Minipłyty do wielu zastosowań

Test trzech zintegrowanych systemów VIA Epia

Epia – pod taką nazwą ukrywają się płyty główne firmy VIA Technologies, charakteryzujące się zintegrowanym procesorem i kartą dźwiękową, sieciową oraz graficzną. Ich największymi zaletami są bardzo małe wymiary i stosunkowo dobra wydajność w zastosowaniach multimedialnych i biurowych. Dzięki takim zaletom, jak bezgłośna praca, niski pobór energii oraz niewielkie rozmiary, urządzenia te wykorzystywane są w wielu innowacyjnych produktach, nie tylko w komputerach.

Multimedialny PC

Najszersze zastosowanie platformy Epia to multimedia: począwszy od radia satelitarnego, poprzez serwery muzyczne sterowane za pomocą palmtopa, a skończywszy na domowych centrach rozrywki. Platforma Epia pozwala na oglądanie filmów, telewizji, nagrywanie płyt DVD czy przeglądanie zdjęć. Instalowana jest przeważnie w eleganckich obudowach, które bardzo dobrze komponują się nawet z najbardziej wytwornymi wnętrzami salonów. Komputery zbudowane na bazie platformy Epia mają obecnie w swojej ofercie firmy Tranquil PC oraz Hush Technologies.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu zbudować sobie mały komputerek i zamontować go w niewielkiej obudowie. Bardzo ciekawe pomysły adaptacji Epii można zobaczyć na stronie http://www.mini-itx.com/.

Płyty główne VIA Epia wykorzystywane są też do budowy minipecetów, które doskonale sprawdzają się jako komputery do przeglądania Sieci instalowane w kawiarenkach internetowych. Procesor na płytach VIA Epia emituje niewielkie ilości ciepła, dlatego może być chłodzony pasywnie (dotyczy to wolniejszych modeli jednostki VIA C3, np. zainstalowanej w modelu M 6000) lub za pomocą wolnoobrotowego wentylatora, co zapewne zainteresuje wszystkich, którzy chcą zbudować cichego peceta.

Płyty Mini-ITX wykorzystywane są nie tylko w pecetach. Stanowią one także podstawę np. systemów nawigacji satelitarnej w samochodach. Używa się ich również w sieciach komputerowych, w których pracują one jako serwery (pocztowe, WWW), firewalle lub też routery.

Jeśli już wiemy, do czego można wykorzystać płyty główne VIA Epia, zobaczmy, jakie możliwości i wydajność mają modele M 6000, M 10000 oraz MII 12000.

Z jednej rodziny

Różnice pomiędzy tymi urządzeniami są niewielkie – inne są procesory oraz zestaw wejść i wyjść. Cechami charakterystycznymi M 6000 są pasywne układy chłodzące procesor oraz oba mostki chipsetu, dzięki czemu płyta nie generuje hałasu.

Epia MII 12000 została dodatkowo wyposażona w czytnik kart pamięci CompactFlash oraz czytnik kart PCMCIA. Pozostałe komponenty, takie jak karta sieciowa, dźwiękowa czy graficzna, są we wszystkich modelach takie same. Integracja tych układów oraz wykorzystanie procesorów Eden pozwoliły na zmniejszenie rozmiarów płyty głównej oraz obniżenie pobieranej mocy (do około 34 watów).

VIA Epia M 6000
niska cena, niewielkie rozmiary, niski pobór prądu, bezgłośna praca
niewielkie możliwości rozbudowy, mała wydajność w grach, drogie obudowy
Cena: 545 zł
VIA Epia M 10000
atrakcyjna cena, niewielkie rozmiary, niski pobór prądu
niewielkie możliwości rozbudowy, mała wydajność w grach, drogie obudowy
Cena: 645 zł
VIA Epia MII 12000
niewielkie rozmiary, niski pobór prądu, czytnik kart pamięci CompactFlash I/II, wejście na karty PCMCIA
niewielkie możliwości rozbudowy, mała wydajność w grach, drogie obudowy
Cena: 1000 zł
VIA Epia M 6000, M 10000, MII 12000
Procesor: VIA Nehemiah C3 M 6000: 600 MHz, M 10000: 1 GHz, MII 12000: 1,2 GHz
Mostek północny: VIA CLE 266
Mostek południowy: VIA VT8235
Karta dźwiękowa: zintegrowana AC' 97 VT1616
Układ graficzny: zintegrowany VIA UniChrome AGP ze sprzętowym dekoderem MPEG-2
Karta sieciowa: zintegrowana VT6103 100 Mb/s
Gniazda zewnętrzne: we./wy. audio, we. mikrofonowe,2 x USB 2.0, RJ-45, LPT, 2 x PS/2, RCA, S-Video, wy. VGA, port szeregowy, dodatkowo w MII 12000: FireWire, slot na karty pamięci CF, we. PCMCIA Type I/II
Gniazda wewnętrzne: LVDS, I2C, port szeregowy, 2 x USB 2.0, 2 x FireWire, we. CD-Audio, FIR, CIR, dodatkowo w MII 12000: drugi port szeregowy
Dodatkowe złącza („śledź”): 2 x USB 2.0, 2 x FireWire
Liczba złączy PCI: 1
Typ pamięci RAM/liczba gniazd: DDR/1
Maks. ilość pamięci RAM: 1024 MB
Format/wymiary: Mini-ITX/170×170 mm
Gwarancja: 12 miesięcy
www.via.com.tw

Wydajnością nie grzeszy

Niska wydajność zintegrowanego podsystemu graficznego sprawia, że wszystkie prezentowane płyty VIA Epia nie są przeznaczone dla graczy. Potwierdzają to także wyniki uzyskane w programie 3DMark2001 SE (od 368 do 758 pkt w zależności od modelu) oraz w Quake’u III Arena – 29 fps dla modelu Epia M6000 i 40 fps dla Epii MII 12000.

Z założenia platforma Epia nie jest jednak przenaczona do wykręcania setek „efpeesów”, tylko do zgoła innych zadań. Dzięki zastosowaniu sprzętowego dekodera MPEG-2 platformy w trakcie testów nie miały problemów z odtwarzaniem filmów zarówno z płyty DVD, jak i zapisanych w formacie DivX. Ta zaleta platformy Epia daje nam możliwość zbudowania funkcjonalnego odtwarzacza DVD/DivX, niemającego najmniejszych problemów z wyświetlaniem na ekranie telewizora polskich napisów i w którym nie trzeba też ciągle uaktualniać firmware’u.

Małe będzie rządzić?

Liczba firm wykorzystujących platformy Epia w konstrukcji swoich urządzeń oraz produktów dostępnych na rynku rośnie bardzo szybko. Pecet w postaci dużej szarej skrzynki powoli się zmienia, a platforma VIA Epia przyspiesza ten proces. Wszystko wskazuje na to, że pełnowymiarowy komputer w dużej obudowie ATX za kilka lat będzie nikomu niepotrzebnym, starym gratem, a na naszych biurkach i pod telewizorami będą gościć małe, poręczne minipecety.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News