Mały też (dużo) może

Test zasilacza UPS EVER DUO 500

DUO 500 to najnowszy produkt rodzimej firmy EVER ze Swarzędza, będący połączeniem listwy filtrującej z zasilaczem awaryjnym UPS. „Pięćsetka” wykonana jest w topologii line-interactive (patrz: $(LC14213:20. stopień zasialnia)$). Cechuje się niewielkimi rozmiarami – zaledwie 125x88x319 mm. Po obu stronach obudowy znajdują się w sumie cztery gniazda zasilające. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie dwóch gniazd z podtrzymaniem napięcia, a dwóch tylko z filtracją. Dlatego urządzenia, które nie muszą być zasilane w trakcie zaniku prądu, nie czerpią energii z akumulatorów. Dzięki temu wydłuża się czas pracy komputera na bateriach. Dodatkowym plusem jest umieszczenie gniazda RJ-11 z wbudowanym filtrem telekomunikacyjnym. Służy ono do ochrony przeciwprzepięciowej modemu.

UPS EVER DUO 500
Ocena ogólna (POWER): 40
Opłacalność (ECONO): 83
Topologia: line-interactive
Sumaryczna pojemność baterii: 14 Ah
Liczba złączy wyjściowych: 4
Moc wyjściowa: 300 W
Wymiary: 125x88x319 mm
Ciężar: 5,15 kg
Gwarancja: 24 miesiące
+ system CDS, filtr telekomunikacyjny, dwa filtrowane wyjścia dla urządzeń o znacznym poborze mocy
– brak możliwości wyłączenia sygnalizacji dźwiękowej
Cena: 290 zł
www.ever.com.pl

DUO 500 wyposażono we wszystkie systemy, jakie szanujący się UPS mieć powinien: generowania na wyjściu sinusoidalnego napięcia, inteligentnego ładowania baterii oraz cyfrowego zarządzania i kontroli procesów, jak również w automatyczną regulację napięcia AVR (Automatic Voltage Regulation). Ostatnią ważną funkcją jest tzw. zimny start. Umożliwia on uruchomienie komputera zasilanego z UPS-a.

Funkcjonalność zasilacza można uznać co najmniej za dobrą. Również podczas pracy – zarówno sieciowej, jak i na bateriach – sprawował się on nieźle. Jedyne, z czym DUO 500 miał problemy, to zimny start w wypadku komputera z wymagającym dużej mocy 17-calowym monitorem CRT. W takim wypadku trzeba wyłączyć zasilacz i powtórnie go uruchomić – wówczas wszystko już zadziała.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News