„Szesnastka” od Plextora

Pierwsza dwuformatowa nagrywarka Plextora (PX-716A), która pozwala na zapis płyt DL+R9 z prędkością 4x, wykorzystuje nowatorski system inteligentnego nagrywania

Nagrywarka DVD firmy Plextor, oznaczona symbolem PX-716A, jest następczynią modelu PX-712A. W nowym napędzie została zwiększona prędkość nagrywania DVD±R do 16x oraz DVD+RW do 8x. Pojawiła się też możliwość wypalania krążków Double Layer z szybkością 4x. W PX-716A Plextor zastosował system Intelligent Recording, składający się z technologii AutoStrategy, IntelligentTilt i PoweRec, optymalizujących jakość zapisu i poprawiających wydajność nagrywarki (PX-716A uzyskał niemal komplet punktów w kategorii Wydajność). Niestety, skopiowanie zabezpieczonej płyty z danymi okazało się niemożliwe. Nie powiodły się również próby odczytu plików z porysowanego nośnika, co jest już poważną wadą urządzenia. Inne testy przebiegły bez komplikacji. Wypalanie płyt CD czy DVD odbyło się szybko i z prędkościami zbliżonymi do nominalnych. Czas nagrywania płyty dwuwarstwowej wynosi niespełna 28 minut.

Plextor PX-716A
Ocena ogólna (POWER): 93
Opłacalność (ECONO): 39
Interfejs: UltraATA/33
Bufor: 8 MB
Odczyt CD/DVD: 48x/16x
Zapis płyt CD-R/CD-RW: 48x/24x
Zapis płyt DVD+R/-R/+RW/-RW/DL: 16x/16x/8x/4x/4x
Czas dostępu CD/DVD: 100 ms/150 ms
Technologia gwarantowanego zapisu: Buffer Underrun Proof
Gwarancja: 24 miesiące
+ bogate oprogramowanie i wyposażenie, bufor 8 MB
– wysoka cena, słaba korekcja błędów
Cena: 660 zł
www.alstor.com.pl

Pomimo bogatego wyposażenia (oprogramowanie Nero Express, PlexTools Professional, dodatkowy czarny panel) cena 700 zł jest zbyt wygórowana jak na urządzenie, które nie potrafi zapewnić poprawnego odczytu porysowanych nośników. Za znacznie niższą cenę możemy nabyć nagrywarkę o porównywalnych parametrach, oferującą dużo lepszą korekcję błędów. Miejmy nadzieję, że kolejne wersje firmware’u usuną opisane trudności. W marcu ma pojawić się aktualizacja oprogramowania sterującego (wersja 1.05), która umożliwi nagrywanie płyt DL z prędkością 6x.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.