Pisanie światłem

Test nagrywarki DVD z technologią LightScribe

Masz już dosyć pomazanych płyt, a nie chcesz kupować drukarki do nanoszenia etykiet na nośniki CD/DVD? Jeśli tak, koniecznie musisz wyposażyć swój komputer w nagrywarkę DVD obsługującą technologię LightScribe.

HP DVD640i to pierwszy model napędu DVD±RW pozwalającego „drukować” etykiety na specjalnie przystosowanych do tego celu płytach. Nie szokuje on dużymi prędkościami zapisu, ale dobrze sobie radził z wypalaniem krążków CD oraz DVD zarówno „plusowych”, jak i „minusowych”. Test korekcji błędów nagrywarka przeszła rewelacyjnie. Odczytanie porysowanego krążka trwało niewiele dłużej od nieuszkodzonej płyty. Nagrywarka HP DVD640i bardzo dobrze poradziła sobie również z zabezpieczonymi płytami audio.

HP DVD640i
Ocena ogólna: (POWER) 86
Opłacalność: (ECONO) 49
Interfejs: UltraATA/33
Bufor: 2048 KB
Odczyt CD/DVD: 40x/16x
Zapis płyt CD-R/CD-RW: 40x/24x
Zapis płyt DVD+R/-R/+RW/-RW/DL: 16x/8x/4x/4x/2,4x
Czas dostępu CD/DVD: 160 ms/160 ms
Technologia gwarantowanego zapisu: Buffer Underrun Proof
Gwarancja: 24 miesiące
+ technologia LightScribe, bardzo dobra korekcja błędów, poprawny odczyt zabezpieczonych płyt audio
– problemy z nagrywaniem płyt DVD-R DL
Cena: 380 zł
www.ab.pl

Pomimo swoich „zadziwiających” zdolności DVD640i miała problem z nagraniem płyty dwuwarstwowej. W trakcie rozpoczęcia wypalania drugiej warstwy wystąpił błąd nagrywania i proces został przerwany. Aby sprawdzić, czy nie jest to przypadek jednostkowy, próbowałem nagrać drugą płytę. Niestety bez skutku. Nie powiodła się również próba ripowania i nagranie gry zabezpieczonej SafeDiskiem 2.9. Nagrywarka po wypaleniu nośnika nie mogła go odczytać i informowała, że jest on pusty. Inny napęd w testowym komputerze bez problemów skopiował dane z płyty DVD na dysk twardy, lecz próba zainstalowania gry się nie udała. Możemy mieć tylko nadzieję, że następne wersje firmware’u usuną te wady i będziemy mogli cieszyć się z pełnej funkcjonalności urządzenia.

Technologia LightScribe
LightScribe to nowa funkcja stosowana w nagrywarkach DVD. Umożliwia ona wypalanie etykiet na płytach (muszą one być pokryte specjalnym materiałem, pozwalającym na tworzenie grafiki lub tekstu na powierzchni). Aby „wydrukować” obrazek, wystarczy włożyć do napędu płytę odwrotną stroną i uruchomić odpowiedni program. Na krążku możemy umieścić dowolny napis, utworzony wcześniej rysunek lub zdjęcie. W zależności od wielkości grafiki, która ma się pojawić na płycie, na końcowy efekt musimy poczekać od 5 do nawet 35 minut.
Na razie LightScribe drukuje tylko monochromatyczne etykiety. Dzięki zmiennej mocy lasera grafika tworzona jest w różnych odcieniach beżu. „Narysowany” obraz jest wyraźny i bardzo dobrej jakości, choć z widocznym rastrem. Jak zapewnia dystrybutor, pod koniec roku ma się pojawić także wersja LightScribe’a pozwalająca na „drukowanie” etykiet w kolorze.

Kupując najnowsze urządzenie HP, z pewnością większą uwagę będziemy przykładali do zastosowanej w nim nowatorskiej technologii LightScribe. Zapewnia ona bardzo dobrej jakości nadruki, szkoda tylko, że nie w pełnej gamie kolorystycznej. Na razie w sklepach dostępne są jedynie płyty CD-R (około 3,50 zł), na których można drukować etykiety w nagrywarkach LightScribe. W ciągu miesiąca mają trafić do sprzedaży także krążki DVD, lecz ich cena nie jest na razie znana.Skoro na rynku nie ma jeszcze odpowiednich płyt, nasuwa się pytanie, czy możemy wypalać okładki na zwykłych nośnikach CD lub DVD. Przecież w sklepach jest wiele krążków bez napisów oraz takich, na których można wykonać nadruk za pomocą drukarki. Odpowiedź brzmi – nie. Po włożeniu zwykłej płyty i próbie wypalenia etykiety na ekranie pojawia się komunikat, żeby włożyć do napędu płytę LightScribe.

Spopularyzowanie nagrywarek DVD z LightScribe’em zależy od tego, czy nowa technologia przyjmie się wśród użytkowników. Z pewnością wzrost zainteresowania LightScribe’em spowoduje znaczne poszerzenie oferty modeli napędów DVD±RW i spadek cen.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News