Licz się z bajtami

Użytkownicy Neostrady nie mogą pobierać nieograniczonych ilości danych. Jakim programem powinni zatem liczyć stopień wykorzystania limitu?

Dylematy tego typu są chlebem powszednim użytkowników Neostrady. Jak wiadomo, ta usługa szerokopasmowego dostępu do Internetu nie pozwala pobierać nieograniczonej liczby bajtów. W zależności od wykupionej opcji „ściągnąć” możemy do 7, 15 lub 25 GB danych. Po przekroczeniu tych limitów prędkość downloadu spada do dramatycznej wartości 32 kb/s – połowy osiągów współczesnego modemu! Oczywiście korzystanie z Sieci w takich warunkach to żadna przyjemność, więc użytkownicy Neostrady boją się tych ograniczeń jak diabeł święconej wody. Muszą zatem kontrolować swoje poczynania.

Policzony każdy bajt

Dostawca usługi, czyli Telekomunikacja Polska, udostępnia naturalnie licznik na swojej stronie WWW (adres w ramce poniżej). Cóż z tego, jeśli najczęściej on nie działa lub pokazuje nieaktualne informacje? Musimy więc zaopatrzyć się we własny program do liczenia pobieranych danych. Tutaj ważna uwaga – choćbyśmy przetestowali nawet 500 aplikacji tego typu i odnaleźli tę, która zdaniem naszym oraz połowy internautów zlicza rzeczywiście wszystkie bajty pobierane przez Neostradę, nie zda się to na nic w wypadku próby reklamacji. TP SA sumuje dane po swojemu i musimy się przygotować na to, że nasz licznik będzie pokazywał trochę mniejsze wartości niż neostradowy. Na szczęście są to stosunkowo nieduże różnice – zazwyczaj wahają się między 100 a 300 MB pod koniec miesiąca.

Który zatem licznik zainstalować? Wybór jest całkiem duży, proponuję ograniczyć się jednak do aplikacji darmowych. Na szczęście w tej ostatniej grupie znajdziemy prawdziwą perełkę, która funkcjonalnością przewyższa wiele programów shareware’owych. Ale o niej za chwilę.

Licznik idealny powinien spełniać kilka warunków. Po pierwsze, musi umożliwiać wybór monitorowanego interfejsu sieciowego – przyda się to wtedy, kiedy w komputerze mamy oprócz neostradowego modemu również kartę sieciową. Po drugie, powinien mieć funkcje statystyczne – musi informować nie tylko o liczbie bajtów pobranych w danym dniu, ale również tygodniu, miesiącu czy nawet roku. Dobrze jest, jeśli pozwala na ustalenie alarmów informujących o przekroczeniu zadanego dziennego lub tygodniowego limitu. Miło będzie, jeśli udostępni także kilka dodatkowych opcji – na przykład ładny, konfigurowalny wykres aktualnego obciążenia. Wbrew pozorom nie jest to tylko graficzny „fajerwerk”. Obserwacja, choćby jednym okiem, takiego wykresu pozwoli nam na odkrycie niespodziewanych wzrostów transferu, które mogą być oznaką działania jakiegoś niepożądanego programu (np. trojana czy aplikacji adware).

Licznik nasz codzienny

Jakie zatem aplikacje mamy do wyboru? W pierwszym momencie pomyślimy o programie zaakceptowanym przez Telekomunikację Polską – NeoStacie. Niestety, nie warto sobie nim nawet zawracać głowy – odczytuje on tylko informacje ze strony Neostrady. Z tego powodu nie umieściłem go nawet w tabelce.

Możemy za to się przyjrzeć dość już wiekowemu NetStatowi Live – oferuje on podstawowe dane podane w dość atrakcyjnej formie, jednak możliwości jego konfiguracji są, oględnie mówiąc, niewielkie. Podobnie jest z programem o nazwie Emsa Bandwidth Monitor, tyle tylko, że to narzędzie dodatkowo ma nieciekawy interfejs. Trochę sympatyczniej prezentuje się Down2Home, a to dlatego, że potrafi rysować zgrabne wykresy statystyczne, dotyczące pobranych przez nas danych. Natomiast całkiem interesujący jest, a właściwie będzie, DuTraffic. Będzie, gdyż warto poczekać na rozwój tej aplikacji – na razie natknąć się możemy na niedziałające opcje i nadmiernie skomplikowane funkcje statystyczne.

Programem, którego opis wyjątkowo przypomina przedstawiony wcześniej ideał licznika, jest NetMeter. Teoretycznie można pobrać tylko wersję beta, ale na szczęście w niczym to nie przeszkadza – aplikacja pracuje stabilnie i zachwyca przy tym bogactwem funkcji: od szczegółowych statystyk, które możemy eksportować na przykład do Excela, po obfite opcje konfiguracyjne, dotyczące także wyglądu programu. Z czystym sumieniem polecam.

Dane techniczne darmowych liczników pobieranych danych
ProgramNetMeter 0.9.9.9DuTraffic 1.5Emsa Bandwidth Monitor 1.0Down2Home 1.3AnalogX NetStat Live 2.11
WWWhttp://readerror.gmxhome.de/http://safhouse.narod.ru/http://www.e-systems.ro/http://jitserv.coolfreepage.com/http://www.analogx.com/
Wybór interfejsu sieciowego+1+++
Statystyki dzienne/tygodniowe/ miesieczne/roczne +/+/+/++/+/+/+2-/-/-/-+/+/+/+-/-/-/-
Alarmy+++
Wykres obciążenia łącza++++
+ – jest; – – nie ma; 1) – tylko dial-up; 2) – mało przydatne
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.