Nagrywarki na piątkę

Nowe modele nagrywarek DVD oferują jeszcze większe prędkości zapisu danych. Niedawno przekroczono granicę szybkości 5x dla płyt Dual Layer, 6x dla krążków DVD-RW i 8x w wypadku DVD+RW. Zobacz, które napędy potrafią tak szybko nagrywać

W ofercie firm komputerowych pojawia się coraz więcej nagrywarek DVD. Wybór nie jest łatwy, gdyż producenci kuszą nie tylko coraz lepszymi parametrami czy dodatkowym wyposażeniem, ale również ceną. Za niespełna 350 zł możemy „uzbroić” swój komputer w jedną z najnowszych nagrywarek firmy Toshiba – model SD-R5372. Niestety, dystrybutor, czyli firma Alstor, oferuje urządzenie tylko w wersji bulk, czyli samą nagrywarkę pozbawioną oprogramowania, a nawet pudełka.

Toshiba SD-R5372 jest pierwszym urządzeniem, które pozwala na zapis dwuwarstwowej płyty DVD z pięciokrotną prędkością. W przeprowadzonych testach nagrywarka wypaliła krążek Dual Layer w niecałe 23 minuty, co obecnie stanowi rekord. Również odczyt zabezpieczonych płyt z danymi przebiegał bardzo szybko i sprawnie. Niestety, na tym mocne strony napędu się kończą. Nie udało się za jego pomocą ani odczytać, ani skopiować chronionych krążków audio. Nie powiodła się również próba nagrania 99-minutowego nośnika, a wypalanie płyt DVD±R przebiegało zbyt wolno jak na deklarowane przez producenta szybkości. Pomimo powyższych niedociągnięć nie powinniśmy spisywać napędu na straty, gdyż według producenta nowa wersja firmware’u (oprogramowania sterującego), która ma się niedługo ukazać, powinna skorygować chociaż część tych mankamentów.

Toshiba SD-R5372
Ocena ogólna: (POWER) 86
Opłacalność: (ECONO) 65
Interfejs: UltraATA/33
Bufor: 2048 KB
Odczyt CD/DVD: 48x/16x
Zapis płyt CD-R/CD-RW: 48x/24x
Zapis płyt DVD+R/-R/+RW/-RW/DL: 16x/12x/4x/4x/5x
Czas dostępu CD/DVD: 100 ms/120 ms
Technologia gwarantowanego zapisu: buffer underrun protection
Gwarancja: 24 miesiące
+ nagrywanie płyt DVD+R DL z prędkością 5x, niska cena, krótkie czasy dostępu do płyt CD i DVD
– problemy z odczytem tłoczonych płyt DVD, brak oprogramowania i dokumentacji
Cena: 355 zł
www.alstor.com.pl
LG GSA-4163B
Ocena ogólna: (POWER) 99
Opłacalność: (ECONO) 78
Interfejs: UltraATA/33
Bufor: 2048 KB
Odczyt CD/DVD: 40x/16x
Zapis płyt CD-R/CD-RW: 40x/24x
Zapis płyt DVD+R/-R/+RW/-RW/DL/RAM: 16x/16x/8x/6x/4x/5x
Czas dostępu CD/DVD: 125 ms/145 ms
Technologia gwarantowanego zapisu: buffer underrun protection
Gwarancja: 24 miesiące
nagrywanie płyt DVD+RW z prędkością 6x i DVD+R DL z 5x, ciekawy wygląd, dobra korekcja błędów
w wersji pudełkowej brak czystych płyt, brak możliwości nagrywania 99-minutowych krążków CD
Cena: 390 zł
www.lge.pl

Drugi testowany model – LG GSA-4163B – jest następcą sprawdzonego już modelu GSA-4160B (patrz:$(LC119796: Wirujące gigabajty)$). W nowym napędzie został przyspieszony proces nagrywania płyt DVD-R i DVD+R DL, jak i DVD+R/RW. Nagrywarka podczas testowania nie sprawiała większych kłopotów. Jak większość modeli nie poradziła sobie z wypaleniem płyty 99-minutowej. Poza tym wszystkie nośniki były nagrywane z prędkościami bliskimi deklarowanym przez producenta. Krążki po wypaleniu nie zawierały błędów. Bardzo dobrze urządzenie wypadło także podczas odczytu zabezpieczonych płyt – zarówno audio, jak i nośników z danymi.

Wśród dwóch opisywanych napędów lepiej prezentuje się LG GSA-4163B. Za niewiele większą cenę niż nagrywarka Toshiby oferuje pełen pakiet oprogramowania, funkcję zapisu nośników DVD-RAM oraz możliwość wykonania kopii zapasowej zabezpieczonych płyt audio z ulubioną muzyką.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.