Nie bądź idiotą

Klienci skłonni są mniej lub bardziej świadomie wierzyć reklamom – w końcu po to się je robi! Dają więc sobie wmówić, że sieci hipermarketów oferują najlepsze ceny. Podobno wielkie sklepy mogą negocjować z dostawcami lepsze warunki, gdy tymczasem małe sklepiki potrzebują wysokich marż, by przeżyć. Badania przeprowadzone przez dziennikarzy „Computer Reseller News” (nr 2/05) nie potwierdziły prawdziwości tych obiegowych teorii. Sprawdzono ceny dwudziestu produktów (kilku modeli monitorów, głośników, drukarek, myszy, płyt CD-RW, aparatów cyfrowych oraz napędów optycznych) w 31 sklepach znajdujących się na terenie całego kraju. Ocenie podlegały nie tylko punkty handlowe w wielkich miastach, takich jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Lublin oraz Kraków, ale także w małych ośrodkach – m.in. Lęborku, Nowym Targu czy Bielsku Podlaskim. Wnioski okazały się zaskakujące – kupując cyfrowe gadżety oraz podzespoły komputerowe, przeważnie najwięcej trzeba zapłacić w hipermarketach oferujących wyłącznie sprzęt elektroniczny, czyli w Media Markcie, Mega Avansie i Saturnie.

Wielcy się cenią

Duże sieci specjalizujące się w elektronice okazały się zaskakująco drogie. Za niektóre produkty trzeba było tam zapłacić nawet o jedną czwartą więcej niż w małych sklepikach komputerowych, a przeciętnie różnica ta wynosiła 15 procent na korzyść drobnych detalistów. W hipermarketach najłatwiej też znaleźć cenowe rekordy – niestety, raczej te wyznaczające górną granicę. Co ciekawe, różnice między punktami tej samej firmy, ale zlokalizowanymi w różnych miastach, bywają znaczące. Tylko jeden produkt oferowany w tego typu placówkach był rzeczywiście najtańszy na rynku – aparat cyfrowy Sony DSC-P73 w warszawskim Saturnie kosztował 999 zł, czyli od 50 do 350 złotych mniej niż gdzie indziej (tę samą cenę miał Vobis).

Z kolei w hipermarketach niesprofilowanych, takich jak Carrefour, Géant czy Leclerc, ceny są nieco niższe, ale i wybór znacznie mniejszy – nie udało się znaleźć większości analizowanych produktów.

W sieciach sklepów takich jak Vobis i Sferis zaopatrzenie jest lepsze (średnio dostępna była połowa poszukiwanych urządzeń), a koszty zakupu przeciętne. Tylko jeden brany pod uwagę w zestawieniu produkt okazał się tu najdroższy, a sześć było najtańszych. Warto też pamiętać, że w ramach tej samej sieci sklepów (Vobis, Sfera) ceny są zbliżone, niezależnie od miasta.

Najbliżej – najtaniej

Najatrakcyjniejsze cenowo i najlepiej zaopatrzone okazały się małe sklepiki komputerowe. Choć ceny różniły się czasem dość znacznie między jednym punktem handlowym a drugim, to w tego typu placówkach udało się znaleźć 12 najtańszych spośród 20 analizowanych produktów, 8 zaś było najdroższych.

Morał z tego taki, żeby nie wierzyć reklamom. Zdarza się, że w dużych sieciach dany artykuł okaże się najbardziej atrakcyjny cenowo na rynku, ale – jak wykazały badania – jest to raczej mało prawdopodobne. Co więcej, nawet jeśli hipermarkety nie w każdym wypadku okazywały się najdroższe, to bardzo rzadko były naprawdę najtańsze, a przeważnie plasowały się raczej w górnej strefie rozpiętości cen.

Jeśli więc będziemy chcieli unowocześnić naszego peceta, najlepiej zacząć poszukiwania od najbliższego sklepiku na rogu sąsiedniej ulicy. Dopiero mając dobre rozeznanie na rynku,` warto wybrać się do hipermarketów. I bardzo ostrożnie podchodzić do głośno reklamowanych promocji i wyprzedaży.

Internet źródłem mądrości

Czy należy starannie analizować rankingi cen oraz tworzyć własne, lokalne zestawienia tego typu? Cóż, zależy to od zasobności naszych portfeli oraz typu produktu, który zamierzamy nabyć. Uganianie się po całym mieście w celu zaoszczędzenia kilku groszy na płycie CD-R z pewnością nie ma sensu. Gdy jednak wchodzą w grę produkty kosztujące kilkaset czy nawet kilka tysięcy złotych, warto poświęcić nieco czasu i rozejrzeć się za najtańszą alternatywą. Źródłem informacji może być Internet – nawet jeśli z różnych powodów jesteśmy zdecydowani dokonać transakcji w rzeczywistym, a nie wirtualnym sklepie. Dostępne online cenniki pozwalają oszacować, w jakim stopniu różnego rodzaju „okazje”, „superobniżki” i „wyprzedaże” rzeczywiście są tańsze od przeciętnej oferty rynkowej. W małych miejscowościach z niewielką liczbą sklepów Sieć ułatwia zorientowanie się, czy lokalna oferta odbiega od średniej krajowej.

W szybkim przeglądzie rodzimych cenników dotyczących konkretnie wybranych modeli mogą pomóc serwisy podobne do www.kupujemy.pl lub www.skapiec.pl. Witryn o tym charakterze przybywa, z pewnością nie będziemy więc mieli problemu ze zweryfikowaniem reklamowych zapewnień o najniższych cenach.

„Po odejściu od kasy…”

Obok publikujemy zestawienia najwyższych i najniższych cen kilkunastu sprawdzonych przez dziennikarzy „CRN” urządzeń oraz średni koszt zakupu we wszystkich zbadanych sklepach. Ta ostatnia wartość pozwala się zorientować, która cena jest bardziej zbliżona do rynkowej przeciętności. Pełną tabelę cen produktów w wybranych punktach handlowych różnych miast zamieszczamy na płycie dołączonej do tego numeru. Dane zostały zebrane w grudniu 2004 roku, więc dziś już nie powinny być traktowane jako źródło informacji przed zakupami badanych produktów, lecz mogą pomóc w zdobyciu rozeznania na rynku.

Porównianie cen
ProduktModelPunkt sprzedażyŚrednia cenaPunkt sprzedaży
TypNazwaCenaTypNazwaCena
Monitor LCD, 17″Samsung 710 Vmały resellerLogic PC15401316sieciowy duży resellerSFERIS1199
Monitor LCD, 17″Samsung 173 Pwyspecj. hipermarketMedia Markt24992223sieciowy duży resellerSFERIS1999
Monitor LCD 17″ LG Flatron 1730fwyspecj. hipermarketSaturn15291457duży resellerBALTA1350
Monitor LCD 17″LG Flatron 1715smały resellerPFH W. Zalewski14601318mały resellerRainbow PC1219
DrukarkaHP DeskJet 3845wyspecj. hipermarketSaturn399360mały resellerArkom335
DrukarkaHP DeskJet 3745ogólny hipermarketLeclerc310274mały resellerBinar253
DrukarkaLexmark Z615supermarket wyspecj.Mega Avans249225ogólny hipermarketLeclerc199
MyszA4Tech Opto Radio 518mały resellerLogic PC150111mały resellerPHU Bit*55
MyszLogitech MX310supermarket wyspecj.Mega Avans**179163duży resellerRainbow PC135
GłośnikiMedia-tech – 2.1 MT333duży resellerRainbow PC266173sieciowy duży resellerSFERIS139
PłytkaTDK CD-RW x12mały resellerPFH W. Zalewski6,04,62sieciowy duży resellerSFERIS3,50
PłytkaVerbatim+ CD-RWwyspecj. supermarketMega Avans**5,994,87hipermarket ogólnyCarrefour2,99
Aparat cyfrowySony DSC-P73mały resellerLogic PC13001147sieciowy duży resellerVobis***999
Aparat cyfrowySony DSC-V3hipermarket ogólnyCarrefour****34993319mały resellerAFG Computers2760
NagrywarkaLG 4160bduży resellerPC Partner490358mały resellerAFG Computers315
* – oraz PPHU Meganet, Yellow Computer, Fmatic, ** – oraz MediaMarkt, *** – oraz Saturn, **** – oraz Saturn, MediaMarkt