Pomnóż przez dwa

Niemal natychmiast po premierze pierwszego dwurdzeniowego procesora Intel Pentium Extreme Edition 840 swą rynkową premierę miał AMD Athlon 64 X2 4800+, również wyposażony w dwa rdzenie. Kto przejmie palmę pierwszeństwa w wydajności po pojedynku gigantów?

Rozwój technologii półprzewodników bazujących na krzemie doprowadził do sytuacji, w której dalsze drastyczne zwiększanie zegarów procesora stało się mocno utrudnione. Nie oznacza to jednak, że historyczne prawo Moore’a przestaje nagle obowiązywać. Potentaci rynku, aby zapewnić podwojenie mocy obliczeniowej procesora co dwa lata, wybrali alternatywną drogę i postanowili zwiększyć liczbę rdzeni procesora zamkniętych w jednej obudowie.

Kilka CPU razem

Dotychczasowe urządzenia wieloprocesorowe budowane były na bazie specjalnych płyt głównych i dwóch lub więcej procesorów jednordzeniowych. Sytuację diametralnie zmieniają dwurdzeniowe procesory AMD i Intela. Na europejskim rynku mamy w tej chwili dostępne cztery układy AMD Athlon 64 X2 z dwoma jądrami oraz jeden dwurdzeniowy Pentium Extreme Edition 840 ($(LC133172:Pracuje za dwóch)$). Tym razem w laboratorium przetestowaliśmy Athlona 64 X2 4800+.

AMD Athlon 64 X2 4800+
Ocena ogólna (POWER): 99
Opłacalność (ECONO): 18
Liczba rdzeni fizycznych/logicznych: 2/2
Gniazdo: Socket 939
Częstotliwość taktowania: 2,4 GHz
HyperTransport: 2000 MHz
Mnożnik: 12x
Cache L2: 2 x 1024 KB
Proces technologiczny: 90 nm
Gwarancja: 36 miesięcy
bardzo dobra wydajność w aplikacjach wielowątkowych, bardziej korzystny stosunek możliwości do ceny niż w wypadku platform dwuprocesorowych
wysoka cena
Cena: ok. 4100 zł
www.amd.pl

Dwurdzeniowa strona mocy

Wspomniany Athlon ma dwa jądra taktowane zegarem 2,4 GHz, zaopatrzone w 1 MB cache’u L2 każdy. Podczas testów w zwykłych aplikacjach CPU nie był w stanie pokazać pełni możliwości. Jego potencjał objawia się dopiero w programach wielowątkowych lub odpowiednio zoptymalizowanych. Bardzo dobre wyniki odnotowaliśmy w Cinebenchu 2004, podczas kompresji kodekiem XviD i w PCMarku 04.

W celu pokazania prawdziwych możliwości „dwurdzeniowca” postanowiliśmy zasymulować pracę wielowątkową, uruchamiając jednocześnie dwa programy. Pierwszą testową parą były: WinRAR 3.40 i timedemo z Dooma 3, drugą: WinRAR i QuickPAR, a trzecią: LAME (kompresja MP3) i Nikon View (konwersja 100 plików RAW na JPG w najwyższej jakości i ze zmianą rozdzielczości na 800×600 pikseli).

Uzyskane w tych testach wyniki pokazują, jak nieporadne stają się systemy jednoprocesorowe podczas próby zlecenia im wykonania dwóch zadań jednocześnie. Czas wykonywania drugiego wątku wydłużył się nawet trzykrotnie, jak miało to miejsce w trakcie tworzenia sumy kontrolnej QuickPAR-em z jednoczesną kompresją WinRAR-em. W wypadku „dwurdzeniowca” problem ten w zasadzie nie istnieje. Wydajność podwójnie obciążonego procesora z dwoma jądrami spada maksymalnie o 15%. Wzięliśmy też na warsztat oprogramowanie do modelowania 3ds max 7 firmy Discreet, aby pokazać, jak dużo zależy od optymalizacji kodu pod system wieloprocesorowy. Jako benchmark posłużył nam skrypt SPECapc w wersji 2.1.3. Wyniki testów jasno pokazują, że uruchomiony na procesorze dwurdzeniowym program 3ds max 7 działa od 20 do nawet 90% szybciej niż na jednostce z jednym jądrem.

Nowy lider

AMD Athlon X2 4800+ to obecnie najszybsza jednostka centralna wśród CPU jedno- i dwurdzeniowych. Nie dziwi zatem wynik, który pozwolił sięgnąć wspomnianej jednostce po CHIP-Tipa POWER i pozostawić najbliższego konkurenta w rankingu o 8 punktów w tyle.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.