Bez konsoli i mikserów

Dzięki pecetom obróbka plików dźwiękowych już dawno przestała być domeną radiowych specjalistów. Podpowiadamy, jakich programów użyć, by wygodnie i sprawnie zgrać muzykę z płyt CD/DVD, przekonwertować ją np. do formatu MP3 lub zapisać na dysku audycję nadawaną jako streaming audio

Chociaż coraz mniej osób ma w swoich zbiorach płyty winylowe, przenoszenie muzyki na dysk komputera wciąż nie traci na popularności. Zgrywamy zatem ulubione utwory z płyt CD, „wyciągamy” ścieżki dźwiękowe z muzycznych i filmowych krążków DVD, kodujemy piosenki do formatu MP3 i wypalamy na płytach CD-R. Wielu użytkowników pecetów wciąż jednak w takich sytuacjach prosi o pomoc swoich komputerowych guru. Czy to naprawdę takie trudne?

Konwersja ulubionej płyty do innego standardu to wbrew pozorom łatwe zadanie, nieprzekraczające umiejętności średnio zaawansowanego użytkownika peceta. Na kolejnych stronach pokażemy, jak wykorzystać możliwości co prawda nieco rozbudowanego, ale za to darmowego oprogramowania Exact Audio Copy. Dzięki EAC-owi oraz bezpłatnym enkoderom zgramy i zakodujemy ulubione utwory jako pliki MP3 lub FLAC. Tak zapisaną muzykę będziemy później mogli odtwarzać na pececie, za pomocą sprzętu kina domowego, jak i w przenośnych playerach (patrz: $(LC124557: Nie tylko MP3: inne standardy kompresji dźwięku)$).

Kto powiedział, że na płytach DVD mogą być rozpowszechniane tylko filmy? Przecież nośnik ten doskonale nadaje się także do publikowania teledysków i koncertów. Oferta tego typu wydawnictw szybko się powiększa, a w sklepach znajdziemy coraz więcej nagrań tworzonych przez artystów od razu z myślą o odtwarzaniu w systemie 5.1 (np. najnowsze płyty Jeana–Michela Jarre’a czy Petera Gabriela). Dzięki prostym w obsłudze narzędziom bez problemu wyciągniemy z naszego krążka DVD zarówno ścieżkę muzyczną z ulubionego filmu, jak i dźwiękowy zapis koncertu (patrz: $(LC124546: Bez konsoli i mikserów)$).

Wielu z nas lubi słuchać internetowego radia. Czasem jednak chcielibyśmy nagrać jakąś audycję, by później spokojnie móc jej posłuchać. Radiofonia internetowa to chyba jedna z najbardziej niedocenianych usług w Sieci. Korzystać z niej za darmo może przecież każdy, kto dysponuje stałym łączem, a liczba radiostacji jest liczona w tysiącach! Wystarczy tylko wejść na stronę www.shoutcast.com, pobrać plik konfiguracyjny PLS i otworzyć go za pomocą Winampa, a na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Darmowy Streamripper (patrz: $(LC124550: Bez konsoli i mikserów)$) umożliwia m.in. nagrywanie jednej audycji podczas słuchania innej (wtyczka do Winampa) oraz automatyczny zapis audycji o zadanym czasie.

Muzyka z płyt CD-Audio

Chociaż od premiery formatu MP3, który zrewolucjonizował tradycyjne metody dystrybucji muzyki, minęło sporo czasu, standard ten trzyma się mocno. Pojawiły się wprawdzie schematy kompresji audio postrzegane jako bardziej rozwojowe (zapomniany już Ogg Vorbis czy według znawców gwarantujący lepszą jakość stratnego upakowania danych Musepack), jednak nie zagroziły one silnej pozycji „empetrójek”. Format ten jest niezwykle popularny przede wszystkim dzięki swojej wszechstronności: nie zależy od platformy sprzętowej, może być odgrywany praktycznie w każdym systemie operacyjnym i jest rozpoznawany przez mnóstwo przenoś-nych odtwarzaczy.

Od pewnego czasu renomę zyskuje inny algorytm kompresji dźwięku: FLAC (

Free Lossless Audio Codec

). Jego siła polega na tym, że upakowuje on dźwięk bezstratnie, a więc muzyka po dekompresji będzie brzmiała dokładnie tak samo jak przed kodowaniem.

Do nagrywania kompresowanego dźwięku o wysokiej jakości nie wystarczą jednak same – choćby najlepsze – enkodery audio. Konieczny jest również dobry program do ripowania płyt CD. Na tym polu od lat za najlepszy, choć nie najprostszy w obsłudze, uznaje się Exact Audio Copy. Ma on wiele zalet: jest darmowy, rozbudowany, zawiera zaawansowane procedury do ripowania danych zapewniające wysoką jakość kopiowanego materiału, a przy tym współpracuje z. praktycznie dowolnym kodekiem dźwiękowym. Wady? Jest jedna: konfiguracja EAC-a wymaga pewnej wiedzy. Na szczęście operację tę wystarczy przeprowadzić raz, na samym początku.

Tajemnice EAC-a

Obecna wersja programu zawiera wbudowanego „pomocnika” (

EAC | Configuration Wizard

), ułatwiającego skonfigurowanie napędu optycznego używanego do ripowania płyt audio. Umożliwia on na w miarę „bezbolesne” uruchomienie czytnika, o ile nasz model znajduje się w zaszytej w aplikacji bazie urządzeń. Pozwala on również na szybkie wyszukanie na dysku i ustawienie kodera MP3 o nazwie LAME. Ze względu na zbyt uproszczoną procedurę konfiguracyjną lepszym wyborem będzie samodzielne przebicie się przez ustawienia.

Przed ustawieniem opcji napędu warto przejrzeć główne parametry programu (

EAC | EAC Options

) i zaznaczyć najważniejsze. Na zakładce Extraction należy uaktywnić opcje

Synchronize between tracks i Lock drive tray during extraction

. Poziom precyzji korekcji błędów Error recovery quality warto zmienić na najwyższy –

High

. Zaznaczenie opcji Fill up missing offset samples with silence sprawi, że program wypełni brakujące próbki ciszą, a nie „zgrzytem”, który może być słyszalny na skutek błędu odczytu. Opcja Normaliz e na zakładce o tej samej nazwie powinna zostać odznaczona – muzykę lepiej kodować w niezmienionej postaci, a funkcje normalizacyjne trzeba pozostawić wyspecjalizowanym procedurom w programach, np.

ReplayGain

w odtwarzaczu foobar2000.

Najważniejsze narzędzia opisane w artykule
ProgramPrzeznaczenieTypAdres
Winamp 2.95Odtwarzanie plików MP3freewarehttp://www.winamp.com/
DVD DecrypterRiper płyt DVDfreewarehttp://www.dvddecrypter.com/
BeSweetKonwerter różnych formatów audiofreewarehttp://dspguru.notrace.dk/
BeSweet GUINakładka ułatwiająca korzystanie z BeSweetafreewarehttp://dspguru.notrace.dk/
Exact Audio CopyZgrywanie muzyki z płyt CD-Audiofreewarehttp://www.exactaudiocopy.org/
FLACKodowanie bezstratneOpen Sourcehttp://flac.sourceforge.net/
LAMEKodowanie MP3Open Sourcehttp://mitiok.free.fr/
Pluginy do Winampa
StreamripperNagrywanie audycji radia internetowegoOpen Sourcehttp://streamripper.sourceforge.net/
Reference FLAC DecoderOdtwarzanie muzyki w bezstratnym formacie FLACOpen Sourcehttp://flac.sourceforge.net/
Monkey’s Audio PlayerOdtwarzanie muzyki w bezstratnym formacie APEfreewarehttp://www.monkeysaudio.com/
.mpc Musepack pluginOdtwarzanie muzyki w formacie MPCfreewarehttp://www.musepack.net/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.