Internet na dysku

Test narzędzia do archiwizacji stron WWW - Surfulatera

Surfulater to narzędzie do archiwizowania stron internetowych. Program współpracuje z Internet Explorerem, ale samodzielnie można go zintegrować także z Firefoksem. Po zainstalowaniu w oknie przeglądarki znajdziemy dodatkowy przycisk Surfulatera, pozwalający na zapamiętywanie informacji ze stron WWW. Dane pochodzące z witryn przechowywane są w postaci artykułów składających się z tytułu, treści, komentarzy, odnośników do źródeł, załączników (kompletnych stron WWW w wersji offline) oraz odsyłaczy do pogrupowanych artykułów. Materiały porządkowane są tematycznie w odpowiednich folderach tworzonych przez użytkownika.

Przed rozpoczęciem kopiowania informacji musimy utworzyć nowy katalog i uczynić go aktywnym. Zapisywanie danych odbywa się na dwa sposoby. Pierwszy polega na pobraniu tylko wybranej treści artykułu, drugi pozwala skopiować widoczną na ekranie zawartość przeglądanej strony WWW. Poza tym możemy usuwać i przenosić zgromadzone dane pomiędzy różnymi folderami.

Surfulater 1.5
Wymagania: Windows 98/Me/NT 4.0/2000/XP/2003, ok. 5 MB miejsca na dysku (dodatkowe miejsce na artykuły i strony)
+ tematyczne grupowanie artykułów, wygodne kopiowanie informacji ze stron WWW
– brak współpracy z Operą, gubienie stylów CSS witryn offline, brak możliwości wprowadzania polskich znaków oraz zmiany skrótów klawiaturowych
Rejestracja: 35 USD
www.surfulater.com

Surfulater dysponuje wbudowaną wyszukiwarką. Niestety, ma ona kilka zasadniczych wad. Bardziej złożone zapytania są realizowane tylko w trybie AND, czyli wystąpić w nim muszą wszystkie poszukiwane wyrazy. Co więcej, po znalezieniu frazy jako wynik prezentowany jest cały artykuł, a szukane słowa nie są w żaden sposób wyróżnione. Polskich użytkowników dotknie jeszcze jeden błąd: wyszukiwarka nie akceptuje polskich znaków, co niestety ogranicza jej użyteczność.

Surfulater zasługuje na uwagę jako narzędzie do kolekcjonowania oraz porządkowania informacji. Ze względu na usterki wyszukiwarka nie przyda się do katalogowania polskich stron. Moduł ten na pewno wymaga dopracowania.