Paczkowanie Internetu

Oferta rodzimych operatorów w zakresie usług GPRS jest zróżnicowana, uzależniona od naszych potrzeb i... trochę zagmatwana. Sprawdź, na co możesz liczyć, decydując się na korzystanie z Internetu przez komórkę

Szukanie w Polsce taniego dostępu do Internetu w sieciach operatorów telefonów komórkowych jest stratą czasu. Dopiero kiedy możliwość skorzystania z istotnych informacji staje się sprawą pierwszorzędną, zaczynamy przyglądać się bliżej każdej ofercie. Nie liczą się wtedy stres związany z wysokością rachunków i kłopoty z zasięgiem, tym bardziej że nowe technologie i walczące o rynek firmy przyczyniają się do stałego obniżania cen i upraszczania ofert. Ale, jak to zwykle bywa, kiedy chodzi o pieniądze, dobrze jest przeczytać wszystko, co zostało napisane drobnym druczkiem na ostatniej stronie oferty.

Internet z komórki?

Z oferowanych obecnie usług, ich liczby i jakości można wnioskować, że powszechny dostęp do Sieci przez telefon komórkowy lub kartę PC podłączoną do notebooka i umożliwiającą korzystanie z dobrodziejstw sieci bezprzewodowych to jeszcze melodia przyszłości. Do momentu, kiedy na dobre upowszechni się UMTS, będziemy łączyć się tylko za pomocą GPRS-u. Ale i to, co obecnie znajdziemy w ofertach rodzimych operatorów, może zainteresować przynajmniej część typowych użytkowników telefonów komórkowych.

Technologia GPRS umożliwia stałe połączenie z Siecią bez naliczania opłat za wykorzystany czas. Tym, za co operator przyśle nam rachunek, jest liczba i rozmiar pakietów („paczek”), na jakie dzielona jest przesyłana informacja. Dotyczy to zarówno odebranych, jak i wysłanych danych – bez względu na to, czy komunikacja odbywa się za pomocą komórki czy karty GPRS. Takie naliczanie sprawia, że możemy być stale podłączeni do Sieci i korzystać np. ze skonfigurowanego na naszej komórce serwera pocztowego lub strony korporacyjnej firmy, w której pracujemy. W ten sposób dane otrzymujemy na bieżąco, co w niektórych wypadkach jest sprawą kluczową.

Usługi, z których możemy skorzystać dzięki GPRS-owi, nie są u naszych rodzimych operatorów szczególnie rozbudowane, ale sukcesywnie wzbogaca się je nowymi funkcjami. Odtwarzanie prognozy pogody z pliku wideo jest o wiele bardziej sugestywne niż sucha informacja tekstowa. To samo odnosi się do zbiorów z transmisją wiadomości TVP oraz informacji portali prasowych. GPRS oferuje nam w miarę szybkie korzystanie z danych, ale również e-banking czy zakupy przez telefon w witrynach WAP i samym Internecie. Za pomocą komórek możemy korzystać też z komunikatorów internetowych, usług typu czat oraz IRC.

Telefon czy modem?

Problem, czy lepiej zaopatrzyć się w kartę GPRS czy komórkę, dla typowego użytkownika Internetu właściwie nie istnieje. Większość współczesnych telefonów ma już wbudowany modem GPRS. Wystarczy podłączyć go do notebooka za pomocą kabla USB, interfejsu IrDA czy Bluetooth. Jeżeli zaś jesteśmy zmuszeni do używania dodatkowych kart, warto je nabyć w wersji dwusystemowej. Powinny obsługiwać transmisję danych GPRS/EDGE oraz umożliwiać pracę w sieciach WLAN. Zazwyczaj połączenia głosowe nie są realizowane z wykorzystaniem pakietów danych. Jeśli jednak ktoś się uprze, może wypróbować tę formę komunikacji, ale powinien się przygotować na to, że koszt transmisji GSM z karty GPRS/Wi-Fi może być bardzo wysoki. W sytuacji, gdy znajdziemy się w zasięgu punktu dostępowego (tzw. hotspota), możemy natomiast skorzystać z szybkiej transmisji danych, oferowanej na przykład przez operatora GSM. Teoretycznie prędkość może dochodzić nawet do 22 Mb/s. Opisywane karty są dość drogimi urządzeniami: niektóre ceny (np. 2000 zł) przyprawiają o zawrót głowy.

Szybkość działania takich kart oraz telefonów z GPRS-em zależy od liczby wykorzystywanych kanałów. Obecnie dostępne są karty obsługujące tryby 4+1 i 3+2. W pierwszym wypadku oznacza to cztery kanały do odbioru danych z przepustowością 85,6 kb/s oraz jeden do wysyłania informacji (21,4 kb/s). W drugim osiągane prędkości transferu mogą wynieść odpowiednio 64,2 kb/s przy odbieraniu i 42,8 kb/s, gdy dane są wysyłane.

Wśród dostępnych na rynku modeli telefonów nie każdy jest tak samo dobry do przeglądania serwisów internetowych. Wielkość i jakość kolorowego wyświetlacza zapewniają przede wszystkim wygodę. Ale o wiele ważniejszą sprawą pozostaje kwestia standardów transmisji. Aby komórka w ogóle mogła np. przeglądać strony internetowe, musi mieć wbudowaną obsługę GPRS-u klasy 1.0 oraz zawierać przeglądarkę zgodną ze standardami opisu stron WWW, czyli xHTML/HTML 4.01. Dodatkowo aparat powinien być wyposażony w oprogramowanie Macromedia Flash w wersji 6 lub wyższej. Jeśli zamierzamy korzystać z portali WAP, upewnijmy się, że nasz telefon potrafi obsługiwać ten standard przynajmniej w wersji 2.0.

Przegląd polskich ofert GPRS
EraIdeaPlus
Cena połączenia GPRS – abonamenty miesięczne (z VAT-em)20 MB – 23,18 zł;
60 MB – 59,78 zł
10 MB – 10 zł; 20 MB – 20 zł;
50 MB – 50 zł; 100 MB – 39 zł;
300 MB – 69 zł; 500 MB – 99 zł;
1 GB – 149 zł
50 MB – 30,50 zł;
100 MB – 59,78 zł;
500 MB – 120,78 zł;
1 GB – 181,78 zł;
2 GB – 242,78 zł
Oddzielne naliczanie download/ upload+/+/+/-+/+
Wielkość jednostki taryfikacyjnej: standard/w abonamencie/po przekroczeniu abonamentu500 KB/500 KB/100 KB50 KB/50 KB standard; 50 KB/50 KB pakiet; 10 KB/100 KB firma100 KB/100 KB/100 KB
Koszt jednostki taryfikacyjnej: standard/po przekroczeniu abonamentu (cena + VAT)0,72 zł/0,52 zł0,25 zł/0,25 zł (naliczanie danych otrzymanych i wysłanych)0,12 zł/0,18 zł poza szczytem; 0,37 zł w szczycie
Bank danych, liczba okresów (1 okres = miesiąc)1 okres rozliczeniowy6 okresów rozliczeniowych
Roaming GPRS (koszt = stawka operatora zagranicznego)koszt + 15% ceny pakietu + 22% VAT-ukoszt + 15% ceny pakietu + 22% VAT-ukoszt + 15% ceny pakietu + 22% VAT-u
Wielkość jednostki taryfikacyjnej za granicą (roaming)100 KB100 KB100 KB
Karty PCNokia D20011/Sony Ericsson GC79/Merlin U530Sony Ericsson GC75/Sony Ericsson GC85Nokia D211 – HSCSD, GPRS, WLAN/Option Globetrotter – GPRS/Sony Ericsson GC85 – EDGE/Merlin U530 – UMTS
Modemy USB GPRSEmem Surf
+ – tak; – – nie; * – dla firm.
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.