Bezpieczna szybkość

Czy wiesz już, do czego służy Matrix RAID? Jeśli nie, to zapoznaj się z nową technologią i naucz się, jak w ciągu kwadransa utworzyć RAID 0+1 na dwóch dyskach Serial ATA, nawet o różnych pojemnościach

Mniej więcej pięć lat temu rynek zaczęły podbijać płyty główne z kontrolerem RAID obsługującym dyski IDE. Przeważnie dostępne były dwa tryby pracy: mirror (RAID 1) i stripe (RAID 0), z czasem zaś pojawiła się opcja łączenia obu typów macierzy w RAID 0+1. Do zbudowania tej ostatniej potrzebne były aż cztery dyski twarde. Obecnie dzięki funkcji Intel Matrix RAID dwie macierze RAID, ale pracujące jednocześnie – typu 0 i 1 – utworzymy już na dwóch napędach SATA. Co ciekawe, „twardziele” mogą mieć też różną pojemność.

0 czy 1? I 0, i 1!

W przykładowej konfiguracji, pokazanej na sąsiedniej stronie, celowo zostały użyte dyski różniące się pojemnością i szybkością działania. Nie jest to bowiem przeszkodą w utworzeniu macierzy Matrix RAID, w przeciwieństwie do starszych kontrolerów IDE RAID. Jednak najlepsze efekty osiąga się, używając dwóch identycznych modeli. Unikniemy wówczas sytuacji, gdy część przestrzeni większego dysku pozostanie niezagospodarowana. Wtedy nie ma też dużych skoków w prędkości transmisji danych na partycji z macierzą RAID 0.

Korzyści z zastosowania takiego kombinowanego RAID-u są oczywiste. Z jednej strony zyskujemy bezpieczną przestrzeń na przechowywanie ważnych danych, a z drugiej możemy „dopalić” system, zwiększając wydajność podsystemu dyskowego. Gdy np. pracujemy z ważnym dokumentem, którego utrata byłaby poważną sprawą, zapisujemy go na partycji utworzonej w RAID 1. Jeśli zajmujemy się obróbką wideo i kopiujemy film z kamery do komputera, korzystamy z obszaru RAID 0, po czym spokojnie przenosimy zgrany materiał w bezpieczniejsze miejsce, czyli na partycję utworzoną w RAID 1. Zawsze musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest w danym momencie ważniejsze: bezpieczeństwo danych czy wydajność podsystemu dyskowego. Wybranie pierwszej opcji wcale jednak nie oznacza, że wszystko będzie się ślimaczyło – po prostu operacje będą przebiegały mniej więcej tak szybko, jak miałoby to miejsce z użyciem jednego, wolniejszego z dwóch dysków.

Komu macierz, komu?

Matrix RAID oprócz oczywistych zalet ma też ograniczenia. Pierwszym z nich jest niemożność stosowania dysków IDE, ponieważ Matrix RAID dostępny jest tylko dla tych, którzy korzystają z procesorów Intela i zakupią płytę główną z mostkiem południowym ICH6R lub ICH7R. Drugie ograniczenie to brak możliwości utworzenia macierzy Matrix RAID z dysków IDE wyposażonych w przejściówki ze standardu IDE na SATA.

Mimo że Matrix RAID już stosunkowo długo istnieje na rynku, to nie zdobył dużej popularności chyba tylko z powodu kosztów zakupu „twardzieli” SATA i początkowo wysokich cen płyt z Matrix RAID. Obecnie problem nieco zmalał wraz ze spadkiem cen dysków twardych wyposażonych w interfejs Serial ATA i płyt głównych. Warto na dwa HDD wydać w sumie o 150 zł więcej i cieszyć się nową funkcjonalnością. System operacyjny też nie jest przeszkodą, bo Matrix RAID działa w Windows 2000, XP (Home i Professional) oraz 2003.

Centrum zarządzania

Jeśli chcemy podejrzeć „kondycję” stworzonych macierzy, możemy zainstalować program Intel Matrix Storage Console. To swoiste centrum zarządzania macierzami RAID pozwala dowiedzieć się praktycznie wszystkiego o używanych partycjach i tworzących je dyskach. Oferuje też bardzo interesującą możliwość rozbudowy systemu po dodaniu drugiego dysku twardego do macierzy RAID, bez konieczności ponownej instalacji OS-u. Wystarczy wtedy dołożyć drugi dysk Serial ATA i wybrać w opcjach aplikacji funkcję migracji.

Szybko i bezpiecznie

Jeśli ktoś przymierza się do zakupu nowego komputera lub modernizacji używanego, to szczerze zachęcam do zainwestowania w technologię Matrix RAID, poprawiającą jednocześnie szybkość działania systemu dyskowego i zwiększającą bezpieczeństwo danych. Wystarczą dwa dyski Serial ATA i jesteś w Matriksie!

Wady i zalety Matrix RAID
jednoczesny wzrost szybkości pracy systemu i bezpieczeństwa danych
niski koszt utworzenia Matrix RAID w porównaniu z klasyczną macierzą RAID 0+1
możliwość utworzenia macierzy bez konieczności reinstalacji systemu operacyjnego (tzw. migracja do RAID)
możliwość użycia dysków twardych o różnych pojemnościach
technologia dostępna tylko dla użytkowników płyt głównych dla procesorów Intela z wybranymi chipsetami pochodzącymi od tego właśnie producenta
niemożność użycia dysków IDE

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.