Wysoka rozdzielczość

Masz kamerę wideo i chciałbyś z jej pomocą przeprowadzić wideokonferencję z rodziną w USA? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, aby zrobić to bez problemu

Kamera cyfrowa DV jest urządzeniem, z którego korzystamy najczęściej podczas wycieczek lub imprez okolicznościowych. Ponieważ takie zdarzenia nie mają miejsca na co dzień, nasza kosztowna zabawka nieraz leży bezczynnie. Ale dlaczego nie mielibyśmy używać kamery do innego celu niż tylko nagrywanie filmów? Odpowiedź jest prosta. Jeśli zainwestowaliśmy w urządzenie, które charakteryzuje się bardzo dobrą jakością obrazu, to nie zaszkodzi poszerzyć jego możliwości o funkcje kamery internetowej. Proces taki w żaden sposób nie wpływa na utratę gwarancji naszej kamery. Nie musimy dokonywać modyfikacji wewnątrz elektroniki urządzenia. Wystarczy, że zainstalujemy w Windows sterownik, który sprawi, że wszelkiego rodzaju aplikacje do telekonferencji, monitoringu itp. „zobaczą” kamerę DV jako urządzenie do przechwytywania wideo. Najważniejsze jest to, że możemy tak postąpić w wypadku niemal każdej kamery cyfrowej. Wszystkie produkty wyposażone w złącza FireWire (IEEE-1394) muszą być zgodne z odgórnie narzuconą specyfikacją i dlatego do ich obsługi wystarcza ten sam sterownik.

Udało mi się znaleźć tylko jeden, rozprowadzany na licencji shareware, driver tego rodzaju – OrangeWare WebcamDV. W praktyce jego cena (około 20 USD) jest sporo niższa niż koszt zakupu wysokiej klasy kamery internetowej (200-300 zł). Wniesienie opłaty rejestracyjnej będzie uzasadnione nie tylko ze względów ekonomicznych. Warto zauważyć, iż jakość obrazu uzyskiwanego przez nawet najlepsze kamery internetowe nie jest tak dobra jak ta, na którą możemy liczyć podczas korzystania z kamery DV. Dodatkowo podczas używania tego zaawansowanego urządzenia będziemy mieli dostęp do innych funkcji, np. efektów specjalnych, stabilizacji obrazu, zoomu czy też nocnego trybu pracy. Ta ostatnia możliwość – często nazywana NightVision – okaże się szczególnie przydatna, jeśli chcielibyśmy monitorować pomieszczenie z komputerem w całkowitych ciemnościach. Tego rodzaju dodatkowych funkcji nie uświadczymy w typowych kamerach internetowych.

Kamera start!

Instalacja sterownika firmy OrangeWare jest niezwykle prosta. Jedyna ważna opcja to

Web- cam audio support

(obsługa dźwięku bezpośrednio z mikrofonu kamery). Po kilkakrotnym naciśnięciu przycisku Next driver jest gotowy do użycia.

Podłączamy teraz do komputera nasze urządzenie DV. Następnie włączamy kamerę w trybie nagrywania i uruchamiamy z menu Start | OrangeWare WebCamDV program WebCamDV Preview, aby przetestować działanie sterownika. Na ekranie powinniśmy zobaczyć nowe okienko z obrazem pochodzącym bezpośrednio z naszej kamery. Jeśli używamy drivera w wersji próbnej, musimy pamiętać o jego ograniczeniach – cały czas nakładane jest na obraz małe logo producenta, a dodatkowo działanie sterownika ograniczono tylko do 10 minut. Gdy chcemy go ponownie uruchomić, musimy przedtem zrestartować komputer.

Warto przy okazji zauważyć, że jeśli kamera przełączona jest w tryb nagrywania, ale włączyliśmy jedynie podgląd obrazu, to po jakimś czasie urządzenie może samo przejść w tryb czuwania (wyłączyć się). Aby tego uniknąć, zazwyczaj wystarczy, że z kamery wyjmiemy kasetę miniDV oraz podłączymy sprzęt do zasilacza sieciowego. Bywa też, że na ekranie pojawiają się efekty specjalne, kamera przełącza się w tryb NightVision lub czarno-biały. W takiej sytuacji mamy do czynienia z tzw. trybem demonstracyjnym. Wynika to z fabrycznej konfiguracji kamery. Przejśce w tryb demo ma zabezpieczyć przed wypaleniem matrycy LCD, podczas „leżakowania” na wystawie w sklepie. Gdy chcemy więc używać urządzenia do telekonferencji, musimy zapoznać się z dokumentacją kamery i odnaleźć opis wyłączania niepotrzebnych funkcji.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.