Domowy fotolab

Miłośnicy fotografii cyfrowej często narzekają na konieczność instalowania kilku różnych aplikacji służących osobno do korekcji czerwonych oczu, dodawania efektów czy katalogowania zdjęć. Ulead PhotoImpact zaspokoi potrzeby typowego fana cyfraka, a w pudełku z programem znajdziemy też dodatkowe narzędzia - Photo Explorera i Cool 360. Czy można chcieć więcej za 400 zł?

W dziesiątej odsłonie programu PhotoImpact firma Ulead postanowiła dać swoim klientom narzędzie łączące w sobie wiele funkcji związanych z obróbką grafiki: od wczytywania zdjęć, poprzez ich korekcję i wzbogacanie efektami specjalnymi, aż po prezentację i wydruk. W dodatku produkt jest kierowany zarówno do początkujących, jak i bardzo zaawansowanych użytkowników. Takie podejście ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony menu zostało tak rozbudowane, że początkujący miłośnik fotografii cyfrowej może doznać zawrotu głowy na widok wielkiej liczby narzędzi, opcji i filtrów, które zobaczy po otwarciu programu.

Z drugiej strony można powiedzieć, że obsługa programu jest łatwa. Większość narzędzi pracuje w wersji „podstawowej”, odpowiedniej dla początkujących użytkowników, a dopiero po włączeniu zaawansowanych opcji odsłania bogactwo możliwości, które zadowolą nawet bardzo wymagających. Osoby, które czują się zagubione w gąszczu nieznanych nazw, mogą skorzystać z dołączonej do programu obszernej instrukcji.

Ulead PhotoImpact 10
Wymagania: Windows 98 SE/2000/Me/XP, ok. 600 MB na dysku
+ wszechstronny, dostępność zaawansowanych opcji, automatyczne funkcje
– brak obsługi formatu RAW
Cena: ok. 400 zł
www.ulead.com

Zestaw funkcji, którymi dysponuje PhotoImpact, jest imponujący. Użytkownik może zdać się na automatyczną korekcję kontrastu, kolorystyki i ostrości fotografii albo skorzystać z jednego z różnorodnych narzędzi dających mu pełną kontrolę nad zmianami. Oprócz korekcyjnych mamy tu też wiele filtrów efektowych i malarskich, umożliwiających np. osiągnięcie efektu obrazu olejnego czy rysunku tuszem. Bardzo wymagający użytkownicy znajdą w programie wszystko, co potrzebne do zaawansowanej obróbki fotografii: warstwy, kanały, maski, ścieżki, a także podstawowe narzędzia do grafiki wektorowej. Opcje maskowania czy pracy na warstwach nie są może tak bogate jak w programach Adobe czy Corela, ale powinny wystarczyć typowemu amatorowi.

Program nie pracuje w przestrzeni kolorystycznej CMYK (choć może zapisywać obrazy w ten sposób), co jednak nie powinno przeszkadzać osobom niezwiązanym zawodowo z poligrafią. Nie czyta też, niestety, formatów RAW.

W pakiecie oprócz podstawowego programu znajdziemy również aplikację do zarządzania zdjęciami Photo Explorer 8.5 oraz Cool 360 do tworzenia panoram. Dodatkowa płyta zawiera animowany kurs obsługi programu, a także zestaw filtrów Alien Skin oraz przeglądarkę obrazów Hemera Photo-Objects 1000, zaopatrzoną w mnóstwo fotograficznej jakości klipartów, gotowych do wstawienia do zdjęć czy prezentacji. Jako wszechstronny i łatwy w obsłudze program do obróbki graficznej PhotoImpact stanowi dla amatorów dobrą i tanią alternatywę dla Photoshopa.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.