Szybciej być nie może

Najnowsze nagrywarki firm Lite-On oraz Sony mają dwie różne cechy. W pierwszym wypadku jest to najlepszy stosunek ceny do jakości, w drugim duża wydajność i ciekawy wygląd napędu. Co wybrać?

Producenci napędów optycznych stale prześcigają się we wdrażaniu innowacyjnych technologii poprawiających zapis i odczyt płyt oraz wprowadzaniu nowych formatów zapisu czy oprogramowania. Jednak w wypadku nośników DVD prędkość wypalania o indeksie 16x nie została jak dotąd przekroczona, choć obecnie większość nagrywarek DVD ma już możliwość nagrywania krążków z taką właśnie prędkością. Również dwa nowe przetestowane przez nas napędy są przystosowane do zapisu i odczytu płyt z tą szybkością.

Pierwszy z nich to następca Lite-Ona SOHW 1653S – model SOHW-1673S. Oprócz wspomnianych wyżej możliwości szybkiego nagrywania płyt DVD±R producent zastosował w nim system SMART-X, który dostosowuje prędkość odczytu danych CD-DA/VCD/DVD do jakości nośnika. Drugą ciekawą funkcją jest VAS (Vibration Absorber System), który zapobiega powstawianiu wibracji i zbyt dużego hałasu podczas odczytu i zapisu.

Pomimo zaawansowanych technologii SOHW-1673S nie jest doskonały. W czasie odsłuchu nagrań z płyty audio zabezpieczonej systemem Macrovision CDS 200 było słychać szumy i trzaski. Problemy wystąpiły także podczas ripowania gry zabezpieczonej SafeDiskiem 2.9. Kopia wykonana w tym napędzie nie dała się uruchomić. Te mankamenty nie przeszkodziły jednak w zajęciu przez Lite-Ona SOHW-1673S pierwszego miejsca w rankingu ECONO. Z pewnością dużą zasługą jest tu bardzo przystępna cena i dobra wydajność podczas nagrywania nośników.

Druga testowana nagrywarka to Sony DRU-720A. Nagrywanie płyt na tym napędzie przebiegało bez żadnych problemów. Wypalenie krążków DVD-R i DVD+R trwało niespełna sześć i pół minuty, a próba odczytu porysowanej płyty – tylko 18 minut.

Lite-On SOHW-1673S
Ocena ogólna: (POWER) 97
Opłacalność: (ECONO) 100
Interfejs: UltraATA/33
Bufor: 2048 KB
Odczyt CD/DVD: 48x/16x
Zapis płyt CD-R/CD-RW: 48x/24x
Zapis płyt DVD+R/-R/+RW/-RW/DL: 16x/16x/8x/6x/4x
Czas dostępu CD/DVD: 160/160 ms
Technologia gwarantowanego zapisu: Smart Burn
Gwarancja: 24 miesiące
niska cena, bardzo szybkie nagrywanie płyt CD, system SMART-X i VAS
mała skuteczność w odczytywaniu zabezpieczonych płyt
Cena: 240 zł
www.ab.pl
Sony DRU-720A
Ocena ogólna: (POWER) 97
Opłacalność: (ECONO) 66
Interfejs: UltraATA/33
Bufor: 2048 KB
Odczyt CD/DVD: 48x/16x
Zapis płyt CD-R/CD-RW: 48x/24x
Zapis płyt DVD+R/-R/+RW/-RW/DL: 16x/16x/8x/6x/4x
Czas dostępu CD/DVD: 140/135 ms
Technologia gwarantowanego zapisu: Smart Burn
Gwarancja: 24 miesiące
dobra korekcja błędów, bogate wyposażenie dodatkowe, ciekawy wygląd
wysoka cena
Cena: 350 zł
www.veracomp.pl

Napęd ten nie miał również problemów ze złamaniem zabezpieczeń SafeDisc 2.9 oraz Key2Audio. Jedynym mankamentem wykrytym w czasie testów, podobnie jak w SOHW-1673S, były trzaski podczas odsłuchu płyty audio zabezpieczonej systemem Macrovision CDS 200. Dopiero po przekonwertowaniu ścieżek do plików WAV mogliśmy delektować się muzyką bez zniekształceń dźwiękowych. Dodatkową cechą odróżniającą DRU-720A od innych dostępnych na rynku napędów jest ciekawy wygląd. Dzięki temu napęd bardzo dobrze komponuje się zwłaszcza ze srebrnymi obudowami.

Oba napędy dystrybutorzy dostarczyli w wersji pudełkowej. Firma Sony oprócz oprogramowania dołączyła do napędu dodatkowy przedni panel w kolorze czarnym, taśmę do połączenia urządzenia z płytą główną oraz szpilkę do awaryjnego wyjmowania płyty. Wraz z SOHW-1673S dostajemy aplikacje Nero i PowerDVD oraz kabel audio.

Kwota, którą trzeba wydać na DRU-720A, jest jednak zbyt wysoka. Napędy konkurencyjnych firm są o wiele tańsze. Dla przykładu Lite-On SOHW-1673S tylko o nieco gorszych parametrach kosztuje o ponad 100 złotych mniej.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.