Multimedia w kieszeni

Test przenośnego odtwarzacza multimedialnego

Przenośne odtwarzacze „empetrójek” stały się bardzo popularne, ale na horyzoncie pojawiają się już nowe, atrakcyjne odtwarzacze multimedialne, jak np. Creative Zen Portable Media Center. Można na nim odtwarzać pliki muzyczne, wideo oraz przeglądać zdjęcia. Produkt wyposażony jest w przeznaczony specjalnie dla urządzeń przenośnych system operacyjny Windows Mobile. Odtwarzacz wyglądem przypomina nieco konsolę do gier, ponieważ na przednim panelu znajduje się ekran LCD o przekątnej 3,8″, a po obu stronach wyświetlacza rozmieszczono przyciski nawigacyjne.

Do wymiany plików multimedialnych między odtwarzaczem a pecetem służy program Windows Media Player 10, który działa tylko z Windows XP. Użytkownicy innych systemów niestety nie będą mogli korzystać z multimedialnych funkcji Zena. Odtwarzacz obsługuje formaty JPEG, WMA i MP3. Pliki muzyczne sortowane są na podstawie informacji zapisanych w tagach ID3, dzięki czemu można je przeglądać pod kątem tytułów albumów, utworów, wykonawców lub gatunków muzycznych. Piosenki bardzo łatwo dodaje się do playlisty, należy jednak robić to uważnie, ponieważ z jej edycją jest już nieco gorzej. Jedyny sposób zmiany pozycji na liście to usunięcie wszystkich utworów i stworzenie nowych wpisów.

Creative Zen Portable Media Center
Przekątna wyświetlacza: 3,8″
Rozdzielczość ekranu: 320×240 pikseli
Pojemność dysku twardego: 20 GB
Czas odtwarzania muzyki/filmów: 22/7 godz.
Interfejs: USB 2.0
Współpraca z systemem operacyjnym: Windows XP
Wymiary: 144x81x27 mm
Ciężar: 340 g (z akumulatorem)
Gwarancja: 12 miesięcy
+ odtwarzanie plików wideo, pojemny dysk twardy, wygodna i łatwa obsługa, możliwość przenoszenia danych, długi czas pracy na akumulatorze
– uciążliwa konwersja dużych plików wideo, współpraca tylko z Windows Media Playerem 10, brak możliwości edycji playlisty, wysoka cena
Cena: 2000 zł
pl.europe.creative.com

Jeszcze więcej zachodu mamy z kopiowaniem zbiorów wideo. Zen obsługuje jedynie format Windows Media Video (WMV), więc wszystkie pliki muszą być konwertowane właśnie do tego standardu. Zamiany możemy dokonać za pomocą Windows Media Playera 10. Bardzo dobrze radzi on sobie z plikami MPEG z nieskompresowanym dźwiękiem. Problemy zaczynają się, gdy trzeba przekonwertować duży plik DivX lub XviD. Zamiana zajmuje sporo czasu, w dodatku urządzenie musi być podłączone do komputera, a wtedy nie można z niego korzystać. Zdarza się też, że Media Player ma problemy z przeniesieniem dźwięku i plik wynikowy jest pozbawiony ścieżki audio, mimo że na pececie odtwarzany był poprawnie. Zen nie obsługuje też plików z napisami do filmów. Z tą niedogodnością trzeba sobie poradzić samemu, łącząc podpisy z filmem na stałe dzięki zastosowaniu któregoś z dostępnych w Internecie programów (np. VirtualDuba).

Menu Creative Zena jest czytelne i łatwe w obsłudze. Uwagę zwraca zielony przycisk z logo Windows, pozwalający przywołać ekran główny systemu operacyjnego Windows Mobile, z poziomu którego dostępne są wszystkie zasoby urządzenia pogrupowane w następujące kategorie: obrazki, muzyka, filmy i programy TV. Ostatnia opcja to bonus dla osób używających komputerów z systemem Windows XP Media Center Edition i tunerem TV pozwalającym między innymi na nagrywanie audycji telewizyjnych w formacie DVR-MS.

Wśród akcesoriów dostarczonych z odtwarzaczem na uwagę zasługuje elegancki futerał, chroniący urządzenie w trakcie transportu. W zestawie znajdziemy także kabel AV do połączenia z telewizorem, zasilacz pełniący również rolę ładowarki wymiennego akumulatora oraz bardzo dobrej jakości słuchawki. Wbudowany głośniczek nie jest niestety najlepszy.

Creative Zen Portable Media Center to przedstawiciel nowej grupy mobilnych produktów oferujących możliwość odtwarzania nie tylko dźwięku, ale też obrazu. Szkoda, że jego funkcjonalność tak silnie związana jest z systemem operacyjnym Windows XP. Być może nowe modele, które pojawią się w przyszłości, będą współpracowały także ze starszymi wersjami Okienek.