Nowa twarz Nerona

Nero Burning ROM w ciągu ostatnich kilku lat z jednego z wielu rywalizujących ze sobą narzędzi do wypalania płyt stał się niekwestionowanym liderem i potężnym pakietem narzędzi multimedialnych. Sprawdzamy, jakie opcje i aplikacje oferuje najnowsza edycja tego zestawu

Programu Nero Burning ROM nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, wiadomo: od lat niekwestionowany lider wśród narzędzi do wypalania płyt. Stabilna praca, przyjemny interfejs i błyskawiczna obsługa nowinek sprzętowych spowodowały, że aplikacja ta jest używana i lubiana przez większość użytkowników nagrywarek CD/DVD. Czy tak dopracowany produkt można jeszcze w znaczący sposób ulepszyć? Raczej nie. No chyba że wyposażymy program w nowe narzędzia, zwiększające jego funkcjonalność.

Sam nie wiem, co się w nim zmieści…

Najkrótszy opis starszych pakietów Nero mógłby brzmieć: „zestaw narzędzi do wypalania płyt”. W wypadku najnowszego wcielenia to za mało. Edycja 6.6 jest bowiem potężnym pakietem narzędzi, w którym klasyczny moduł do nagrywania krążków jest tylko jednym ze składników. Zestaw zawiera więc program do przechwytywania i montażu materiału z kamer wideo, aplikację do przebudowy filmów DVD, koder MPEG-4, odtwarzacz filmów DVD oraz innych multimediów, serwer do strumieniowego przesyłania obrazu i dźwięku oraz kilkanaście innych programów do montażu muzyki, projektowania okładek oraz testowania płyt. Producenci Nero rozpoczęli więc wojnę na kilku frontach: konkurentami Nero Reloaded 6.6 stały się kodeki obrazu DivX i XviD, nakładki do tworzenia plików AVI (Gordian Knot, Auto Gordian Knot), aplikacje do zmniejszania objętości filmów DVD (DVD Shrink, DVD2one), odtwarzacze PowerDVD i WinDVD oraz narzędzia do edycji filmów (Pinnacle Studio).

Najmniej poprawek pojawiło się w sztandarowych aplikacjach, czyli Nero Burning ROM oraz sterowniku zapisu pakietowego InCD. Wprowadzone tu zmiany można podsumować jednym słowem: kosmetyka. Niemniej pod względem stabilności pracy, funkcjonalności i wygody aplikacje te wciąż stanowią wzór dla konkurentów. Nowością w stosunku do poprzedniej serii Nero Burning ROM 6 jest możliwość przestawiania pól Book-type na krążkach DVD typu „plus”, co w połączeniu z odpowiednią nagrywarką powinno zapewnić nieco wyższą zgodność wypalanych krążków ze starymi czytnikami i stacjonarnymi odtwarzaczami.

Miano największej nowości pakietu bezsprzecznie należy się modułowi Recode. Aplikacja ta pojawiała się już w starszych wydaniach z serii 6, lecz dostępna teraz wersja poza nazwą ma niewiele wspólnego z poprzedniczkami. Program potrafi zmniejszać objętość zripowanych dwuwarstwowych filmów DVD, tak aby mieściły się one na jednowarstwowych płytach, generować filmowe składanki DVD z fragmentów kilku innych nośników oraz kompresować filmy DVD do formatu MPEG-4. Idea, która przyświecała twórcom Nero Recode, jest widoczna na pierwszy rzut oka: połączenie w jednym narzędziu najlepszych cech DVD Shrinka oraz Auto Gordian Knota (patrz: ramka obok).

Jak „skurczyć” płytę DVD?

Moduł do zmniejszania objętości dwuwarstwowych filmów jest wyposażony w komplet potrzebnych funkcji: przewidziano transkodowanie całych płyt wraz z dodatkami i menu lub tworzenie kopii samego filmu. Dostępne są też narzędzia do samodzielnego ustalania stopnia upakowania poszczególnych elementów oryginału oraz tryb w pełni automatyczny. Nie zapomniano również o funkcjach do przycinania materiałów (np. w celu usunięcia napisów końcowych) oraz kasowania zbędnych ścieżek dźwiękowych i napisów.

To jednak nie wszystko. Nero Recode działa niemal dwukrotnie szybciej od DVD Shrinka! Nie odbywa się to jednak kosztem jakości – wskazanie różnic między materiałem przebudowanym przez Nero Recode i DVD Shrinka jest niemożliwe nawet po wyświetleniu filmu za pomocą projektora na ekranie o przekątnej 110 cali. Na pozycji lidera w kategorii programów transkodujących zaszła więc zmiana: DVD Shrink po kilkunastu miesiącach wyraźnego prowadzenia został zdetronizowany przez równie dobrego pod względem jakości, lecz szybszego Nero Recode.

Nero Reloaded 6.6
Wymagania: Windows 98/Me/2000/XP, ok. 220 MB na dysku
doskonały moduł do nagrywania płyt CD/DVD, wysokiej jakości koder MPEG-4, szybki transkoder MPEG-2, bogaty zestaw dodatkowych narzędzi
brak polskiej dokumentacji, polonizacja interfejsu części modułów wymaga pobrania pliku ze strony WWW
Cena: ok. 320 zł
www.nero.com

Moduł Recode w porównaniu z darmowymi narzędziami
Nero RecodeAuto Gordian KnotDVD Shrink
WWW [http://]www.nero.comwww.autogk.me.ukwww.dvdshrink.org
Cenaok. 320 złfreewarefreeware
Transkodowanie DVD9 do DVD5++
Tworzenie składanek DVD-Video++
Konwersja DVD do MPEG-4++
Transkodowanie
Format wejściowyzripowane pliki na dysku, niezaszyfrowane płyty DVDnd.zripowane pliki na dysku, dowolne płyty DVD
Czas przebudowy (maksymalna prędkość) [min:s]12:24nd.21:33
Czas przebudowy (najwyższa jakość) [min:s]53:19:00nd.92:20:00
Konwersja DVD do MPEG-4
Format wejściowyzripowane pliki na dyskuzripowane pliki na dysku (wymagany tryb IFO)nd.
Kontener wyjściowyMP4AVInd.
Koder obrazuNero Digital (licencja Atheme)XviDnd.
Koder dźwiękuNero Digital (zgodny z AAC)MP3 lub oryginalny Dolby Digitalnd.
+ – tak; – – nie; nd. – nie dotyczy; pomiary wykonano na komputerze z procesorem Athlon 64 3000+, 1 GB RAM, przebudowie był poddawany film „Harry Potter i kamień filozoficzny” (dwuwarstwowy krążek DVD)
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.