyną wyłączenia technologii Hyper-Threa­d-­ing jest zwiększenie intensywności rywalizacji poszczególnych rdzeni o dostęp do pamięci, a to w dwuprocesorowym układzie SMP (Symmetric Multi Processing), jakim będzie Smithfield, niekorzystnie wpływa na wydajność. W skrajnym przypadku może się zdarzyć, że wielordzeniowy CPU, zamiast szybciej, będzie pracował nawet o 30% wolniej od jednordzeniowego odpowiednika! Niemniej inżynierowie z Intela nie zrezygnowali z hiperwątkowości. Ma ona zostać odblokowana w 2008 roku. Wówczas to na rynku będzie panował następca systemu Microsoft Windows – Longhorn, który ma sobie radzić z przedstawionymi powyżej problemami.

Wielki cache

Smithfield ma zostać wyposażony w 2 MB cache L2 (po jednym megabajcie dla każdego rdzenia). Obecnie nie wiadomo jeszcze, czy dwurdzeniowy Smithfield jest podwójnym układem P4 Prescott zamkniętym w jednej obudowie czy też dwoma procesorami wytworzonymi w jednym kawałku krzemu. Prawdopodobnie pierwsze wersje Smithfielda będą się składały z dwóch kości P4, które umieszczono w jednej obudowie. Dopiero po zmianie procesu produkcyjnego będą one w całości zaszyte w jednej półprzewodnikowej płytce.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.