PCI Express dla wszystkich

Czy płytę główną dla procesorów Pentium 4 i Celeron D LGA775 musimy wyłącznie wybierać spośród modeli zbudowanych na bazie chipsetów i9125 oraz i925X? Dzięki nowym konstrukcjom firmy VIA niekoniecznie!

Nową serię układów stanowią modele PT880 Pro, PT894 i PT894 Pro. Wszystkie kości przystosowano do współpracy z magistralą PCI Express, pamięciami DDR2 i CPU Pentium 4 LGA775. Oczywiście nie mogło zabraknąć też obsługi FSB 1066 MHz – zaimplementowano ją w dwóch spośród trzech kości, czyli w PT894 i PT894 Pro.

Grafika na dwie głowy

Wszystkie nowe chipsety firmy VIA przystosowane zostały do jednoczesnej współpracy z dwoma kartami graficznymi PCI Express x16. Jest to odpowiednik trybu SLI. Akceleratorów nie trzeba ze sobą łączyć mostkiem pośredniczącym. Co więcej, karty wcale nie muszą być urządzeniami przystosowanymi do trybu SLI, takimi jak modele z serii GeForce 6600 GT, 6800 GT i 6800 Ultra. Tryb DualGFX firmy VIA zezwala też na łączenie ze sobą akceleratorów bazujących na układach różnych firm – np. ATI i nVidii!

Współpracą pomiędzy kartami musi jednak zarządzać odpowiednio do tego celu przystosowane oprogramowanie, a aplikacja 3D, np. gra, powinna „wiedzieć”, że może trójwymiarowe obliczenia zlecić dwóm różnym urządzeniom. Dlatego, z powodu braku odpowiedniego software’u, trudno sobie w tej chwili wyobrazić, że współdziałanie akceleratorów firm ATI i nVidia podczas tworzenia klatek animacji będzie czymś więcej niż tylko teoretyczną możliwością. Użytkownikom chcącym skorzystać z potencjału dwóch kart graficznych zamontowanych na jednej płycie głównej pozostaje więc kupno akceleratorów przystosowanych do pracy w trybie SLI. Nowa wersja sterowników VIA Hyperion 4in1 pozwoli zaś – niezależnie od typu zamontowanych kart – na jednoczesne korzystanie z czterech monitorów.

Chipset PT880 dysponuje jeszcze jedną ciekawą opcją, związaną z technologią DualGFX. Chodzi mianowicie o możliwość współpracy dwóch kart graficznych – jednej ze złączem PCI Express x16, drugiej zaś z AGP 8x. Konstruktorzy z firmy VIA system ten nazwali Flex Express Architecture. Widać stąd, że model VIA PT880 pomyślany został jako typowa platforma przejściowa dla użytkowników rozbudowujących swój komputer.

Różnica pomiędzy PT894 i PT894 Pro sprowadza się do elastyczności zarządzania dwudziestoma liniami PCI Express. Kość PT894 po włączeniu trybu SLI dzieli 16 linii graficznych na dwa złącza PCI Express – każda karta ma wówczas do swojej dyspozycji po osiem linii, podobnie jak w chipsecie nForce4. W PT994 Pro można zaś pozostawić 16 linii dla karty podstawowej, a dla drugiej przeznaczyć cztery pozostałe linie. Jeżeli w pececie wykorzystujemy karty PCI Express x1, wówczas ich obsługą zajmie się mostek południowy VIA VT8251 z wbudowanym dwuliniowym kontrolerem PCI Express.

Podwojona pamięć

Inną nowością wprowadzoną w chipsetach z serii PT są wbudowane w strukturę układu dwa kontrolery pamięci. Jeden z nich przeznaczony jest do współpracy z kośćmi typu DDR, drugi zaś obsługuje moduły DDR2.

Trzy opisane kości (PT880 Pro, PT894 oraz PT894 Pro) to oczywiście mostki północne, a do poprawnego działania każdy dwuukładowy chipset potrzebuje zawsze mostka południowego, który zapewni mu komunikację ze światem zewnętrznym, np. dyskami twardymi. Tutaj wykorzystano znane już wcześniej układy VIA VT8237 oraz niedawno zaprezentowany VT8251 – miał on swoją premierę łącznie z nowymi kośćmi z serii K8T890 dla Athlona 64 (patrz: $(LC123366:Czas na zmiany!)$).

Do produkcji płyt głównych z chipsetami z serii PT przymierzają się Abit, Asus, Chaintech, Biostar, DFI, ECS, Epox, Gigabyte, Jetway, Soltek i MSI. Zanosi się na to, że nowe urządzenia wkrótce zagoszczą w naszych komputerach.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.