Policzy za Ciebie!

Kalkulator naukowy jest niezbędnym wyposażeniem każdego licealisty czy studenta uczelni technicznej. Drogie urządzenia przenośne są jednak wypierane przez programy komputerowe, które kosztują kilkanaście razy mniej. Aplikacje mają jedną wadę – nie można ich zabrać na kolokwium. Autorzy SciCalca rozwiązali ten problem. Stworzyli wersję programu, która działa również na urządzeniach Pocket PC. Wystarczy “tylko” mieć ten minikomputer.

Zanim zaczniemy pracę z programem SciCalc, wystarczy zapoznać się z jedną tylko opcją. Pomoc kontekstowa, bo o niej mowa, umożliwia wyświetlenie opisu każdej funkcji kalkulatora. Oprócz typowych operacji, charakterystycznych dla każdego dobrego kalkulatora, program oferuje kilka dodatkowych udogodnień. Należy do nich sześć trybów pracy: normalny tryb obliczeń, tryb statystyczny, finansowy i czasu, liczb całkowitych oraz wprowadzania danych. Po włączeniu jednego z nich na ekranie pojawiają się przyciski odpowiadające obliczeniom charakterystycznym dla danego trybu. Wygodne są również cztery różne tryby wyświetlania wyników: inżynierski, naukowy, stałego przecinka oraz ułamkowy. Kalkulator oferuje 10 niezależnych pamięci. Wbudowano w niego ponad 170 funkcji matematycznych i 270 stałych fizycznych. Program dobrze radzi sobie z konwersją ponad 550 jednostek. Przeprowadza operacje na procentach, decybelach i neperach, zapisując je jako “liczby z jednostką”, co bardzo ułatwia pracę. Kalkulator błyskawicznie zamienia liczby arabskie na rzymskie w zakresie od 1 do 3999. Niestety, SciCalc nie rysuje wykresów funkcji.

SciCalc 2.1
Wymagania: Windows NT 4.0/2000/XP, 800 KB na dysku lub Pocket PC 2002 i 800 KB RAM-u
+ duża liczba udogodnień (np. wiele trybów pracy)
– brak możliwości rysowania wykresów funkcji, mało przejrzysty interfejs
Cena: 29,95 zł  –  wersja na PC; 59,95 zł  –  wersja na Pocket PC oraz PC
www.omega-com.pl

Wadą aplikacji jest też mało przejrzysty interfejs. Za dużo tu kolorów i różnych czcionek. Choć może wygląd kalkulatora nie jest najważniejszy i bardziej liczy się jego szeroka funkcjonalność, warto byłoby w przyszłości popracować nad interfejsem.

Więcej:bezcatnews