Zamiast [Ctrl]+[S]

Test programu Local Website Archive 1.22

Internet jest gigantycznym źródłem informacji. Często zdarza się nam, że z braku czasu nie możemy natychmiast przeczytać jakiejś strony, ale chcielibyśmy zrobić to w wolnej chwili. Naturalnie można wrzucić adres do Ulubionych (powodując zazwyczaj bałagan, dzięki któremu żyją twórcy programów do porządkowania) albo też zapisać stronę, korzystając z mechanizmów przeglądarki. Druga metoda także bywa źródłem nieporządku – po całym dysku „walają się” nam zapisane dokumenty HTML wraz z katalogami zawierającymi pliki graficzne itp. Rozwiązaniem tych problemów może być zastosowanie opisywanego tu programu – Local Website Archive.

Aplikacja służy do zapisywania kopii stron internetowych. Program pozwala przy tym na zachowanie porządku – witryny zapisujemy w jednym, określonym miejscu, gdzie możemy także tworzyć podkatalogi, umieszczając w nich na przykład strony dotyczące konkretnego tematu. Nasze archiwum bardzo łatwo przeszukamy, znajdując żądane wyrażenia bądź to we wszystkich zapisanych zasobach, bądź też tylko w tych ze wskazanego folderu. Wyszukane frazy zostaną zaznaczone.

Local Website Archive 1.22
Wymagania: Windows 98/Me/2000/XP, ok. 1 MB na dysku
+ efektywna funkcja wyszukiwania, obsługa wielu programów
– brak możliwości zapisywania całych witryn
Cena: freeware (wersja Pro  –  30 euro)
www.aignes.com

Zapisywanie stron jest bardzo proste – zazwyczaj odpowiednie polecenie dołączane jest do menu kontekstowego przeglądarki, przy czym warto zauważyć, że obsługiwana jest większość popularnych aplikacji (IE, Firefox itd.). Znajdujące się już na dysku strony bez problemu spakujemy i przeniesiemy do innego komputera (konieczna będzie jednak ponowna instalacja LWA- archiwum nie można przeglądać za pomocą browsera).

Wersja Pro wyposażona jest w trzy dodatkowe funkcje, z których większą przydatność wykazuje tylko możliwość kopiowania lub przenoszenia archiwów pomiędzy katalogami.

Największą wadą programu jest to, że jego nazwa obiecuje zbyt wiele: „website” to przecież cała witryna, a nie tylko jedna strona internetowa. Niestety, opisywany program nie ma możliwości zapisywania na dysku całych witryn wraz ze strukturą.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News