Nowa skóra Pingwina

Test środowiska graficznego KDE 3.4

O tym, czy Linux zostanie zaakceptowany przez przeciętnego Kowalskiego, nie zadecydują niezwykle wydajne jądro ani stabilność czy samo bezpieczeństwo systemu. Z pewnością bez dopracowanego i spolonizowanego interfesju, takiego jak oferuje najnowsze KDE 3.4, Pingwin w ogóle nie miałby szans z Oknami.

Technologicznie KDE 3.4 jest następcą znanej i używanej w większości dystrybucji wersji 3.3. W obecnym wydaniu rozwinięto wiele modułów, które ułatwiają osobom niepełnosprawnym codzienną pracę z komputerem – choćby moduł czytający tekst (Text-To-speech) wraz z narzędziem KSayIt. Dołączono także nowe tematy pulpitu o tzw. wysokim kontraście oraz specjalny zestaw ikon monochromatycznych dla osób niedowidzących. Uzupełnieniem tego rodzaju funkcji są np. możliwość powiększania fragmentów obrazu za pomocą lupy – KMagnify – oraz ułatwienie w posługiwaniu się myszką dzięki narzędziu KMouseTool.

KDE 3.4
Wymagania: Linux/FreeBSD, X Window, biblioteka QT 3, ok. 400 MB na dysku
+ ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, usprawnienia w KPDF-ie, Kopete, Konquerorze i innych aplikacjach, obsługa formatu grafiki SVG, lepsze wykrywanie i współpraca z nośnikami wymiennymi, pełna polonizacja
– duże wymagania sprzętowe
Licencja: GPL
www.kde.org

Wraz z KDE 3.4 otrzymujemy znacznie usprawniony program KPDF, pozwalający teraz np. na zaznaczanie i kopiowanie tekstu oraz obrazków z dowolnego dokumentu PDF. Program bazuje na module renderującym xpdf 3.0, dzięki czemu obsługuje także najnowszą odmianę PDF-ów w wersji 1.5. Aplikacja korzysta też z funkcji wspomnianego wcześniej modułu czytającego tekst. Wiele nowości znajdziemy także w Kontakcie, który integruje w ramach jednej aplikacji funkcje obsługi serwerów pracy grupowej, poczty, kalendarza oraz czytnika grup dyskusyjnych i kanałów RSS. Program intensywnie korzysta z technologii KPart, dzięki czemu wspomniane wcześniej funkcje są realizowane przez narzędzia, takie jak KMail (e-mail) czy Akregator (RSS).

Bardzo dobre wrażenie robi również multikomunikator Kopete, mogący śmiało konkurować z okienkową Mirandą. Program obsługuje większość popularnych sieci IM, między innymi ICQ, Gadu-Gadu, AOL, Yahoo!, MSN. Wygląd okienka z wiadomościami w aplikacji możemy niemal dowolnie modyfikować (definiować kolory tła, style, rodzaj czcionek itp.) oraz używać w nich emotikonów. Warto także zauważyć, że obecnie niemal wszystkie składniki KDE mogą korzystać z menedżera haseł KWallet. Używając jednego programu, bezpiecznie ukryjemy nasze kody dostępu zarówno do witryn w Internecie, jak i ustawień kont w KMailu czy Kopete.

Przeglądarka WWW oraz menedżer plików KDE, czyli Konqueror, zyskał usprawnioną obsługę CSS-u – obecnie niemal w pełni zaimplementowano wersje 2.1 oraz 3 tego standardu. Po uruchomieniu tej aplikacji zauważymy także nowy rodzaj widoku, tzw. Punkty startowe, dzięki którym szybko przejdziemy do przeglądania plików lokalnych, katalogów sieciowych i programów oraz będziemy mogli zarządzać ustawieniami KDE i dyskami.

Metamorfozę przeszedł także odtwarzacz multimediów JuK. Może on teraz prezentować informacje na temat odgrywanych utworów w znacznie ciekawszy sposób, np. wzbogacając wyświetlane dane dzięki wyświetlaniu miniaturki płyty, z której pochodzi piosenka.

Na koniec warto zauważyć, że obecne wydanie środowiska graficznego bazuje na bibliotece QT 3, ale już teraz oferuje naprawdę duże możliwości. Niedługo jednak planowane jest wydanie kolejnej, znacznie usprawnionej wersji QT 4, która przyniesie prawdziwą rewolucję w KDE 4.