Laserowe urodziny

Niewielkie urządzenie, jakim jest postawiona w kącie drukarka laserowa, niedawno skończyło 20 lat. Jej historia, choć nie była burzliwa, jest jednak bardzo interesująca

Jak już wspomniałem, pierwowzór dzisiejszej drukarki laserowej powstał 67 lat temu – choć wówczas nie było jeszcze w ogóle laserów. Idea urządzenia wykorzystującego do druku zjawisko elektrostatycznego przyciągania cząstek tonera do naświetlonej selenowej płyty zrodziła się w głowie amerykańskiego studenta prawa i fizyki Chestera Carlsona. On to właśnie w 1938 roku wykonał pierwszą fotokopię dokumentu na opracowanym przez siebie powielaczu elektrofotograficznym. Tak narodziła się metoda tzw. suchego druku, leżąca u podstaw dzisiejszej kserografii i druku laserowego.

Oczywiście konstrukcja samych maszyn kserograficznych i drukarek laserowych na przestrzeni lat zmieniała się wielokrotnie, ale podstawowa zasada działania wszystkich tych urządzeń pozostała cały czas taka sama i wciąż wywodzi się od pierwotnego pomysłu Chestera Carlsona.

Od kserografu do drukarki

Chester Carlson przez kilka lat bezskutecznie usiłował sprzedać swoją konstrukcję m.in. takim przedsiębiorstwom, jak RCA, General Electric, Eastman Kodak czy IBM. W 1946 roku wynalazkiem Carlsona zainteresowała się jednak firma Haloid Company, która zajmowała się wówczas produkcją papieru fotograficznego. W 1947 roku Haloid Company zarejestrowała znak Xerox, w 1958 r. zaś zmieniła swą nazwę na Haloid Xerox Inc., by kilka lat później (w 1961 r.) przekształcić się w Xerox Corporation. Haloid Company w 1949 roku rozpoczęła produkcję pierwszej na świecie kserokopiarki – Xerox Model A. Urządzenie to wymagało wykonania kilkunastu czynności, aby otrzymać jedną odbitkę, m.in. samodzielnego naświetlenia płyty, posypania jej tonerem, ułożenia papieru i utrwalenia wydruku.

Pierwsze zautomatyzowane ksero trafiło na rynek dziesięć lat później – w 1959 roku. Była to maszyna z serii Xerox 914, a jej obsługa przypominała tę znaną z obecnie używanych urządzeń. Maszyna Xeroksa potrafiła sporządzić siedem kopii dokumentu w ciągu minuty. Na owe czasy była to liczba oszałamiająca. Na konstrukcji Xeroksa 914 bazują wszystkie dzisiejsze kserokopiarki i drukarki laserowe. W nim to bowiem po raz pierwszy płaską selenową płytę zastąpiono światłoczułym bębnem. Do budowy kserokopiarki wykorzystano też wymienne pojemniki z tonerem oraz liniowy transport papieru wprowadzanego do maszyny z kasety mieszczącej sto arkuszy. Prawda, że z takim opisem mechanizmu drukującego można spotkać się dzisiaj w odniesieniu do każdej nowej drukarki? Xerox 914 kosztował, bagatela, 29 500 USD, lecz koszt jednej odbitki (papier i toner) nie przekraczał 10 centów.

W 1969 roku, w rok po śmierci Chestera Carlsona, Gary Starkweather z laboratorium Xeroksa w Webster zademonstrował możliwość wykorzystania światła lasera w technice kserograficznej. Dwa lata później laser zastąpił już tradycyjną lampę naświetlającą bęben. Wówczas to do sprzedaży weszła pierwsza laserowa kserokopiarka Xerox 7000, a już w 1972 roku na jej bazie opracowano system EARS (Ethernet, Alto, Research character generator, Scanned laser output terminal) – był to prototyp laserowej maszyny drukującej, przeznaczonej do współpracy z ówczesnymi komputerami.

Pod koniec 1977 roku udoskonalony i nieco zmodyfikowany system EARS przeistoczył się w pierwszą na świecie drukarkę laserową przeznaczoną dla dużych systemów komputerowych. Do sprzedaży trafiła ona pod nazwą Xerox 9700 i kosztowała 350 tys. dolarów. Urządzenie drukowało 120 stron na minutę. Trudno w to uwierzyć, ale ten rekord szybkości druku nie został do dzisiaj pobity! Xerox 9700 pracował z wysoką jak na ówczesne czasy rozdzielczością 300 dpi i wyposażony był w moduł druku dwustronnego (duplekser).

Typowa drukarka laserowa wczoraj, dziś i jutro
Rok1984 (pierwszy „laser”)2004 (CHIP-Tip POWER)Najbliższa przyszłość
Model drukarkiHP LaserJet ClassicKyocera FS-1020Dtania drukarka kolorowa
Szybkość druku8 str./min20 str./minok. 20 str./min w kolorze
Rozdzielczość300×300 dpi1800×600 dpi600×600 dpi w kolorze
Rodzaj toneraproszek grafitowygrafit w osłonie woskowejtoner fotochemiczny
Cena3500 USD1600 złok. 1500 zł
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.