„Wyczesać” zakłócenia

Sapphire Theatrix Theater 550 Pro jest nowym tunerem telewizyjnym z układem ATI Theater 550 Pro. W 12-bitowym procesorze zastosowano znany dotychczas głównie z wysokiej klasy telewizorów trójwymiarowy filtr grzebieniowy oraz sprzętowy enkoder MPEG-2.

Urządzenie, które otrzymujemy w postaci niskoprofilowej karty montowanej w porcie PCI, pozwala na odbiór 110 kanałów telewizji kablowej i 68 naziemnej. Obsługuje ono standardy przesyłu dźwięku stereo NICAM oraz A2. W produkcie został także zintegrowany tuner radiowy FM, umożliwiający zarówno słuchanie, jak i zapis audycji na dysk.

Jedną z zalet Theatriksa Theater 550 Pro jest zastosowanie w nim sprzętowego kodera audio-wideo. Umożliwia on przechwytywanie analogowego sygnału telewizyjnego oraz jego natychmiastową kompresję do formatu MPEG-2 (DVD). Dotychczas proces ten w kartach telewizyjnych realizowany był za pomocą odpowiednich programów, co pochłaniało znaczne zasoby mocy obliczeniowych procesora (nawet w stu procentach). W testowanym urządzeniu natomiast kodowaniem zajmuje się procesor wideo na pokładzie tunera. Pozwala to na zmniejszenie obciążenie CPU, które nie jest większe aniżeli w przypadku oglądania samej telewizji. Subiektywna ocena jakości zapisywanego filmu ze stacjonarnego odtwarzacza DVD wykazała, że skopiowany obraz nie miał najmniejszych usterek i nie odbiegał od pierwowzoru.

Sapphire Theatrix Theater 550 Pro
Ocena ogólna: (POWER) 77
Opłacalność: (ECONO) 45
Standardy wizyjne: PAL, SECAM, NTSC
Układ TV: ATI Theater 550 Pro
Magistrala: PCI
Wejścia:
kompozytowe, S-Video, antenowe
Tuner FM/Pilot: tak/tak
Gwarancja: 24 miesiące
+ sprzętowy enkoder MPEG-2, trójwymiarowy filtr grzebieniowy, doskonała jakość wyświetlanego obrazu, znikome obciążenie procesora podczas kodowania do MPEG-2
– oprogramowanie ograniczające zmianę parametrów rejestrowanego i oglądanego obrazu, niedopracowane sterowniki
Cena: 350 zł
www.ab.pl

Na uwagę zasługuje także zintegrowanie w chipsecie tunera wspomnianego już trójwymiarowego filtra grzebieniowego (patrz: $(LC116214:Z TV na DVD)$). Jego zadanie polega na oczyszczaniu z szumów składowych sygnałów wizji zarówno podczas wyświetlania obrazów statycznych, jak i dynamicznych. Dzięki wspomnianej technologii obraz stał się bardziej jednolity i wyrazisty.

Wraz z urządzeniem otrzymujemy oprogramowanie PowerCinema 3.0, służące do oglądania telewizji, z funkcją przesunięcia w czasie (time shift). Niestety, wadą tej aplikacji jest brak możliwości zmiany parametrów obrazu – możemy jedynie wybrać jedno z kilku predefiniowanych przez producenta ustawień. Dużo zastrzeżeń można także mieć do dołączonych sterowników. Zdarza się, że działają one niepoprawnie, co objawia się niewłaściwym odbiorem stacji radiowych i brakiem funkcji teletekstu. W pierwszym wypadku wystarczy pobrać prawidłowe drivery ze strony producenta układu Theater 550 Pro (http://www.ati.com/). Na teletekst będziemy natomiast zmuszeni jeszcze poczekać, gdyż – jak zapewnia dystrybutor produktów Sapphire – inżynierowie ATI wciąż dopracowują odpowiednie oprogramowanie.