Więcej RAM-u!

Pamięci przeznaczone dla drukarek laserowych są drogie, ale czasami możemy je zastąpić modułami SIMM montowanymi w pecetach. Zaoszczędzimy w ten sposób pokaźne sumy pieniędzy

Praktycznie każdy właściciel komputera potrafi wyrecytować korzyści płynące z rozszerzenia pamięci operacyjnej swojej maszyny. Odpowiedni rozmiar RAM-u dobrze wpływa na wydajność sprzętu, a czasami jest nawet niezbędny do wykonania pewnych zadań. Tyle, jeśli chodzi o pecety. A co z drukarkami?

W „laserówkach” sytuacja ma się bardzo podobnie. Zbyt mały rozmiar pamięci niejednokrotnie uniemożliwia wydruk skomplikowanych stron oraz zawsze spowalnia proces obróbki złożonych, wielostronicowych dokumentów (na przykład plików postscriptowych). Wynika to z faktu, że drukarka musi stosować kompresję danych, doładowywać informacje z peceta etapami itp. Lekarstwem na te problemy jest oczywiście zainstalowanie dodatkowej pamięci. I tutaj zaczynają się problemy.

Trochę pod górkę

Podczas próby rozszerzenia pamięci RAM w starszej, wycofanej już z produkcji i sprzedaży drukarce laserowej można się spotkać z niemiłą niespodzianką. Nabycie oryginalnych modułów pamięci staje się coraz trudniejsze, a jeśli potrzebne nam układy już się nawet gdzieś trafią, to straszą bardzo wysokimi cenami.

Jeżeli drukarka wykorzystuje jakieś nietypowe, specyficzne dla siebie moduły pamięci, to nie mamy wyboru – niczym tańszym ich nie zastąpimy. Często jednak w drukarkach stosowane są chipy typowe – na przykład moduły SIMM. W takim wypadku warto rozważyć wykorzystanie znacznie tańszych i łatwiej dostępnych pamięci od komputerów PC. W wypadku wielu drukarek jest to możliwe. Pamiętajmy jednak, iż drukarki bywają znacznie bardziej kapryśne od pecetów. Sama zgodność mechaniczna modułu i możliwość zainstalowania go w gnieździe jeszcze nie gwarantuje sukcesu. Ważne stają się także budowa wewnętrzna modułu, rodzaj zastosowanych kostek pamięci oraz czas dostępu do niej.

Przykładowo: dla wiekowej już HP LaserJet 6P wymagane są 72-pinowe moduły SIMM bez kontroli parzystości z pamięciami typu FPM o czasie dostępu 70 lub 80 ns i pojemności 4, 8 lub 16 MB. O ile wybór rodzaju modułu jest oczywisty (innych zwyczajnie nie uda się włożyć do gniazd w drukarce), o tyle pozostałe parametry – z wyjątkiem kontroli parzystości – mogą już być traktowane nieco swobodniej. Jeśli drukarka jej wymaga, to musimy korzystać z chipów z kontrolą parzystości, kiedy natomiast nie jest potrzebna, to nie powinno jej być.

Ważny jest też rodzaj kostek – FPM lub EDO. Moduły EDO włożone do drukarki zamiast układów FPM często działają prawidłowo. Nie powinniśmy jednak dokonywać takiej zamiany ze względu na niezgodność dodanych chipów z pamięciami wbudowanymi fabrycznie do urządzenia. Nie przestrzegając zaleceń producenta, możemy doprowadzić do jednoczesnego użycia różnych rodzajów pamięci, co negatywnie odbija się na stabilności pracy sprzętu.

Znacznie lepiej jest w przypadku czasu dostępu do pamięci, ale i tutaj trzeba poczynić pewne uwagi. Gdyby zastosować analogię do komputerów, można by było sądzić, iż np. czas dostępu 70 ns oznacza: nie więcej niż 70 ns. Innymi słowy wydawałoby się, że drukarka potrafi współpracować z szybszymi pamięciami. Tymczasem włożenie do gniazd „za szybkich” kostek RAM kończy się zgłoszeniem błędu i unieruchomieniem urządzenia. Drukarki sprawdzają czas dostępu na podstawie tzw. „kodowania” modułu i jeśli wynik nie odpowiada wymogom, blokują sprzęt.

Podobnie jest z pojemnością. Bez odpowiedniego „kodu” moduł najprawdopodobniej nie zostanie rozpoznany przez drukarkę. Ale czym w ogóle jest to tajemnicze „kodowanie”?

Kodowanie modułów SIMM
PojemnośćPIN 67PIN 68
4 MBGNDGND
8 MBrozwartyrozwarty
16 MB 1)GNDrozwarty
32 MB 1)rozwartyGND
Czas dostępuPIN 69PIN 70
50 nsGNDGND
60 nsrozwartyrozwarty
70 ns 2)GNDrozwarty
80 ns 2)rozwartyGND
1) – W niektórych drukarkach HP dla prawidłowego rozpoznania modułów o pojemności 16 MB i 32 MB wymagane jest dodatkowe zwarcie do masy pinu nr 11; 2) – Drukarki HP akceptują wyłącznie moduły SIMM „zakodowane” jako 70 lub 80 ns
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.