Multimedia w garści, multimedia w kieszeni

Test przenośnego odtwarzacza multimedialnego MSI Mega View 561

Na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju przenośnych odtwarzaczy multimedialnych. Jednym z nich jest najnowszy i dość nietypowy produkt firmy MSI – Mega View 561. O jego wyjątkowości świadczą niewielkie gabaryty i możliwość odtwarzania plików filmowych – jak na urządzenie zawierające dysk o pojemności 20 GB i 3,5-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 320×240 pikseli Mega View 561 jest bardzo poręczny i lekki (420 g). Wielu osobom odtwarzacz firmy MSI z pewnością zaimponować może liczbą obsługiwanych formatów plików, takich jak m.in. MPEG-4, DivX 3.11/4.x/5.x, WMV-9 (formaty wideo), MP3 czy WMA-9 (audio), oraz umiejętnością wyświetlania grafiki – JPEG, GIF, BMP i TIFF. Niestety, urządzenie przy odtwarzaniu filmów nie potrafi obsługiwać dodatkowych napisów, co z pewnością zasmuci polskich miłośników DivX-a. Player wyposażono także w tuner radiowy FM, który może zapamiętać do ośmiu ulubionych stacji. Do zestawu dołączono statyw oraz bardzo przydatne etui.

Nawigację po prostym i czytelnym menu playe­ra umożliwiają minidżojstik oraz dwa przyciski. Dołączony do zestawu pilot przyda się zaś w chwili, gdy podłączymy odtwarzacz za pośrednictwem złącza AV do odbiornika telewizyjnego. Z kolei komunikację z komputerem zapewnia interfejs USB 2.0 – MSI Mega View 561 widoczny jest wówczas w systemie jako kolejny napęd, dzięki czemu przenoszenie nawet dużych cyfrowych dokumentów nie będzie stanowiło najmniejszego problemu.

MSI Mega View 561
Pojemność: 20 GB
Interfejs: USB 2.0
Obsługiwane systemy: Windows 98 SE/Me/2000/XP, Mac OS 9.1/9.22/10.2
Obsługiwane formaty: wideo (MPEG-4, DivX 3.11/4.x/5.x, Motion JPEG i WMV-9), audio (MP3, MPEG-1 Layer 2, LPCM, ADPCM i WMA-9 Layer 2a), grafika (JPEG, GIF, BMP i TIFF)
Dołączone akcesoria: zasilacz, kabel USB, kabel AV (Composite), statyw, pilot, etui, płyta ze sterownikami i oprogramowaniem
Wymiary: 119x76x21/24,5 mm
Bateria: litowo-jonowa (2200 mAh)
Czas odtwarzania wideo: 3 godziny
Czas odtwarzania audio: 8 godzin
Ciężar: 420 g
Gwarancja: 24 miesiące
+ duża liczba obsługiwanych formatów plików, możliwość odtwarzania i zapisu materiałów wideo
– brak czytnika kart pamięci, brak obsługi napisów
Cena: 1800 zł
www.msi-polska.pl

Mega View to nie tylko odtwarzacz. Wbudowany mikrofon pozwala używać go jako dyktafonu. Dzięki wejściu AV możemy rejestrować dźwięk i obraz pochodzący z zewnętrznych źródeł. Dźwięk nagramy w formacie MP3 z maksymalnym bitrate’em 192 kb/s. Obraz kompresowany jest zaś bezpośrednio do formatu MPEG-4 w maksymalnej rozdzielczości 320×240 punktów.

Podczas testowania początkowo pojawiły się kłopoty w czasie prób rejestracji obrazu z odtwarzacza DVD. Na szczęście po zaktualizowaniu firmware’u oraz uruchomieniu nieaktywnego początkowo zegara systemowego można już było zapisywać obraz bez najmniejszych problemów. Wbudowana litowo-jonowa bateria wystarcza na odtwarzanie trzech godzin wideo lub ośmiu godzin muzyki.

Funkcjonalność Mega View 561 na pewno znacznie podniósłby czytnik kart pamięci, dzięki czemu niejeden fotoamator mógłby używać go np. podczas dłuższej podróży jako podręcznego magazynku. Tak czy inaczej z urządzeniem firmy MSI nuda nam na pewno nie grozi.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News