„Spajwersi” atakują

Programy typu spyware to zmora użytkowników pracujących w Sieci. HijackThis jest odpowiedzią na ułomność komercyjnych anyspyware'ów. Stosuje on zupełnie odmienną metodę wyszukiwania "robali"

Osoby korzystające z Internetu powinny mieć się na baczności, gdyż różnego rodzaju programów-szkodników nieustannie przybywa. Chyba największą zmorą dla każdego internauty jest, obok spamu, spyware. Bardzo łatwo o takie niechciane „aplikacje” – czasami wystarczą darmowy wygaszacz ekranu, menedżer pobierania lub luka w zabezpieczeniach naszej przeglądarki WWW. Odmian szkodliwego oprogramowania jest obecnie na tyle dużo, że powstało już sporo aplikacji do usuwania nie tylko spyware’u, ale i adware’u czy też koni trojańskich.

Jednym z takich narzędzi jest HijackThis, którego powstanie miało być odpowiedzią na ułomność komercyjnych antyspyware’ów. Program stosuje oryginalną metodę wyszukiwania „robali”. Nie korzysta on z bazy spyware’ówi nie skanuje systemu pod kątem próbek podejrzanego kodu. Narzędzie analizuje natomiast tylko te fragmenty systemu operacyjnego, w których zazwyczaj ukrywają się podejrzane moduły. HijackThis pozwala utrzymać kontrolę nad kluczami Rejestru, w których znajdują się np. polecenia uruchamiające usługi systemowe czy też ustawienia strony startowej dla popularnych przeglądarek WWW.

HijackThis 1.99.1
Wymagania: Windows 2000/XP, ok. 2 MB na dysku
+ wysoka skuteczność
– narzędzie tylko dla zaawansowanych
Cena: freeware
www.merijn.org

HijackThis niestety nie jest dla osób, które zupełnie nie znają się na komputerach. Program jedynie sugeruje, jakie aplikacje mogą nam zagrozić. Nie znajdziemy tutaj znanego z narzędzi takich jak Ad-Aware czy Microsoft AntiSpyware kreatora, pozwalającego na automatyczne usuwanie niebezpiecznych składników; musimy samodzielnie zaznaczyć te komponenty, które uznamy za groźne. Pomyłka może mieć jednak poważne konsekwencje. Nie jest to błąd programu ani też poważna wada, tylko założenie autora. Stworzył on też odpowiednie forum, na którym można znaleźć porady, w jaki sposób identyfikować „cyfrowe robactwo”. Takie podejście ma sporo zalet dla doświadczonych użytkowników komputerów. Dzięki HijackThis posiadają oni pełną kontrolę nad całym procesem identyfikacji i eksterminacji złośliwych aplikacji.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.