Laserem po krążku

Nagrywarki DVD stają się coraz tańsze i oferują coraz lepszą wydajność. W laboratorium sprawdziliśmy, który napęd z trzech nowych modeli napędów DVD±RW firm Lite-On, Hivision i NEC warto kupić

Nagrywarki DVD Dual-Layer są coraz tańsze. Wiele modeli kosztuje już sporo poniżej 300 złotych. Czy płacąc mniej, nie musimy obawiać się spadku jakości produktów? Szukając odpowiedzi na to pytanie, sprawdziliśmy wydajność trzech najnowszych „wypalarek” firm Lite-On, Hivision i NEC.

Pierwsze dwa napędy – Lite-On SOHW-1653S i Hivision DRV-3S165 – są podobne do siebie jak dwie krople wody. Wnętrze obu modeli jest identyczne. Z zewnątrz różnią się one jedynie obecnością gniazda słuchawkowego na panelu, którego zabrakło w urządzeniu firmy Hivision. Nagrywarki różnią się także firmware’em. Ten w DRV-3S165 wydaje się lepiej dopracowany, ponieważ napęd działa nieco sprawniej od modelu Lite-Ona – szybciej zapisuje nośniki CD i odczytuje płyty DVD. Rozbieżności w czasach wypalania płytek CD nie przekraczały 3 sekund (na korzyść nagrywarki Hivision). Z nagrywaniem DVD lepiej radzi sobie napęd Lite-Ona – w tym wypadku różnica w czasie wypalania sięga między napędami 10 sekund. Biorąc pod uwagę całkowity czas nagrywania jakiegokolwiek nośnika, 10 sekund więcej czy mniej nie ma większego znaczenia, tym bardziej że różnica w osiągach napędów wynosi około 1%. Obie nagrywarki mają bardzo dobrą korekcję błędów i z łatwością odczytują płyty z danymi zabezpieczone systemem SafeDisc 2.9.

Lite-On SOHW-1653S
Ocena ogólna (POWER): 94
Opłacalność (ECONO): 96
Interfejs: UltraATA/33
Bufor: 2048 KB
Odczyt CD/DVD: 48x/16x
Zapis płyt CD-R/CD-RW: 48x/24x
Zapis płyt DVD+R/-R/+RW/-RW/DL: 16x/12x/4x/4x/4x
Czas dostępu CD/DVD: 160 ms/160 ms
Technologia gwarantowanego zapisu: Smart Burn
Gwarancja: 24 miesiące
+ dobra korekcja błędów, niska cena, szybki zapis płyt DVD±RW
– brak możliwości odczytu płyt audio zabezpieczonych systemem Key2Audio
Cena: 245 zł
www.ab.pl

Urządzenia firm Lite-On i Hivision miały problem z odtworzeniem niektórych krążków audio. Przesłuchanie utworów zabezpieczonych Key2Audio jest możliwe dopiero po ich zgraniu na dysk twardy komputera. Nagrywarka SOHW-1653S nie poradziła sobie również z odtworzeniem filmu „Zielona mila” (płyta dwuwarstwowa), z czym Hivision uporał się bez żadnych problemów.

Na napędy Lite-On SOHW-1653S i Hivision DRV-3S165 warto też zwrócić uwagę ze względu na nietypowe funkcje Smart-X i VAS (Vibration Absorber System). Pierwsza technologia służy do optymalizacji prędkości odczytu danych w zależności od jakości nośnika. VAS z kolei pozwala zredukować wibracje i hałas podczas odczytu i zapisu płyt, co korzystnie wpływa na obniżenie głośności peceta.

Niespodzianką okazały się wyniki testu ostatniej sprawdzanej nagrywarki – NEC-a ND-3520A. Następca bardzo udanego modelu ND-3500A nie może się niestety pochwalić dobrymi osiągami. Pomimo zwiększenia nominalnych prędkości nagrywania płyt DVD-RW z 4x do 6x oraz DVD+RW z 4x do 8x czasy zapisu praktycznie nie uległy skróceniu. W rankingu POWER model 3520A „wylądował” jedno oczko za nagrywarką 3500A.

Hivision DRV-3S165
Ocena ogólna (POWER): 94
Opłacalność (ECONO): 96
Interfejs: UltraATA/33
Bufor: 2048 KB
Odczyt CD/DVD: 48x/16x
Zapis płyt CD-R/CD-RW: 48x/24x
Zapis płyt DVD+R/-R/+RW/-RW/DL: 16x/12x/4x/4x/4x
Czas dostępu CD/DVD: 160 ms/160 ms
Technologia gwarantowanego zapisu: Smart Burn
Gwarancja: 24 miesiące
niska cena, dobra korekcja błędów, możliwość ripowania chronionych płyt z danymi
brak możliwości odczytu płyt audio zabezpieczonych systemem Key2Audio
Cena: 245 zł
www.ab.pl
NEC ND-3520A
Ocena ogólna (POWER): 95
Opłacalność (ECONO): 89
Interfejs: UltraATA/33
Bufor: 2048 KB
Odczyt CD/DVD: 48x/16x
Zapis płyt CD-R/CD-RW: 48x/24x
Zapis płyt DVD+R/-R/+RW/-RW/DL: 16x/16x/8x/6x/4x
Czas dostępu CD/DVD: 120 ms/140 ms
Technologia gwarantowanego zapisu: buffer underrun protection
Gwarancja: 24 miesiące
krótki czas ripowania, szybkie wypalanie płyt dwuwarstwowych, możliwość kopiowania zabezpieczonych płyt DVD
brak możliwości odczytu 99-minutowych płyt
Cena: 270 zł
www.age.pl

W porównaniu z produktami firm Lite-On i Hivision urządzenie NEC-a dysponuje nieco lepszymi parametrami. W czasie testów większość płyt nagrywarka wypaliła szybciej i nie miała problemów z odczytem zabezpieczonych nośników. Niestety, test korekcji błędów wypadł nieznacznie gorzej niż u konkurentów. Jej mankamentem był też wolny odczyt 90-minutowych nośników. W tym wypadku średnia prędkość transmisji dla 3520A wynosi zaledwie 8x. Nagrywarki firm Lite-On i Hivision uzyskały szybkość 32x.

NEC 3520A był jedyną nagrywarką dostarczoną do testów bez żadnego oprogramowania i dodatkowego wyposażenia. Pod tym względem sprzęt Lite-Ona i Hivision okazał się lepszy. Oprócz instrukcji obsługi, śrubek i kabelka audio do obu nagrywarek dołączone zostały także płytki z programami Nero Express 6.3.1.11 (do wypalania płyt) i PowerDVD 5 (odtwarzacz filmów DVD).

Do tego, że nagrywarki DVD mają kłopoty z wypaleniem 99-minutowej płyty CD, większość z nas się już przyzwyczaiła. Wszystkie trzy testowane modele nie poradziły sobie z tym zadaniem. Inne rodzaje nośników nagrane zostały przez urządzenia bez problemów. Dane na nich zapisane były w stu procentach zgodne z wcześniej utworzonymi wzorcami.

Pod względem ekonomicznym najlepiej prezentują się urządzenia Lite-On SOHW-1653S i Hivision DRV-3S165. Ta ostatnia ze względu na nieco lepszą wydajność od produktu firmy Lite-On i taką samą cenę wyróżnia się lepszym stosunkiem możliwości do ceny. Najszybszym w opisanej trójce jest napęd NEC-a. Ma najkrótsze czasy dostępu do danych oraz szybciej zapisuje niektóre rodzaje płyt (DVD-R – 16x, DVD-RW – 6x oraz DVD+RW – 8x) niż nagrywarki firm Lite-On i Hivision.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.