W szerszej perspektywie

Test panoramicznego monitora LCD Acer AL-1751wm

Zdecydowana większość wydawanych na płytach DVD tytułów została zarejestrowana w formatach panoramicznych. Projekcji takiego filmu na tradycyjnym monitorze (o proporcjach obrazu 4:3 lub 5:4) nieodłącznie towarzyszą dwa czarne pasy w górnej i dolnej części ekranu, które czasami mogą zajmować nawet połowę jego powierzchni! Jedynym rozwiązaniem pozwalającym zredukować ten efekt jest zakup wyświetlacza o odpowiednich proporcjach.

Wśród niewielu jeszcze monitorów z ekranem LCD, optymalizowanych pod kątem wyświetlania filmów, znajdziemy m.in. model Acer AL-1751wm. Ten siedemnastocalowy panel został wyposażony w ekran panoramiczny o rozdzielczości natywnej wynoszącej 1280×768 pikseli. Zastosowana w nim matryca typu MVA (Multi-Domain Vertical Alignment) oferuje wysoki kontrast, co z kolei pozytywnie wpływa na wyświetlane kolory – czerń nie „świeci” tak mocno, jak ma to miejsce w wypadku tańszych monitorów zbudowanych na bazie matryc TN.

Acer AL-1751wm
Przekątna: 17 cali
Rozdzielczość nominalna: 1280×768
Kontrast: 600:1
Jasność: 450 cd/m2
Czas odpowiedzi matrycy: 25 ms
Maks. kąty widzenia: 170° (poziom)/170° (pion)
Złącza: analogowe D-Sub, cyfrowe DVI-D, S-Video, kompozytowe
Gwarancja: 36 miesięcy
+ wbudowane złącza DVI, S-Video oraz kompozytowe
– widoczne smużenie
Cena: 2100 zł
www.acer.pl

Niestety, nie ma róży bez kolców. Ze względu na specyficzne cechy wymienionej technologii w wyświetlanym obrazie daje się zauważyć smużenie, które wprawdzie ledwie widoczne w trakcie oglądania filmów, daje się już we znaki podczas rozgrywki w dynamiczną grę.

Tytułowy monitor wyposażony został w parę złączy (D-Sub oraz DVI) pozwalających podpiąć go do komputera. Na tym jednak nie koniec. Z tyłu obudowy znajdziemy także dwa gniazda wideo (S-Video oraz kompozytowe) umożliwiające podłączenie do wyświetlacza dodatkowego źródła obrazu, takiego jak np. stacjonarny odtwarzacz DVD, magnetowid, kamera czy cyfrowy aparat fotograficzny.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News