W hołdzie Śródziemiu

Przemek Górski z Bytomia jest autorem komputera NEV - Night Elv Vision zaprojektowanego i wykonanego zupełnie od zera. Prezentujemy opis tego urządzenia

Mamy już efekty ogłoszonego minikonkursu na własnoręczne modyfikacje. Jako pierwszy zgłosił się do nas bytomianin – Przemek Górski (pseudonim Ruzijo). Rujizo samodzielnie zaprojektował i wykonał obudowę z grawerowanej pleksi z oświetleniem oraz chłodzeniem wodnym. ELV, czyli Night Elv Vision, „to moja pierwsza modyfikacja” – jak sam pisze. Najważniejszym celem było zmieszczenie całego systemu chłodzenia w małej i zarazem w miarę przestrzennej obudowie. Obudowa była konstruowana od podstaw, zaczynając od rysunków i schematów, kończąc na montażu i przycinaniu. Całość jest wykonana z 5-milimetrowej pleksi: część była wycinana samodzielnie za pomocą wyrzynarki, a reszta cięta laserem w firmie, która dostarczyła materiał (www.plexi.bytom.pl). Grawerowania były wykonywane w całkiem innej firmie: www.stampgraf.prv.pl. Z jednej strony została wygrawerowana mapa Śródziemia, z drugiej Jedyny Pierścień z elfickimi runami, które świecą po włączeniu oświetlenia UV. Od frontu widoczna jest podobizna Luthien – córki króla Elfów z Bellerandu – i nazwa komputera pisana znakami runicznymi.

Konfiguracja komputera:
Płyta główna:Abit NF7-S v 2.0
CPU: 2,5 GHz Barton AQZEA @ 3,2 GHz
GPU: ATI Radeon 9500 Pro
Pamięć:Corsair XMS3000C2PT 512 MB

Procesor jest chłodzony przez miedziany blok wodny z kanałami w kształcie spirali i pokrywą (tzw. „topem”) z pleksi. Chłodnica pochodzi z samochodu Opel Kadett. Wodę tłoczy pompka MJ1000. Układ mieści 4,5 litra płynu chłodzącego, który jest wymieszany z czynnikiem UV koloru zielonego i płynem przeciwglonowym i antykorozyjnym. Układ WC ma dwa zawory: jeden do napełniania, a drugi do opróżnienia układu w prosty i praktyczny sposób. Wszystkie rurki są uporządkowane i ukierunkowane za pomocą miedzianych kolanek i trójników. W przyszłości dojdzie jeszcze bloczek na GPU i ewentualnie na HDD.Cała reszta jest chłodzona dwoma wentylatorami firmy Speez, w których standardowe, zielone LED-y zastąpione zostały diodami UV. Wentylatory te są sterowane przez piramidkę firmy Cobalt 3. W ostatnim czasie na chłodnicy zostały zamontowane cztery wentylatory z wbudowaną kontrolą obrotów.

Jak widać, projekt jest całkiem śmiały, a uzyskanie końcowego efektu wymagało sporego nakładu pracy. Gratuluję i zachęcam wszystkich do podzielenia się z nami swoimi pomysłami na własny komputer.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.