Smukły profesjonalista

Firma Eizo przyzwyczaiła już użytkowników do monitorów bardzo wysokiej jakości, niestety za równie wysoką cenę. Tradycję tę kontynuuje także najnowszy 19-calowy model FlexScan L768 z serii SlimEdge, który charakteryzuje się bardzo cienkimi ramkami dookoła matrycy (górna i dolna – 15 mm, a boczne – 13 mm), co ułatwia zestawianie ekranu wielomonitorowego, jeśli niezbędna jest duża przestrzeń robocza.

Cechą charakterystyczną L768 jest też bardzo funkcjonalna stopka, pozwalająca niemal dowolnie regulować położenie ekranu. Oprócz zmiany nachylenia mamy również możliwość jego przesuwania w pionie, a także obrotu o 90°.

Eizo FlexScan L768
Ocena ogólna (POWER): 88
Opłacalność (ECONO): 69
Przekątna/rozdz. nominalna: 19 cali/1280×1024 pikseli
Kontrast/jasność: 1000:1/250 cd/m2
Czas odpowiedzi matrycy: 25 ms
Maks. kąty widzenia: 178° (poziom)/178° (pion)
Złącza: analogowe D-Sub, cyfrowe DVI-D
Gwarancja: 60 miesięcy
+ doskonała jakość obrazu, funkcjonalna stopka, zarządzanie parametrami monitora z poziomu aplikacji
– widoczne smużenie, wysoka cena
Cena: 3000 zł
www.alstor.pl

Obraz generowany przez opisywany monitor charakteryzuje się wysoką jakością. Zastosowana matryca (PVA) o współczynniku kontrastu 1000:1 powoduje, że wyświetlana czerń jest głęboka i w mniejszym stopniu niż u konkurencji przypomina kolor szarobury. Monitor może wyświetlić pełną 24-bitową paletę barw, a przejścia między odcieniami są płynne i bez widocznych progów. Niestety, nie ma róży bez kolców – obraz jest obarczony wyraźnym smużeniem, które ujawnia się w dynamicznych grach (rzadziej w filmach).

Duży atut monitora to możliwość programowej regulacji parametrów obrazu (przez port USB) i przypisania predefiniowanych profili ustawień do konkretnej aplikacji.