Odzyskać Pajęczynę

Wszechobecne w Internecie reklamy przeszkadzają podczas surfowania, ale komercyjnych dodatków do stron WWW możemy się łatwo pozbyć. Wystarczą odpowiednia wtyczka do browsera i zestaw reguł filtrowania

O Firefoksie słyszał już każdy: ta szybka, wygodna i „lekka” przeglądarka WWW rozwijana na zasadach Open Source zyskała w ciągu kilku miesięcy ogromną rzeszę zwolenników. Nie ma się zresztą czemu dziwić: dysponuje ona kilkoma pożytecznymi cechami, których próżno szukać w Internet Explorerze.

Mimo że Firefox jest świetną aplikacją, to jednak da się go jeszcze ulepszyć. Za pomocą wtyczki Adblock (możliwość wygodnego dodawania i usuwania rozszerzeń to jeden z atutów opisywanej przeglądarki) uda nam się usunąć reklamy z odwiedzanych stron. Nie mówimy tu tylko o zastąpieniu niektórych migających banerów białymi polami. To żadna sztuka. Odpowiednio skonfigurowany Adblock potrafi idealnie wyczyścić z reklam prawie każdą witrynę i tak ją przebudować, jak gdyby materiałów reklamowych nigdy na niej nie było!

W kolejce po rozszerzenia

Całą operację rozpoczynamy od dołączenia do Firefoksa wtyczki Adblock. W tym celu wydajemy komendę Narzędzia | Rozszerzenia | Pobierz więcej rozszerzeń. Zostaniemy skierowani do portalu Mozilla Update. Wyszukujemy tam rozszerzenie Adblock (odnośnik najprawdopodobniej znajdziemy na liście

Most Popular Firefox Extension

) i klikamy Install Now. Na razie zatem zainstalowaliśmy wtyczkę Adblock. To jednak jeszcze nie koniec – musimy odpowiednio skonfigurować pobranego plug-ina.

Wtyczka usuwa obrazki reklamowe na podstawie analizy adresów serwerów, z których są one pobierane. Przed nami więc jeszcze zdefiniowanie reguł, które zablokują niechciane materiały, lecz przepuszczą wszystkie ilustracje z odwiedzanych witryn.

Sztuczna inteligencja

Utworzenie skutecznych zasad filtracji nie jest wcale proste – należy opanować składnię tzw. wyrażeń regularnych oraz starannie przeanalizować strukturę nazw setek serwerów reklamodawców. Na szczęście wszystko to zostało już zrobione przez użytkowników wtyczki Adblock. Najskuteczniejszy zestaw reguł, opracowany przez osobę znaną pod pseudonimem „G”, umieściliśmy na naszej płycie CD/DVD. Wystarczy go wczytać do modułu filtrującego, aby wszystkie reklamy zniknęły jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Klikamy więc

Narzędzia | Adblock | Preferences | Adblock Options | Import filters

, po czym wskazujemy plik 2005-01-17a.txt. Na koniec zaznaczamy jeszcze opcję Adblock Options | Check Parent Links, upewniamy się, że wybrany jest przełącznik Remove ads, i zamykamy okienko konfiguracyjne. Wszystko gotowe. Możemy już się cieszyć stronami WWW, które wyglądają tak, jak gdyby nikt na nich niczego nie reklamował.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.