Wakacje na ekranie

Prezentacja cyfrowych zdjęć nie musi się ograniczać do posadzenia oglądających przed monitorem. Ciekawszy będzie pokaz wzbogacony na przykład ścieżką dźwiękową i zapisany na krążku CD/DVD - utworzyć go możemy za pomocą Ulead PictureShow 3. Digital Photo Album umożliwi natomiast założenia i zarządzanie kolekcją naszych fotek

Ulead PictureShow 3 należy do grupy aplikacji służących do prezentacji fotografii cyfrowych w postaci pokazów zapisywanych na płytach CD lub DVD. W programie utworzymy krążek (S)VCD lub DVD zawierający oprócz zdjęć także filmy i animacje w formacie AutoCAD-a.

Cały proces składania płyty podzielony jest na trzy fazy. Pierwsza to importowanie i tworzenie kolekcji fotografii i plików wideo. Z pełną swobodą możemy przenosić różne elementy, także między poszczególnymi zestawami. Aplikacja udostępnia narzędzie do automatycznej korekcji ekspozycji – niestety, użytkownik nie ma żadnego wpływu na zakres pracy tej funkcji. Zdjęcia uzupełnimy komentarzem (dowolny krój i rozmiar czcionki, cień itp.) i grafiką z gotowej kolekcji w programie lub importowaną z pliku (także z przezroczystymi elementami).

Ulead PictureShow 3 Deluxe
Wymagania: Windows 98 SE/Me/2000/XP, ok. 300 MB
obsługa płyt DVD DL, edytor nadruków i okładek, obsługa wielu formatów graficznych i wideo oraz przezroczystości
brak narzędzi do samodzielnej korekcji zdjęć, edytora audio i funkcji „cofnij”
Cena: 149 zł
www.promise.com.pl
Ulead Photo Explorer 8: Digital Photo Album
Wymagania: Windows 98/Me/2000/XP, ok. 40 MB na dysku
bogate możliwości prezentacji, intuicyjna obsługa przy dużej funkcjonalności, możliwość dołączania, dźwięku i wideo
brak możliwości podziału na kategorie oraz automatycznego obracania zdjęć
Cena: 138 zł
www.ulead.com

Drugi krok to wybór rodzaju prezentacji – do dyspozycji dostajemy kilkanaście kompletnych stylów w kilku kategoriach. Każdy z nich zawiera menu, tło i ramki, przejścia między zdjęciami oraz dźwięki – elementy te daje się modyfikować w sporym zakresie (po nieudanych eksperymentach można przywrócić ustawienia domyślne). Zmianie nie podlegają: położenie ikonek, kształt i format zdjęć oraz pozycje napisów. Pokaz da się dopełnić wstawieniem ścieżki dźwiękowej i np. dopasowaniem czasu trwania pokazu do długości pliku audio. Etap trzeci to wypalenie płyty – do wyboru mamy DVD (także na nośnikach DL), SVCD i VCD. Program pozwala też na utworzenie obrazu krążka (ISO) lub zapisanie gotowego projektu na dysku.

Program jest bardzo łatwy w obsłudze i charakteryzuje się ergonomicznym interfejsem. Jego wartość podnosi też to, że producent okazał się bardzo hojny i dołącza aplikację Ulead Photo Explorer 8.5: Digital Photo Album (patrz: opis niżej) oraz drugą płytę CD z kolekcją 1000 fotografii i programami do m.in. katalogowania zdjęć i przygotowywania ich do różnych zastosowań.

Kolekcja pod kontrolą

Pstrykane lekką ręką setki fotografii trzeba i warto jakoś uporządkować, aby nie zginąć w chaosie plików o nic niemówiących nazwach. Jedną z propozycji do takich zastosowań jest cyfrowy album firmy Ulead.

Digital Photo Explorer pobiera pliki z aparatu, kamery czy skanera, tworzy ich miniaturki w celu szybkiego przeglądania zawartości katalogów, umożliwia podstawową edycję zdjęć oraz ułatwia ich prezentowanie w różnych formach. Możliwości porządkowania kolekcji nie są mocną stroną Photo Explorera – potrafi on wprawdzie wyszukiwać pliki ze względu na nazwę, opis czy datę, ale nie umożliwia dzielenia ich na kategorie pod względem słów kluczowych. Możemy tylko przypisywać zbiory do jednej z trzech grup: A, B lub C, co wystarcza w sam raz do podziału na świetne, takie sobie i kiepskie. Edycja zdjęć obejmuje między innymi regulację poziomów i łatwe usuwanie zniekształceń geometrycznych, co jest bardzo pożyteczne. Niestety, obracać zdjęcia wykonane przy pionowym ustawieniu aparatu musimy sami, gdyż program nie korzysta z danych EXIF-a do automatycznego obracania zdjęć.

Najmocniejszą stroną aplikacji są liczne sposoby archiwizacji i prezentacji naszych dzieł. Oprócz standardowych obecnie możliwości wydruku i przesłania fotek do Internetu mamy tu tworzenie wygaszaczy ekranu i prezentacji o zadanych właściwościach oraz nagrywanie ich na płyty optymalizowane do odtwarzania na ekranie komputera lub telewizora. W programie znajdziemy też sporo szablonów kalendarzy do uzupełnienia własnymi zdjęciami.

Program radzi sobie nie tylko ze zdjęciami, ale również z filmami i plikami dźwiękowymi w popularnych formatach. Można więc za jego pomocą przyciąć film czy podłożyć dźwięk do tworzonych prezentacji.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.