Moc cyfrowego przekazu

Cyfrowe tunery satelitarne odbierają i dekodują dane zgodnie ze standardem DVB. W systemie tym sygnał wizyjny kompresowany i przesyłany jest w formacie MPEG-2, natomiast fonia, w zależności od jej parametrów, w postaci MPEG-1 lub MPEG-2. W strumieniu danych DVB oprócz obrazu i dźwięku przesyła się wiele informacji dodatkowych, umożliwiających między innymi stosowanie tzw. dostępu warunkowego. Dzięki tak szerokiej gamie możliwości przekazu cyfrowego możemy nie tylko oglądać telewizję i słuchać radia, ale także korzystać z wielu interaktywnych usług, takich jak choćby Internet z satelity. Do niedawna odbiorniki DVB były kojarzone z w pełni funkcjonalnymi urządzeniami stacjonarnymi, tymczasem coraz większą popularność zdobywają ich komputerowe odpowiedniki.

Do testów otrzymaliśmy trzy cyfrowe tunery satelitarne firmy TwinHan: VP-1020A, VP-1022A oraz VP-7021 StarBox. Podstawową częścią każdego z nich stanowi głowica satelitarna, która ma wyprowadzone wejście służące jednocześnie do podłączenia i zasilania konwertera. Dodatkowym jej atutem jest obsługa standardu DiSEqC 1.2 pozwalającego między innymi na sterowanie obrotnicą anteny.

Pierwsze dwa wymienione modele wykonano w postaci wewnętrznych kart wpinanych do portu PCI. Są to bliźniacze produkty, w których zamontowano ten sam układ wideo – Fusion 878A, a różnica między nimi tkwi w głowicy satelitarnej. W VP-1022A zastosowano jej nowszy model, który przy włączaniu nie wydaje odgłosu charakterystycznego stuknięcia. W obu zestawach wraz z tunerami znajdują się piloty oraz obszerne dokumentacje. W dokładny sposób opisują one przebieg instalacji.

Twinhan VisionDTV VP-7021 StarBox
Wejście/rodzaj: 75 Ohm/żeńskie typu F
Interfejs: USB 2.0
Zakres częstotliwości: 950-2150 MHz
Poziom sygnału wejściowego: -65 do 25 dBm
Zasilanie konwertera LNB: 13 V/18 V/400 mA
DiSEqC: 1.2
Format wideo/audio: MPEG-2/MPEG-2 Audio Layer 1 i 2
Wymiary (szer.xwys.xgł.): 113x85x32 mm
Ciężar: 200 g
Gwarancja: 24 miesiące
+ bardzo dobra dokumentacja, łatwa konfiguracja i instalacja
– brak gniazda na kartę dekodującą
Cena: 435 zł
www.a.pl

Ostatni z prezentowanych tunerów – VP-7021 StarBox – to zewnętrzne urządzenie komunikujące się z komputerem za pomocą interfejsu USB 2.0. Jego dodatkowym wyposażeniem jest zasilacz sieciowy. Tuner wykonany został solidnie i estetycznie. Na boku obudowy producent umieścił białą diodę informującą użytkownika o podłączeniu zasilania, z przodu natomiast zamontowano odbiornik bezprzewodowych sygnałów sterujących pracą urządzenia.

Wszystkie trzy testowane tunery bardzo dobrze radziły sobie z odbiorem satelitarnych programów TV. W czasie oglądania telewizji nie dostrzegłem na obrazie żadnych szumów i zniekształceń. W wypadku kanałów filmowych mamy możliwość wyboru formatu audio lub (w zależności od nadawcy) zmiany ścieżki dźwiękowej.

Wadą każdego spośród prezentowanych urządzeń jest brak gniazda umożliwiającego instalację karty dekodującej CI. Wszystkie trzy produkty są tzw. urządzeniami programowymi, czyli do dekompresji obrazu i dźwięku wykorzystują moc obliczeniową jednostki centralnej peceta.

Twinhan VisionDTV VP-1022A
Wejście/rodzaj: 75 Ohm/żeńskie typu F
Interfejs: PCI
Zakres częstotliwości: 950-2150 MHz
Poziom sygnału wejściowego: -65 do 25 dBm
Zasilanie konwertera LNB: 13 V/18 V/400 mA
DiSEqC: 1.2
Format wideo/audio: MPEG-2/MPEG-2 Audio Layer 1 i 2
Gwarancja: 24 miesiące
dobra dokumentacja, dołączone dodatkowe oprogramowanie
brak gniazda na kartę dekodującą i sterowników dla Linuksa
Cena: 240 zł
www.a.pl
Twinhan VisionDTV VP-1020A
Wejście/rodzaj: 75 Ohm/żeńskie typu F
Interfejs: PCI
Zakres częstotliwości: 950-2150 MHz
Poziom sygnału wejściowego: -65 do 25 dBm
Zasilanie konwertera LNB: 13 V/18 V/400 mA
DiSEqC: 1.2
Format wideo/audio: MPEG-2/MPEG-2 Audio Layer 1 i 2
Gwarancja: 24 miesiące
niska cena, dobra dokumentacja, dołączone dodatkowe oprogramowanie
brak gniazda na kartę dekodującą i sterowników dla Linuksa
Cena: 180 zł
www.a.pl

Na uwagę zasługują dołączone do każdego produktu aplikacje. Jedną z nich jest VisionData, która służy do odbioru Internetu z satelity. VisionDTV pozwala natomiast oglądać telewizję cyfrową i słuchać radia. Za jej pomocą można w łatwy sposób zmienić ustawienia konwertera oraz przeskanować pasmo nadawcze satelity w poszukiwaniu stacji telewizyjnych. VisionDTV umożliwa też nagrywanie programów na dysk twardy z wykorzystaniem funkcji przesunięcia czasowego (tzw. time shifting, patrz: test tunerów TV, $(LC107201:Biurkowa telewizja)$) oraz korzystanie z możliwości opcji EPG – elektronicznego przewodnika po kanałach.

Przy wyborze tunera powinniśmy wziąć pod uwagę możliwość współpracy z dodatkowym oprogramowaniem. Zarówno VP-1020A, jak i 1022A spełniają ten warunek, lecz niestety VP-7021 StarBox nie jest kompatybilny z żadną ze sprawdzonych aplikacji. Jeden z najpopularniejszych programów tego typu – ProgDVB – w podstawowej wersji działa podobnie jak VisionDTV, jego możliwości da się jednak dodatkowo poszerzyć, stosując wtyczki w formie plików DLL. Dzięki nim możemy rozkodować program telewizyjny, pod warunkiem że mamy wykupiony na niego abonament lub kartę dekodującą.

Testowane tunery satelitarne w ogromnym stopniu poszerzają możliwości naszego peceta. Mimo małych wad w postaci braku gniazda PCMCIA i sprzętowego dekodera MPEG-2 spełniają one swoje zadanie, umożliwiając odbiór programów radiowo-telewizyjnych z satelity. Popularność tych urządzeń powinna wzrastać w najbliższym czasie, ponieważ z miesiąca na miesiąc poszerza się oferta usług satelitarnych. Do zakupu komputerowego tunera satelitarnego zachęca również niewygórowana cena. Najtańszy spośród testowanych modeli – VP 1020A – kosztuje 180 zł. Myślę, że to niewielka kwota, jaką trzeba zapłacić za komfort oglądania telewizji satelitarnej na pececie.