Nie tylko makijaż

Programy do tweakowania

Poprawiamy wiele rzeczy w swoim otoczeniu, ponieważ chcemy, by były ładniejsze, szybsze, niepowtarzalne. Dlaczego nie ulepszyć Windows? Im dłużej korzystamy z systemu, tym częściej zdajemy sobie sprawę z konieczności przypisania mu dodatkowych atrybutów, które sprawią, że będzie w końcu wyglądał i działał tak, jak chcemy. Można więc Okna wysyłać do różnych specjalistów: tych od stylizacji i tych, którzy zajrzą w ich głąb. Jeśli nie mamy czasu na instalowanie wielu programów, dobrym pomysłem są aplikacje, które umożliwiają kompleksowe zarządzanie ustawieniami Windows. Wszystko zaś po to, by zoptymalizować ich parametry do poprawnej, szybkiej i wydajnej pracy.

Tylko po co?

Z pozoru tweakowanie wydaje się zbędne. Przecież i bez niego poradzimy sobie, edytując dokument w Wordzie czy też prowadząc pogawędkę ze znajomymi przez komunikator. Do konfigurowania ustawień systemu mamy ponadto Panel sterowania. Ze strony WWW Microsoftu możemy także pobrać darmowe narzędzie Tweak UI, stworzone z myślą o zwiększeniu funkcjonalności Windows. Zaawansowany użytkownik będzie również umiał posłużyć się Rejestrem do zmodyfikowania jakiejś opcji albo napisze w tym celu prosty skrypt. Jest jednak druga strona medalu: Tweak UI nie oferuje zbyt rozbudowanych funkcji, a czas poświęcony przez niewprawnych użytkowników na ingerencję w Rejestr może okazać się stracony. Może też doprowadzić do destabilizacji pracy całego systemu.

Powinniśmy także wziąć pod uwagę naszą wygodę i komfort pracy: to, czy jesteśmy zadowoleni, siadając przed ekranem komputera. Grupa użytkowników, którzy dostrzegają potrzebę sprawowania większej kontroli nad swoim Oknami i są w stanie zainwestować trochę pieniędzy, stale rośnie.

Zastosowania

Programy do tweakowania działają głównie w trzech obszarach. Po pierwsze, pozwalają na personalizację wyglądu Windows. Jeśli ktoś chce, może hurtowo podmienić ikony albo sprawić, by pasek narządzi w jego przeglądarce miał bitmapowe tło. Zawsze też możemy się pochwalić przed znajomymi, że nasz Windows ma przezroczysty Pasek zadań i menu Start! Po drugie, umożliwiają dostrajanie ustawień samego systemu. W tym wypadku dostajemy np. możliwość kontrolowania programów Autostartu lub elementów menu kontekstowego. Po trzecie wreszcie, udostępniają użytkownikom narzędzia, które pomogą im w codziennym zarządzaniu Oknami. Często bowiem zdarza się tak, że aplikacje do tweakowania zostały wyposażone w funkcje, za które musimy dodatkowo zapłacić, kupując wyspecjalizowane produkty.

Oto mój Pulpit!

Producenci programów w większości wypadków postarali się, by interfejs był ergonomiczny i przejrzysty. Ta kwestia jest bardzo ważna, ponieważ narzędzia do tweakowania dysponują czasem nawet kilkuset opcjami, które trzeba dobrze pogrupować. Użytkownik powinien mieć możliwość intuicyjnego i szybkiego odszukania interesującej go funkcji. Musi również dokładnie wiedzieć, czego ona dotyczy i jaki będzie efekt jej działania. Jeśli więc aplikacja nie dysponuje dobrym systemem podpowiedzi, próba skorzystania z niej może przynieść opłakane skutki.

Orientację w gąszczu konfiguracyjnych możliwości ułatwia podział na grupy opcji. I tak niemal wszystkie aplikacje potrafią zmodyfikować graficzne elementy Pulpitu, menu Start i Eksploratora Windows. Jeśli czujemy, że zaprojektowane przez Microsoft ikony po prostu nas nudzą, podmieńmy je! Jesteśmy w stanie również określić ich wielkość, jakość wygładzania, usunąć „Skrót do…” z ich nazwy lub strzałkę. Za mało? Co powiecie na menu Start, które rozwija się z ustaloną przez Was prędkością, albo na kursor migający w wybranych odstępach czasu? Niektóre aplikacje potrafią też dodać efektowne tła do paska narzędzi Eksploratora Windows, Internet Explorera i Outlook Expressa. Dla maniaków interfejsu TuneUp Utilities oferuje narzędzie do kompleksowego podmienienia elementów graficznych systemowych okien (moduł TuneUp WinStyler). Służące do tego celu motywy zostały udostępnione na stronie WWW producenta. Stosunkowo łatwo programy do tuningu pozwalają ukryć, zablokować, dodać, a nawet zupełnie usunąć elementy Pulpitu, menu kontekstowego i wszelkich innych zakładek systemowych. Możemy łatwo wybrać, które pozycje mają być dostępne w menu Start, opcjach internetowych czy opcjach folderów (elementach Panelu sterowania). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ukryć dowolny napęd lub oznaczyć go innym symbolem. Często możemy także dostosować jego prędkość lub wielkość bufora, co zapewni mu efektywniejszą i cichszą pracę. Magic Tweak oferuje również opcję software’owego zwiększenia prędkości odczytu danych ze stacji dyskietek. Inną ciekawostką są, dostępne w programach WINner Tweak lub TuneUp, opcje dostrajania ustawień myszy, w tym konfiguracja funkcjonalności prawego przycisku.

Porównanie cech aplikacji do tuningu Windows XP
Nazwa programu Advanced XP Tweak 2.52
Pingram Marketing, Kanada
www.tweakinternals.com
Magic Tweak 2.8
Efreesky Software, Chiny
www.magictweak.com
TweakNow PowerPack 2005 1.5
Professional TweakNow, Indonezja
www.tweaknow.com
TuneUp Utilities 2004 4.1
TuneUp Software, Niemcy
www.tune-up.com
TweakGenie 6.0
Topdownloads Networks, Australia
www.tweakgenie.com
TweakXP Professional 4
Totalidea Software, Nowa Zelandia
www.totalidea.com
WINner Tweak 2.8
WINner Tweak Development Team, Ukraina
www.winnertweak.com
WinXP Manager
Yanicsoft Software, Chiny
www.winxp-manager.com
XP Smoker 4.4
WareSoft Software, USA
www.xp-smoker.com
Tweaking Toolbox XP 1.6
WinShareSoft, Malta
www.tweakingtoolbox.com
Wersja testowa 10-dniowa 15-dniowa 10-dniowa 30-dniowa demo 30 uruchomień 15-dniowa 10-dniowa 7-dniowa 14-dniowa
Język interfejsu angielski polski angielski angielski angielski polski angielski angielski angielski angielski
Cena 24,95 USD 29,95 USD 34,95 USD 39,99 USD 11,95 USD 34,95 USD 24,95 USD 34,95 USD 19,95 USD 29,95 USD
Subiektywna ocena CHIP-a *
Funkcjonalność 2.5 3.5 4 4.5 2 4 4 4.5 2.5 2.5
Ergonomia i Pomoc 3.5 2.5 4.5 5 3.5 5 4 4 4 3.5
Menu Start i Pasek zadań
Ukrywanie elementów + + + + + + + + +
Regulowanie prędkości wyświetlania + + + + + + + + +
Przezroczystość + + + +
Eksplorator Windows
Automatyczny restart + + +
Ustawianie tła paska narzędzi +
Usuwanie „Skrót do…” w skrótach + + + + + + + +
Ikony
Zmiana ikon systemowych + + + +
Regulacja wielkości ikon + + +
Strzałki przy ikonach skrótów + + + + + + +
Pulpit
Prędkość migania kursora + + +
Ukrywanie elementów Pulpitu + + + + + + + +
Edycja menu kontekstowego + +/- + +/- +/- +/- +/-
Foldery i napędy
Ukrywanie/ochrona dostępu -/- +/- -/- -/- -/- +/+ -/+ +/+ -/- +/-/+/-
Włączanie 48-bit LBA/UDMA 66 -/+ -/- -/- +/+ -/- -/+ +/+ +/+ -/- -/-
Wyłączanie NTFS LastAccess + + + + + + + +
Wyłączanie Autorun + + + + + + +
Sieć
Określenie rozmiaru WindowsTCP + + + + + +
Czas na odrzucenie pakietu (TTL) + + + + + +
Określenie maks. wielkości przesyłanego pakietu + + + + + +
Określenie liczby połączeń HTTP + + + + +
Internet Explorer/Outlook Express
Tło paska narzędziowego IE/OE +/- +/- -/- +/- +/- +/- -/- +/+ -/- +/-
Nazwa przeglądarki/klienta poczty +/- +/+ +/+ +/+ +/- +/- +/- +/+ +/+
Kontrola pobieranych plików + + + +/- +
Bezpieczeństwo
Edycja Rejestru + + +/- + + +/- +
Pokazywanie plików systemowych + + +/-
Wyłączanie aktywnego Pulpitu + + + + +
Narzędzia systemowe
Tworzenie punktu przywracania systemu + + + + + + + +
Kontrolowanie programów Autostartu/procesów +/- +/+ +/+ +/+ -/- +/+ +/- +/+ +/+ -/-
Dodawanie/usuwanie programów +/+ +/+ -/+ -/+ +/+ -/+ -/+ +/+
Tworzenie listy zabronionych aplikacji + + + + + + +
Czyszczenie Rejestru/dysku -/+ -/+ -/+ +/+ -/- +/+ +/+ +/+ -/+ -/-
Inne
Ustawienia myszy/klawiatury -/- -/- -/- +/+ +/- +/+ +/- +/- +/-
Usuwanie DLL-i z pamięci/Prefetch +/- +/- +/+ -/- +/- +/+ +/- +/+ +/- -/-
Usuwanie zawartości pliku wymiany + + + + + + + + +
Autologowanie do systemu + + + + + + +
+ – tak; – – nie; +/- – częściowo; * – na ocenę funkcjonalności składa się liczba i użyteczność opcji, jakimi dysponują programy. Ocenę ergonomii wyznaczyliśmy na podstawie stopnia przejrzystości interfejsu i modułu pomocy.