Tłusty post

Przeglądając listę dostępnych grup dyskusyjnych, na pewno nieraz natrafiliśmy na tajemnicze fora w hierarchii "bin". Niestety, "tradycyjne" czytniki news – takie jak Outlook Express - nie potrafią poprawnie przetworzyć umieszczanych tam postów. Dowiedz się, której aplikacji użyć, aby odczytać te wiadomości

Internet postrzegamy zazwyczaj przez pryzmat stron WWW, komunikatorów i programów do wymiany plików metodą peer-to-peer. Zapominamy nieco o zasobach Usenetu, mimo że często z nich korzystamy – to wszak świetne miejsce na wymianę poglądów. Obowiązują tu jednak jasno określone zasady (tzw. netykieta), według których m.in. wysyłanie postów w HTML-u lub z dołączonymi plikami jest zabronione.

No dobrze, ale co mają począć na przykład amatorzy fotografii cyfrowej, którzy chcieliby wymieniać się najnowszymi zdjęciami w taki sam sposób jak opiniami na temat najnowszego sprzętu? Odpowiedź jest prosta: powinni skorzystać ze specjalnie w tym celu stworzonych grup binarnych, gdzie ograniczenia dotyczące wysyłania załączników po prostu nie istnieją. Każdy, kto choć raz czytał listę grup dostępnych na serwerze news, zwrócił uwagę, że sporo jest takich, które w nazwie mają człon „bin”. Owszem, grupy są, ale zwykły czytnik (taki jak np. Outlook Express) nie potrafi wydobyć załączników z umieszczonych tam postów. Konieczne jest użycie specjalnych narzędzi, o których napiszemy poniżej.

A liczba ich…

Wystarczy przyjrzeć się ilustracji otwierającej ten artykuł, aby się przekonać, że czytniki grup binarnych to zupełnie inne aplikacje niż zwykłe newsreadery. Przede wszystkim w oczy rzuca się okno podglądu wiadomości (właściwie nie jedno, a cztery), w którym nie ma ani grama tekstu, tylko fotografie (mogą się tu znaleźć również filmy, pliki ZIP, RAR itd.). Spis zasubskrybowanych grup to chyba jedyny element, który wygląda tak jak w tradycyjnym czytniku. Lista wiadomości zawiera już bowiem nie tylko temat postu (gdzie dowiadujemy się, jaki plik został do niego dołączony), ale przede wszystkim informacje o jego objętości i dostępności. Uzupełnieniem są zakładki z wykazem postów do pobrania, wiadomości znajdujących się już na dysku, oraz takich, których ściągnięcie się nie powiodło. Użytkownik może też zdecydować o tym, czy pokazywane będą tylko takie wiadomości, których wszystkie części trafiły już na serwer.

RAR jest królem

Głównym zadaniem czytników grup binarnych jest sprawne radzenie sobie z dużą objętością danych umieszczonych w postach. Aplikacje powinny temu sprostać niezależnie od tego, jakie kodowanie zostało użyte (najlepsze to yEnc, bo powoduje tylko nieznaczny przyrost objętości plików) i jak wiele nagłówków znajduje się obecnie w obrębie jednej grupy (czasem ta liczba sięga kilku milionów). Wszystkie programy, które znalazły się w przeglądzie, potrafią „w locie” przekształcić pliki na postać jawną (czyli plik w formacie jakiejś aplikacji).

Praktycznie każda większa przesyłka jest skompresowana i podzielona na części za pomocą RAR-a. Te z kolei przed wysłaniem na serwer są dodatkowo szatkowane na mniejsze fragmenty. Z tak pokawałkowanym plikiem każdy program bez problemu daje sobie radę – można powiedzieć, że podstawową umiejętnością tego typu aplikacji jest automatyczne łączenie postów.

Dane techniczne wybranych czytników grup binarnych
BNR2 0.14GrabIt 1.5Gravity 2.70NewsBin Pro 4.32NewsLeecher 2.0NewsPro 3.81NewsReactorQuadSucker/News 3.8
WWW [http://www.bnr2.org/www.shemes.com/www.mpgravity.sf.net/www.newsbin.com/www.newsleecher.com/www.usenetopia.com/www.daansystems.com/www.quadsucker.com/
Cenafreewarefreewarefreewareok. 35 USDok. 30 USDok. 40 USDok. 15 USDok. 30 USD
Wybrane funkcje
Obsługa wielu serwerów/zmiana portu +/++1)/+1)/++/++/++/++/+1)/-
Ograniczanie pasma transmisyjnego++++
Wielowątkowość/zmiana liczby pobieranych jednocześnie wątków +/++/+-/-+/++/++/++/++/+
Obsługa postów wieloczęściowych++++++++
Łączenie archiwów wieloczęściowych ++++++++
Informacja o kompletności postu+++++++
Wykrywanie duplikatów++++/-
Obsługa kodowania yEnc++++++++
Odczyt plików NZB/BNS*)+/-+/+-/-+/++/-+/-+/--/-
Łączenie grup w kategorie++++
Zapisywanie kolejki pobierania do pliku+++++2)+2)+
Zmiana priorytetu pobieranego pliku+++++++
Osobne katalogi na poszczególne grupy++++++
Okno podglądu/zmiana liczby okien+/+-/--/-+/++/+-/--/-+/-
Wysyłanie postów z załącznikiem3)++3)+3)3)
Obsługa grup z dużą liczbą postów+/-+/-+++
+ – jest; – – nie ma; +/- – realizacja częściowa; *) – pliki indeksujące w formacie NewZBin/BinNewS; 1) – można skonfigurować wiele serwerów, nie da się z nich korzystać jednocześnie; 2) – zapis odbywa się automatycznie; 3) – posty tylko tekstowe
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.