EXPRESSowe pożegnanie

Przesiadka z Outlook Expressa na Thunderbirda

Od niepamiętnych czasów korzystałem z Outlook Expressa. Wydawało mi się, że spełnia on wszelkie moje oczekiwania. To nic, że musiałem używać dodatkowego programu antyspamowego, bez którego dzień pracy rozpoczynałem od kasowania niechcianej poczty. „Nie przeszkadzało” mi również ciągłe instalowanie łatek do OE. Przecież gdybym tego nie robił, to w najlepszym wypadku straciłbym całą korespondencję, a w najgorszym wszelkie dane na dysku! Ostatnio coraz więcej serwisów zaczęło publikować informacje w formacie RSS. No cóż, zainstalowałem FeedReadera. Kiedy jednak przeczytałem o darmowym, polskojęzycznym Thunderbirdzie ($(LC126056:Test klienta e-mail – Thunderbird 1.0 PL)$), powiedziałem: dosyć tego!

Czas na przesiadkę

Przy pierwszym uruchomieniu Ptak Gromu wita nas oknem Menedżera importu. Za jego pomocą zaimportujemy dane z Netscape’a, Mozilli 1.x lub z Outlook Expressa. Jeśli dotąd stosowałeś OE, wybierz nazwę tego programu i kliknij przycisk Dalej. O ile przenoszenie ustawień kont odbywa się w okamgnieniu, o tyle kopiowanie książki adresowej i folderów pocztowych uzależnione jest od ich wielkości i może trwać nawet kilka minut. Po zakończeniu tego procesu wszystkie informacje (foldery z wiadomościami, książkę adresową itp.) odnajdziemy w Thunderbirdzie. Jeżeli z jakichś względów pominęliśmy Menedżera importu, to możemy zaimportować nasze dane później. Po uruchomieniu Thunderbirda i wydaniu polecenia Narzędzia | Importuj… uruchamiane jest okienko Kreatora importu, z pomocą którego skopiujemy książkę adresową, wiadomości pocztowe oraz ustawienia kont. W

Kreatorze importu

zaznaczamy najpierw Książki adresowe i klikamy przycisk Dalej. Z listy obsługiwanych aplikacji pocztowych (m.in. Eudora, Outlook) wybieramy Outlook Expressa i znów naciskamy Dalej. Gdy kreator skończy pobieranie, w nowym okienku zobaczymy podsumowanie – zamykamy je przyciskiem Zakończ. Powtarzamy tę czynność, wybierając po kolei Wiadomości pocztow e oraz Ustawienia. Skopiowane przez Thunderbirda e-maile pojawią się w lewym oknie programu w katalogu Poczta Outlook Express w drzewie Lokalne foldery. Aby zakończyć proces przenoszenia poczty, pozostało jeszcze przeniesienie zaimportowanych wiadomości z folderu Poczta Outlook Express do domyślnych katalogów Thunderbirda.

Przyzwyczajenie drugą naturą

Czteroletnia praca z domyślnym klientem pocztowym Windows wyrobiła we mnie pewne nawyki. Przyzwyczaiłem się między innymi do outlookowego sposobu wyświetlania wiadomości. Na szczęście Thunderbird na pierwszy rzut oka wygląda niemal tak samo jak Outlook Express. Układ okien programu, przyciski w pasku narzędzi… no dobrze, nazwy folderów są inne.

Thunderbird oferuje jednak dużo większą funkcjonalność i ergonomię niż OE. Przykład? Oznaczanie statusu wiadomości jako przeczytane lub nieprzeczytane. Ptak Gromu w kolumnach głównego okna ma zakładkę Przeczytano, dzięki której jednym kliknięciem myszą można zaznaczyć lub odznaczyć list jako przeczytany lub nieprzeczytany. OE wymagał przyciśnięcia prawego przycisku myszy na e-mailu i wybrania z menu kontekstowego opcji Oznacz jako przeczytane lub Oznacz jako nieprzeczytane .

W Thunderbirdzie szybciej można też uzyskać informacje na temat źródła pochodzenia wiadomości. Czytając jakiś list, wystarczy użyć kombinacji klawiszy [Ctrl]+[U]. W OE musimy podświetlić wiadomość, a następnie przycisnąć klawisze [Alt]+[Enter], później wybrać zakładkę Szczegóły i ostatecznie kliknąć Źródło wiadomości .

Jeśli używaliśmy Outlook Expressa jako czytnika grup dyskusyjnych, to będziemy musieli samodzielnie dokonać ponownej ich subskrypcji w Thunderbirdzie. W menu programu wydajemy komendę Plik | Nowy | Konto. W otwartym oknie Kreatora kont znajdziemy Konto pocztowe, RSS: aktualności i blogi oraz Konto grup dyskusyjnych. Wybieramy tę ostatnią opcję, podajemy adres serwera news i subskrybujemy wybrane grupy. Jeżeli chcemy czytać tylko nowo pojawiające się wątki, polecam następującą konfigurację – w menu Widok ustawiamy Sortuj według | Malejąco, a następnie Widok | Wiadomości | Nieprzeczytane. Dzięki temu nowe wiadomości będą pojawiały się na samej górze głównego okna programu.

Zdarza się, że opinie prezentowane przez niektórych użytkowników Usenetu na forach dyskusyjnych różnią się od naszych do tego stopnia, że nie chcemy ich nigdy więcej widzieć! Autorzy Thunderbirda przewidzieli taką sytuację, bo wystarczy tylko kilka kliknięć, by zablokować posty publikowane przez internetowych „trolli”. Ustawiamy wskaźnik myszki na adresie e-mailowym blokowanej osoby i przyciskamy prawy przycisk myszy. Z wyświetlonego menu wybieramy ostatnią pozycję –

Utwórz filtr na podstawie wiadomości

– i klikamy przycisk OK. Tak definiujemy nową regułę, że jeśli w wiadomości pole Nadawca zawiera wskazany Adres, to post zostanie zablokowany.

Aby nasz nowy klient pocztowy sprawdzał pisownię w wysyłanych wiadomościach, wystarczy włączyć odpowiednią funkcję. W tym celu wydajemy polecenie Narzędzia | Opcje i zaznaczamy zakładkę Tworzenie. Następnie w sekcji Tworzenie wiadomości wybieramy opcję Sprawdź pisownię przed wysłaniem wiadomości .

W Outlook Expressie pocztę do znajomych i na grupy dyskusyjne wysyłałem w formacie zwykłego tekstu. Okazuje się, że Thunderbird domyślnie tworzy listy w formacie HTML. Aby wyłączyć tę funkcję, należy wybrać

Narzędzia | Konfiguracja kont… | Tworzenie | Tworzenie wiadomości

i zlikwidować „ptaszka” przy wyrażeniu Twórz wiadomość w formacie HTML .

Dlaczego Thunderbird?
– Ochrona przed spamem
– Obsługa kanałów RSS
– Bezpieczeństwo
– Rozbudowane funkcje wyszukiwania
– Zmiana interfejsu programu (motywy)
– Wtyczki do programu
– Wyświetlanie emotikonów
– Import danych z innych klientów e-mail

Wybrane skróty klawiaturowe
Funkcja Outlook Express Thunderbird
Skrzynka pocztowa
Przesyłanie listu dalej [Ctrl]+[F] [Ctrl]+[L]
Odbierz listy ze wszystkich kont [Ctrl]+[M] [Ctrl]+[Shift]+[T]
Otwarcie książki adresowej [Ctrl]+[Shift]+[B] [Ctrl]+[2]
Przejdź do następnej wiadomości (brak) [F]
Przejdź do poprzedniej wiadomości (brak) [B]
Oznacz wiadomość jako niechcianą (spam) (brak) [J]
Oznacz wiadomość jako pożądaną (nie jest spamem) (brak) [Shift]+[J]
Skrzynka pocztowa i grupy dyskusyjne
Zacznij pisać nową wiadomość [Ctrl]+[N] [Ctrl]+[N]
Odpowiedz nadawcy [Ctrl]+[Shift]+[R] [Ctrl]+[R]
Odpowiedz wszystkim [Ctrl]+[R] [Ctrl]+[R]
Wyszukaj wiadomość [Ctrl]+[Shift]+[F] [Ctrl]+[Shift]+[F]
Oznacz wszystkie wiadomości/wątki jako przeczytane [Ctrl]+[Shift]+[A] [Ctrl]+[Shift]+[C]
Podgląd źródła wiadomości [Alt]+[Enter]+opcja Szczegóły [Ctrl]+[U]
Grupy dyskusyjne
Rozwiń wszystkie wątki (brak) [*]
Zwiń wszystkie wątki (brak) [\]
Przejdź do następnego nieprzeczytanego wątku (brak) [T]