Niebiański szyfr

Test programu CryptoHeaven 2.4.4

Czy w Internecie prześlemy dane w poufny sposób? Rozsądek i doświadczenie podpowiadają, że nie zawsze. Dzięki aplikacji CryptoHeaven znacząco jednak podniesiemy poziom bezpieczeństwa przesyłanych informacji.

Program wykorzystuje algorytm szyfrowania AES Rijndael, kodowanie SHA-256 oraz asymetryczne z kluczami o długości 2048 i 4096 bitów i wymaga założenia specjalnego konta na serwerze producenta. Podczas pierwszego uruchomienia aplikacji wita nas kreator przeprowadzający nas przez ten proces. Wygenerowana będzie para kluczy – prywatny oraz publiczny, wykorzystywane do zabezpieczania transmisji. Hasła do nich nie są nigdzie przechowywane. Warto je dobrze zapamiętać, gdyż nie ma możliwości ich przypomnienia.

CryptoHeaven 2.4.4
Wymagania: Windows 98/Me/NT 4.0/2000/XP/2003, Mac OS X, Unix lub jakikolwiek inny system z obsługą Javy 1.3 lub nowszej, ok. 35 MB na dysku
+ obsługa wielu profili użytkowników, śledzenie dostępu do folderów, możliwość wykorzystania jako zwykłego klienta poczty elektronicznej
– brak obsługi polskich znaków diakrytycznych, mała pojemność darmowego konta
Cena: freeware  –  konto 2 MB (od 2,42 USD do 7,98 USD za miesiąc)
www.cryptoheaven.com

Aby wymieniać się danymi, odbiorca wiadomości również musi dysponować kontem w CryptoHeaven – nie wyślemy zaszyfrowanych danych do „zwykłych” odbiorców poczty elektronicznej. Zakodowane dane możemy przesyłać e-mailem, udostępniać je jako pliki oraz prowadzić rozmowy w czasie rzeczywistym za pośrednictwem wbudowanego komunikatora.

Wysyłanie i odbieranie poczty odbywa się tak samo jak w zwykłych programach pocztowych. Aby udostępnić foldery innej osobie korzystającej z CryptoHeaven, należy najpierw dodać użytkownika do własnej książki adresowej, a następnie określić jego prawa do poszczególnych folderów. Umieszczając plik w udostępnianym folderze, który de facto znajduje się na serwerze CryptoHeaven, automatycznie pojawia się on w aplikacji u użytkowników mających do niego dostęp. Program pomimo pewnych ograniczeń jest godny polecenia dla osób ceniących prywatność swoich danych.