Halo, tu Skype…

Skype to jeden z najlepszych programów do komunikacji głosowej za pomocą Internetu. Wyróżnia się przejrzystym interfejsem i wysoką niezawodnością. Dostępny od niedawna również w stabilnej wersji dla Linuksa, stanowi krok milowy w rozwoju telefonii VoIP

Społeczność Skype’a doczekała się poprawionej wersji swojego podstawowego narzędzia wymiany informacji. Program pozwala nam pisać wiadomości tekstowe, przeprowadzać telekonferencje oraz przesyłać pliki. Użytkownik ma do dyspozycji przejrzysty system zarządzania i wyszukiwania kontaktów, kontrolowania billingów oraz personalizacji ustawień programu. Komunikator współpracuje z serwerami proxy i systemowymi firewallami. Dodajmy przy tym, że najnowsza wersja została poprawiona głównie pod kątem bezpieczeństwa. Niestety, Skype jest „zasobożercą” zarówno pod względem wielkości zajmowanej pamięci, obciążenia procesora w trakcie rozmowy (w słabszych maszynach będzie to nawet 100%!), jak i samego łącza.

Pojawiła się też stabilna wersja komunikatora dla systemu Linux. Ten, kto pamięta, jakie kłopoty sprawiał Skype w wersji beta, z pewnością poczuje się usatysfakcjonowany. Instalacja przebiegła bezproblemowo, a połączenie udało mi się ustanowić już za pierwszym razem (SuSE 9.2 Pro)! Twórcy komunikatora usunęli z nowego Skype’a szereg błędów. Przede wszystkim udoskonalono współpracę z linuksowymi systemami dźwięku (OSS i ALSA) oraz umożliwiono użytkownikom rozpoczynanie rozmów konferencyjnych. Jeśli dodamy do tego opcję przesyłania plików, czat oraz dopracowany interfejs, okaże się, że Skype dla Linuksa oferuje funkcjonalność na poziomie wersji Windows.

Skype 1.1.0.79
Wymagania: mikrofon, słuchawki, karta dźwiękowa; Windows 2000/XP; 128 MB RAM-u, ok. 10-15 MB na dysku
+ bardzo dobra jakość połączenia, wysoka niezawodność, stabilna wersja linuksowa
– wysokie obciążenie pasma podczas połączenia, wysokie zużycie pamięci RAM, stosunkowo wysoki koszt telefonowania w Polsce
Cena: freeware
www.skype.com

Biorąc pod uwagę koszty połączeń, nie zdziwi nikogo fakt, iż Skype Technologies rejestruje dziennie ok. 130 tys. nowych użytkowników. Rozmowy przez Internet są naturalnie darmowe. W większości stref na całym świecie przeprowadzimy natomiast rozmowę na telefon stacjonarny już za mniej niż 7 gr/min. Połączenia w Polsce są nieco droższe i kosztują około 12 gr/min.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.