Domowy fotolab

W dziesiątej odsłonie programu PhotoImpact firma Ulead postanowiła dać swoim klientom narzędzie łączące w sobie wiele funkcji związanych z obróbką grafiki: od wczytywania zdjęć, poprzez ich korekcję i wzbogacanie efektami specjalnymi, aż po prezentację i wydruk. W dodatku produkt jest kierowany zarówno do początkujących, jak i bardzo zaawansowanych użytkowników. Takie podejście ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony menu zostało tak rozbudowane, że początkujący miłośnik fotografii cyfrowej może doznać zawrotu głowy na widok wielkiej liczby narzędzi, opcji i filtrów, które zobaczy po otwarciu programu.

Z drugiej strony można powiedzieć, że obsługa programu jest łatwa. Większość narzędzi pracuje w wersji “podstawowej”, odpowiedniej dla początkujących użytkowników, a dopiero po włączeniu zaawansowanych opcji odsłania bogactwo możliwości, które zadowolą nawet bardzo wymagających. Osoby, które czują się zagubione w gąszczu nieznanych nazw, mogą skorzystać z dołączonej do programu obszernej instrukcji.

Ulead PhotoImpact 10
Wymagania: Windows 98 SE/2000/Me/XP, ok. 600 MB na dysku
+ wszechstronny, dostępność zaawansowanych opcji, automatyczne funkcje
– brak obsługi formatu RAW
Cena: ok. 400 zł
www.ulead.com

Zestaw funkcji, którymi dysponuje PhotoImpact, jest imponujący. Użytkownik może zdać się na automatyczną korekcję kontrastu, kolorystyki i ostrości fotografii albo skorzystać z jednego z różnorodnych narzędzi dających mu pełną kontrolę nad zmianami. Oprócz korekcyjnych mamy tu też wiele filtrów efektowych i malarskich, umożliwiających np. osiągnięcie efektu obrazu olejnego czy rysunku tuszem. Bardzo wymagający użytkownicy znajdą w programie wszystko, co potrzebne do zaawansowanej obróbki fotografii: warstwy, kanały, maski, ścieżki, a także podstawowe narzędzia do grafiki wektorowej. Opcje maskowania czy pracy na warstwach nie są może tak bogate jak w programach Adobe czy Corela, ale powinny wystarczyć typowemu amatorowi.

Program nie pracuje w przestrzeni kolorystycznej CMYK (choć może zapisywać obrazy w ten sposób), co jednak nie powinno przeszkadzać osobom niezwiązanym zawodowo z poligrafią. Nie czyta też, niestety, formatów RAW.

W pakiecie oprócz podstawowego programu znajdziemy również aplikację do zarządzania zdjęciami Photo Explorer 8.5 oraz Cool 360 do tworzenia panoram. Dodatkowa płyta zawiera animowany kurs obsługi programu, a także zestaw filtrów Alien Skin oraz przeglądarkę obrazów Hemera Photo-Objects 1000, zaopatrzoną w mnóstwo fotograficznej jakości klipartów, gotowych do wstawienia do zdjęć czy prezentacji. Jako wszechstronny i łatwy w obsłudze program do obróbki graficznej PhotoImpact stanowi dla amatorów dobrą i tanią alternatywę dla Photoshopa.

Więcej:bezcatnews