Kolejna wojna optyczna

Technologie jutra: Budowa hybrydowych płyt HD DVD

Format HD DVD (High Definition DVD) opracowany został przez trzech japońskich producentów – NEC-a, Toshibę oraz Memory-Tech – zrzeszonych w organizacji AOSRA (Advanced Optical Storage Research Alliance). Podobnie jak w wypadku technologii Blu-ray (patrz: $(LC68157:Gigakrążek)$), napędy HD DVD wykorzystują do odczytu i zapisu płyt „niebieski” laser emitujący światło o długości fali 405 nm. Krążki o dwunastocentymetrowej średnicy mają też bardzo podobną budowę – różnią się tylko gęstością ścieżek (odległość między nimi to dla nośników Blu-ray 0,14, a dla HD DVD – 0,24 mikrometra) oraz formatem zapisu danych, a przez to ich pojemnością. Na jednowarstwowej płycie Blu-ray nagrać można 27 GB danych, nośnik HD DVD mieści zaś 15 GB informacji. Istnieje też dwuwarstwowa wersja płyty HD DVD o pojemności 30 GB, oznaczona symbolem HD DVD-2.

Nowatorska hybryda

W rozwój technologii Blu-ray zaangażowane są m.in. takie firmy, jak Philips i Sony, a więc twórcy standardu CD-Audio i CD-ROM. Blu-ray powstał też znacznie wcześniej niż HD DVD. Co więcej, ostatnie igrzyska olimpijskie w Atenach rejestrowane były w rozdzielczości HDTV przez japońskie stacje telewizyjne właśnie na krążkach Blu-ray. Same nośniki do zastosowań profesjonalnych w telewizji i studiach filmowych oraz odpowiednie kamery studyjne i reporterskie można już kupić od ponad pół roku. Dlaczego więc takie studia filmowe, jak Paramount Pictures, Universal Pictures, Warner Bros oraz New Line Cinema, opowiedziały się za rozprowadzaniem swoich filmów na bądź co bądź mniej pojemnych krążkach HD DVD?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta, a zarazem zaskakująca. Otóż firma Toshiba opracowała nowy rodzaj nośnika HD DVD, będący połączeniem dotychczasowego standardu DVD i HD DVD (patrz: rysunek „Hybrydowa płyta DVD – HD DVD”). Nośnik ten to dwuwarstwowy krążek, w którym pierwsza warstwa zgodna jest ze standardem DVD, druga zaś z HD DVD. Dzięki temu zabiegowi udało się zapewnić kompatybilność z dotychczasowymi odtwarzaczami DVD, czego brakuje nośnikom Blu-ray. Na pierwszej warstwie hybrydowej płyty HD DVD zapisanych zostanie 4,7 GB danych, które odczytywać można za pomocą produkowanych obecnie odtwarzaczy. Tu znajdą się filmy w formacie DVD. Na drugiej warstwie płyty – o pojemności 15 GB – ma zostać zapisany ten sam materiał o wyższej jakości, ale przeznaczony dla czytnika HD DVD. Dzięki temu umieszczony tam film będzie zarejestrowany z lepszą jakością obrazu, czyli np. z większym bitrate’em, mniejszą kompresją lub w rozdzielczości HDTV (1280×720 pikseli).

Dzięki zastosowaniu hybrydowej płyty HD DVD filmowcy liczą, że standard ten znacznie szybciej przyjmie się na rynku, gdyż użytkownicy odtwarzaczy DVD nie będą musieli od razu kupować nowego sprzętu, aby odtworzyć na domowym telewizorze nowo wydane tytuły. Drugim aspektem związanym z niespodziewaną ofensywą nośników HD DVD są koszty produkcji zapisywalnych krążków. Otóż w wypadku płyt Blu-ray odpady stanowią ok. 30% produkcji, a dla dwuwarstwowych płyt HD DVD-2 jest to tylko 10%.

Wojna jeszcze niezakończona

Jak można się domyślić, firmy związane z technologią Blu-ray nie oddają pola bez walki. Sony ogłosiło, że wszystkie filmy wydawane przez Disney Studio znajdą się na krążkach Blu-ray. Wygląda więc na to, że będziemy mieli do czynienia z kolejną wojną formatów, tak jak miało to miejsce dla zapisywalnych płyt DVD.

Reklama

Miejmy tylko nadzieję, że producenci sprzętu nauczeni doświadczeniem zaczną od razu produkować nagrywarki i odtwarzacze zgodne ze standardem HD DVD i Blu-ray. Oszczędzi to nam, klientom, problemów z obejrzeniem ulubionego filmu na domowym sprzęcie i jednocześnie pogodzi zwaśnione strony formatowego konfliktu.

HD DVD vs. Blu-ray i DVD
HD DVD Blu-ray DVD
Średnica/grubość płyty 120 mm/1,2 mm 120 mm/1,2 mm 120 mm/1,2 mm
Pojemność płyty jedno-/dwuwarstwowej 15/30 GB 27/50 GB 4,7/8,5 GB
Laser (dł. fali światła) 405 nm 405 nm 650 nm
Minimalna długość obszaru pit 0,34 µm 0,32 µm 0,4 µm
Odległość między ścieżkami 0,24 µm 0,14 µm 0,74 µm
Czas odtwarzania materiału MPEG-2 DVD) płyty jednowarstwowej ok. 9 godzin ok. 13 godzin 133 minuty