Okna okrojone

Microsoft zgodził się sprzedawać w UE Windows bez Media Playera

Internetowi weterani pamiętają zapewne, że w latach 90., gdy Pajęczyna dopiero raczkowała, najpopularniejszą i najlepszą przeglądarką był Netscape Navigator. Dziś to Internet Explorer jest bezapelacyjnym liderem wśród browserów. Za główną przyczynę sukcesu IE uważa się dołączanie (począwszy od edycji 95) tej przeglądarki do kolejnych wersji Windows. Ten ostatni krok spowodował, rzecz jasna, sprzeciw konkurencji i Microsoft został oskarżony o wykorzystywanie pozycji monopolisty. Ostatecznie skończyło się ugodą, ale wraz z pojawieniem się Windows XP sądy znów miały pełne ręce roboty. Wszystko za sprawą odtwarzacza Windows Media Player wbudowanego w ostatni OS firmy z Redmond.

Nec Hercules contra plures

Obecność tego „kombajnu” w najpopularniejszym na świecie systemie operacyjnym nie spodobała się firmom RealNetworks, Apple i wielu innym, związanym z tworzeniem oprogramowania multimedialnego. Komisja Europejska postanowiła wyrównać szanse innych producentów i zmusić Giganta do ustępstw. Pod koniec marca Microsoft wydał oświadczenie, w którym zgodził się wprowadzić do sprzedaży na terenie (wyłącznie!) tzw. Europejskiej Strefy Ekonomicznej, czyli UE oraz Szwajcarii i Norwegii, Windows XP pozbawione Media Playera. Nowe Okna mają być rozprowadzane pod nazwą Windows XP Home Edition N oraz Windows XP Professional Edition N.

Poza usunięciem popularnego odtwarzacza z systemu Microsoft musiał dokonać w nim jeszcze innych zmian. Horacio Gutierrez – prawnik Microsoftu – deklaruje, że firma wprowadziła 99% procent poprawek sugerowanych przez KE, m.in. zmiany w Rejestrze, oraz usunęła informację, że oprogramowanie firm trzecich może nie działać prawidłowo pod Windows XP N.

Kupujmy, póki czas

„The Wall Street Journal” informuje natomiast, że wielcy producenci pecetów nie wierzą w sens sprzedawania maszyn z preinstalowanym, okrojonym systemem. Dell zapowiada wręcz, że w ogóle nie zamierza oferować takich pecetów. Osoby przywiązane do Windows Media Playera nie muszą się jednak martwić – będą mogły za darmo pobrać odtwarzacz z Sieci i zainstalować go na swoich maszynach.

Być może ci użytkownicy, którzy obawiają się, że zapowiadane zmiany negatywnie wpłyną na stabilność systemu, mają właśnie ostatnią szansę na zakup pełnej, niezmodyfikowanej wersji Windows XP. Kto wie, czy Microsoft nie zostanie też zmuszony do wycofania z rynku wszystkich kopii niespełniających wymagań KE. Warto rozważyć kupno, ponieważ okrojone Okna będą kosztowały dokładnie tyle, ile ich pełna wersja.

Reklama