Kabel? Jaki kabel?

Test ultrapłaskiej klawiatury i myszy wykorzystujących technologię radiową

Kupując lub składając nowy komputer, najwięcej wagi przykłada się z reguły do procesora, pamięci lub karty graficznej. Urządzenia peryferyjne, takie jak klawiatura i mysz, często traktowane są po macoszemu. Już za kilkanaście złotych można bowiem zakupić akcesoria, które w zupełności sprostają wymaganiom przeciętnego użytkownika. Ale czy na pewno jest to dobre wyjście? Sprawdźmy, co tracimy, decydując się na taki krok. Może jednak warto pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i zainwestować w solidną klawiaturę i myszkę?

DiNovo Cordless Desktop for Notebooks to bezprzewodowy zestaw składający się z klawiatury, bloku klawiszy numerycznych, myszy optycznej oraz bezprzewodowego miniodbiornika (o zasięgu do 2,5 metra). Nazwa podpowiada, że zestaw przeznaczono do użytku z laptopami, lecz nie sugerujmy się nią. Urządzenia bez problemu współpracują nie tylko z notebookami, ale z każdym komputerem wyposażonym w port USB.

Logitech diNovo Cordless Desktop for Notebooks
Złącze: USB 2.0
Interfejs: bezprzewodowy, radiowy
Obsługiwane systemy: Windows XP/2000
Zasilanie: 6 ogniw AA
Liczba przycisków/rolek w myszce: 3/1
Liczba klawiszy na klawiaturze: 110
Liczba dodatkowych klawiszy: 23
Gwarancja: 60 miesięcy
+ bezprzewodowa komunikacja z pecetem, atrakcyjny wygląd, kalkulator, termometr i zegar wbudowane w klawiaturę numeryczną, funkcjonalne oprogramowanie
– wysoka cena, brak możliwości przełączenia się w tryb kursorów na bloku numerycznym
Cena: 590 zł
www.logitech.com

Atutem zestawu jest klawiatura o bardzo niskim profilu i o krótkim skoku klawiszy (podobnie jak w notebookach), co z pewnością ucieszy osoby przyzwyczajone do pracy z komputerami przenośnymi. Oprócz standardowych klawiszy umieszczono tu też takie, które pozwalają na szybkie uruchomienie przeglądarki WWW, programu pocztowego, wyszukiwarki systemowej czy odtwarzacza multimedialnego. Dodatkowo z prawej strony znajdują się przyciski do regulowania głośności oraz przełączania się pomiędzy utworami muzycznymi lub filmami. Istnieje także możliwość przypisania klawiszom funkcyjnym najczęściej wykonywanych zadań. Może to być wyświetlenie wybranej strony internetowej, uruchamienie dowolnego programu lub otwieranie plików i folderów.

Ciekawym pomysłem jest oddzielna klawiatura numeryczna z wyświetlaczem LCD prezentującym datę, godzinę i temperaturę otoczenia. Pełni ona także funkcję kalkulatora. Znajduje się na niej również grupa przycisków do obsługi multimediów. Szkoda tylko, że za pomocą klawiszy numerycznych (2, 4, 6, 8) nie można sterować kursorem.

Ostatni element stanowi myszka optyczna. Trzeba przyznać, że to najmniej udana część zestawu. Co prawda działa ona bez zarzutu, ale pod względem estetyki nie pasuje do reszty zestawu. Użytkownicy laptopów, którzy nie lubią korzystać z touchpada, dzięki niewielkiej przenośnej saszetce na mysz i miniodbiornik mogą je zabrać ze sobą z domu do biura.

Na słowa pochwały zasługuje dostarczone przez producenta oprogramowanie. W zestawie znajdują się: solidnie wykonany samouczek, opisujący zaawansowane funkcje diNovo Cordless Desktopa, multimedialny „kombajn” Musicmatch Jukebox do odtwarzania plików audio i uruchamiany z pada numerycznego MediaLife, będący przeglądarką zdjęć, klipów wideo i plików muzycznych oraz programem do słuchania internetowych rozgłośni radiowych.

DiNovo to znakomita propozycja dla osób ceniących sobie wygodę i elegancję. Ze względu na nietypową stylistykę zestaw Logitecha powinien cieszyć się powodzeniem u osób, które przywiązują wagę do wyglądu swojego miejsca pracy, nie tylko w biurze, ale także w domu. Również wysoki komfort korzystania z diNovo i doskonała ergonomia zestawu gwarantują satysfakcję z prawie każdej wydanej złotówki. Prawie każdej, bo jak na polskie realia cena zestawu jest wysoka, ale za to producent oferuje na klawiaturę pięcioletni okres gwarancyjny, co – trzeba przyznać – bywa rzadkością na polskim rynku komputerowym.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News