Stawaj do raportu!

Tworzenie raportów jest dzisiaj jedną z najczęściej spotykanych czynności, wykonywanych przez użytkowników komputerów. Z tym trudnym i często kłopotliwym zajęciem zmagają się nie tylko menedżerowie i pracownicy wielkich międzynarodowych korporacji, ale również np. właściciele średnich firm czy wręcz indywidualni użytkownicy. Bardzo często jest tak, że owe dokumenty sporządzane są za pomocą mniej lub bardziej wyszukanych funkcji popularnych aplikacji. A co zrobić, kiedy nasze dane zostały zapisane w różnych formatach i chcemy na ich podstawie tworzyć raporty i zestawienia? Jeśli do tego nie mamy odpowiednich narzędzi lub te, które mamy, są niewystarczające…

W takich sytuacjach najlepiej sięgnąć po Crystal Reports. Program ten, obecnie w wersji oznaczonej numerem XI, już od lat uchodzi za klasyka gatunku. W dużej mierze dlatego, że bywał w okrojonych wersjach dołączany do niektórych narzędzi programistycznych.

Niewątpliwymi zaletami Crystal Reports XI są łatwa obsługa i duże możliwości. Ta pierwsza wynika przede wszystkim z wygodnego interfejsu użytkownika, do złudzenia przypominającego wygląd MS Office’a 2003. Oprócz tego do dyspozycji mamy kreator pozwalający na projektowanie różnorodnych raportów w kilku prostych krokach. W trakcie instalacji na dysku pojawia się spory zestaw łatwo modyfikowalnych szablonów, które mogą służyć jako podstawa do prezentacji tworzonych przez użytkownika. Gdyby jednak okazało się, że ten wybór jest niewystarczający, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć coś zupełnie nowego.

Crystal Reports XI
Wymagania: Windows, ok. 350 MB na dysku
+ bogaty zestaw szablonów raportów, łatwość tworzenia zaawansowanych raportów, obsługa wielu różnych źródeł danych
– brak polskiej wersji językowej
Cena: ok. 2840 zł
www.connectdistribution.pl

Zwykle generowanie raportu zaczynamy od wyboru źródła danych. Crystal Reports XI może podłączać się praktycznie do dowolnych źródeł: poczynając od plików tekstowych czy też XML, poprzez popularne bazy danych (np.Oracle lub SQL), a na obiektach OLAP kończąc. Nową jakością programu jest funkcja Workbench, dzięki której można grupować raporty i zarządzać nimi według ustalonych przez siebie preferencji.

Wśród wspomnianych wcześniej zalet aplikacji na uwagę zasługują mechanizmy, które z pewnością zainteresują bardziej zaawansowanych użytkowników, a w szczególności programistów. Są to możliwości wykorzystania funkcji i formuł. Pozwalają one na przetwarzanie informacji zawartych w bazach w trakcie generowania raportu. Mogą to być wykonywanie obliczeń (np. wykorzystujących funkcje statystyczne) i prezentacja ich wyników w raporcie. Nowościami są sposób definiowania parametrów raportu oraz sparametryzowane sortowanie. Pozwala to na utworzenie raportów, które mogą być wielokrotnie wykorzystywane przez użytkowników, bez konieczności modyfikacji, np. w celu zmiany sposobu sortowania. Obecnie zamiast przechowywać elementy graficzne w raportach, można wstawić tam jedynie odnośniki do nich, a samą grafikę umieścić np. w bazie danych. Producent zaproponował mechanizm aktualizacji pakietu, na który składają się automatyczne pobieranie i instalacja poprawek.

Dla wszystkich zaawansowanych użytkowników, dla których tworzenie raportów jest chlebem powszednim, Crystal Report XI może okazać się nieocenioną pomocą.

Więcej:bezcatnews