Kto jest kto?

Czy na internetowych witrynach można w jakiś sposób wyróżnić odnośniki prowadzące do stron osób, z którymi łączą nas więzi zawodowe lub rodzinne? Owszem - jest na to kilka sposobów. Jeden z nich stanowią sieci XFN

Jednym z pomysłów podsuniętych przez GMPG (Global Multimedia Protocols Group) są sieci XFN (XHTML Friends Network). Idea polega na tym, aby umożliwić zaprezentowanie relacji zachodzących między autorami stron WWW. Dzięki odpowiednim znacznikom dodanym do hiperodnośników z łatwością wskażemy na przykład te strony internetowe, których autorzy są naszymi współpracownikami, znajomymi albo osobami mieszkającymi gdzieś w pobliżu.

Dziecko, znajomy, a może szef?

Odnośniki uzyskają „ludzkie oblicze” po dodaniu do znaczników <a href> atrybutu

rel.

W sieciach XHTML Friends Network definiowany jest pewien zbiór wartości, które mogą zostać przypisane atrybutowi

rel.

Są nimi np.

met

(spotkany osobiście),

friend

(przyjaciel) czy

co-worker

(współpracownik). Listę opisywanych w ten sposób relacji przedstawiamy w tabelce obok. Jak widać, twórcy XFN przewidują, że można przedstawić wyłącznie opinie neutralne bądź obojętne – nie ma tu np. atrybutu foe (wróg).

Rozpatrzmy przykład trzech internautów mających własne blogi. Kasia pracuje z Krzyśkiem i jest znajomą Joli. Krzysiek pracuje z Kasią i spotyka się z Jolą. Odnośnik na stronie Kasi wskazujący blog Joli powinien więc wyglądać następująco:

Jola

Wartości przypisywane atrybutowi rel mogą się składać nie tylko z pojedynczych elementów, ale także z ich dowolnej kombinacji. Nieistotna jest kolejność, w jakiej podawane są atrybuty – wszystkie pozycje wystarczy oddzielić spacjami. W efekcie autor sieciowego pamiętnika bez trudu opisze charakter znajomości oraz wskaże odsyłacze do blogów należących do jego przyjaciół, krewnych itp.

Nowoczesne przeglądarki WWW pozwalają w łatwy sposób stylizować odnośniki. Wystarczy wykorzystać kaskadowe arkusze stylu CSS2, aby wszystkie odnośniki wskazujące strony należące do przyjaciół miały kolor niebieski, te odwołujące się do witryn współpracowników były czerwone itd.

Są zainteresowani?

Elastyczność XFN-u przejawia się w tym, że budowanie „przyjacielskich” sieci polega na dodawaniu informacji do już istniejących odnośników. Autorzy stron WWW nie powinni zatem mieć większych oporów przed zaakceptowaniem standardu. Został on bowiem zaprojektowany w taki sposób, aby łatwo było zmodyfikować dokumenty napisane w językach HTML, XHTML czy XML.

Obecnie z udogodnień oferowanych przez sieci XFN korzystają zazwyczaj osoby piszące sieciowe pamiętniki. Oczywiście jednak każdy inny odnośnik do dowolnej strony internetowej może być oznaczony z zastosowaniem atrybutów rel .

Nie da wykluczyć, że niebawem nastąpi wzrost popularności sieci XFN. Wystarczy przecież tylko zaangażowanie programistów, aby pojawiły się wyszukiwarki, czytniki i edytory blogów potrafiące rozpoznać w dokumentach atrybuty rel właściwe sieciom XFN. Narzędzia wspomagające odpowiednie „otagowanie” odnośników już istnieją – należy do nich choćby pakiet Nvu.

Pojawiają się rzecz jasna głosy sceptyczne: kogo mogą zainteresować informacje o związku autora strony z osobą, do której odnosi się odsyłacz hipertekstowy, jak naprawdę będzie wykorzystywany XFN itp. Tego jeszcze nie da się stwierdzić – trzeba trochę poczekać.

Atrybuty w sieciach XFN
Typ relacjiWartości atrybutu rel
friendshipcontact acquaintance friend
physicalmet
professionalco-worker colleague
geographicalco-resident neighbour
familychild parent sibling spouse kin
romanticmuse crush date sweetheart
identityme
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.