Władcy marionetek

nstalowanie łat do programów Microsoftu to mordęga dla administratorów nawet małych sieci. Jednak wystarczy skorzystać z usługi Windows Update Services, aby całą operację załatwić w kilka minut

Mowa o usłudze Windows Update Services (patrz:$(LC121574: Pomocnik admina)$). Dzięki niej uruchomimy na lokalnym serwerze WWW serwis aktualizacyjny dla Windows, Office’a, MS SQL-a, Exchange’a i MSDE.

Do spopularyzowania WUS-a z pewnością przyczyni się kilka jego cech. Przede wszystkim oprogramowanie niezbędne do uruchomienia usługi jest darmowe. WUS pozwala wybrać grupę komputerów, na których będziemy instalować poprawki. Poza tym mamy możliwość pobierania praktycznie wszelkich łat dostępnych dotychczas wyłącznie za pośrednictwem witryny Windows Update (np. sterowników czy biblioteki DirectX) i otrzymujemy do dyspozycji rozbudowany moduł raportowania. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w sytuacji, gdy po zainstalowaniu łat należy wykonać przeładowanie systemu, WUS „kumuluje” konieczne restarty w jeden i wykonuje go dopiero po wylogowaniu użytkownika.

Aby zachęcić Czytelników do używania WUS-a, przedstawię sposób instalacji oprogramowania i konfiguracji usługi na serwerze Windows 2003 i stacjach roboczych.

1. Kompletowanie oprogramowania

Konieczność korzystania z serwera Windows 2000 lub 2003 (także w wersji Small Business Server) może się stać przeszkodą dla użytkowników niewielkich sieci domowych czy firmowych, które bądź to w ogóle obchodzą się bez centralnego komputera, bądź też używają np. Linuksa czy produktów Novella. Wyjściem jest instalacja darmowej testowej wersji Windows 2003 Servera, która działa przez 180 dni.

Wymagania sprzętowe dla WUS-a nie są wygórowane. Jako minimum wystarczy komputer wyposażony w procesor z zegarem 300 MHz, 256 MB pamięci RAM i co najmniej 6 GB przestrzeni na dysku twardym (zalecane 30 GB). Partycja systemowa musi obsługiwać system plików NTFS. Dotyczy to też dysku, na którym będziemy przechowywali patche pobrane z witryny Microsoftu.

Na lokalnym serwerze powinniśmy uruchomić usługę Internet Information Service (IIS) w wersji co najmniej 5.0. Niezbędny jest też Internet Explorer „dozbrojony” dodatkiem Service Pack 1. Do dyspozycji musimy mieć ponadto serwer bazodanowy. Może to być jakikolwiek serwer SQL – choćby bezpłatny MSDE (dla Windows 2000) i WMSDE (dla Windows 2003). Jeśli nie uruchomiliśmy dotąd serwera SQL, nic nie szkodzi. Jest on wbudowany w WUS-a i instalowany automatycznie w razie potrzeby.

2. Instalacja oprogramowania

Nasz system operacyjny trzeba jeszcze uzupełnić dwoma istotnymi elementami. Pierwszym z nich jest Service Pack 1 dla.NET Framework 1.1. Jeśli korzystamy z Windows 2000, potrzebny nam będzie też sam.NET Framework 1.1. W takim wypadku konieczna jest ponadto instalacja IIS Lockdown Tool.

Kolejny niezbędny komponent to Background Intelligent Transfer Service 2.0. Wspomniane narzędzie odpowiada za „ciche” pobieranie poprawek. Na razie BITS 2.0 dostępny jest wyłącznie w wersji angielskiej. Aby nie mieć kłopotów podczas instalacji dodatku na komputerach działających pod kontrolą polskiej edycji Windows, wykonamy pewien trik.

Po uruchomieniu Edytora Rejestru eksportujemy klucz

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Nls\Language

. Następnie zmieniamy dwa pola:

Default

oraz InstallLanguage, podając w każdym z nich liczbę 0409 .

Kolejną czynnością jest uruchomienie programu WUSSetup.exe. Podajemy nazwę folderu, w którym będą przechowywane pliki z poprawkami do oprogramowania Microsoftu (domyślnie jest to katalog WUS). Następnie wskazujemy lokalizację serwera MSDE lub WMSDE.

Dalsze opcje pozwalają skonfigurować panel administracyjny służący do zarządzania WUS-em i wskazać adres, pod którym stacje robocze w sieci znajdą poprawki do oprogramowania. Dla przykładu: jeśli dysponujemy serwerem o nazwie TESTWIN2003, to panel administracyjny znajdziemy pod adresem testwin2003/WusAdmin/, a poprawki należy pobierać spod adresu testwin2003/. Jedyne, co daje się zmienić, to port komunikacyjny z 80 na 8530. Po kilku chwilach instalator kończy pracę.

3. Konfiguracja serwera

Za pomocą przeglądarki WWW otwieramy panel administracyjny. Zobaczymy okno, na którego górnej belce znajdziemy pięć przycisków:

Home, Updates, Reports, Computers

oraz Options. Naciskamy ten ostatni.

Konfigurację rozpoczniemy od Synchronization Options, czyli rdzenia całego WUS-a. Pole Schedule służy do określenia czasu pobierania poprawek z serwerów Microsoftu lub nadrzędnego serwera WUS, bo taka możliwość też istnieje (określamy to w sekcji

Update Source

).

Wiadomo, że z racji objętości łat do aplikacji pobieranie danych najlepiej zaplanować w czasie najmniejszego obciążenia sieci i serwera, co zazwyczaj sprowadza się do ustawienia jakiejś nocnej godziny. Samo połączenie serwera WUS z Internetem wymaga skonfigurowania serwera proxy, o ile z niego korzystamy. Jeśli tak, wpisujemy jego adres w polu Proxy Server. Poza tym zapewne uruchomiliśmy firewall. Musi on zezwalać na komunikację za pomocą protokołów HTTP i HTTPS, czyli mieć otwarte porty numer 80 i

443

.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.