Cyfrowy stół montażowy

Test programu CyberLink DVD Solution 4

Produkty łączące w sobie wiele funkcji rzadko realizują wszystkie poprawnie. Podobnie chyba uważali projektanci z tajwańskiej firmy CyberLink, opracowując swój pakiet DVD Solution 4 do nagrywania płyt CD/DVD oraz przetwarzania filmów i zdjęć. DVD Solution nie jest więc pojedynczą aplikacją, lecz zestawem niemal wszystkich dostępnych osobno programów CyberLinka, połączonych za pomocą aplikacji startowej, która ułatwia dostęp do poszczególnych narzędzi. W skład pakietu wchodzą PowerDirector (montaż filmów wideo), PowerProducer (tworzenie płyt DVD i SVCD), [email protected] (przygotowywanie prezentacji zdjęć), Power2Go (wypalanie krążków CD i DVD, ripowanie muzyki), PowerDVD (odtwarzanie filmów) oraz kilka dodatkowych aplikacji do retuszu zdjęć, tworzenia kopii zapasowych dysków twardych, kopiowania płyt i drukowania etykiet.

CyberLink DVD Solution 4
Wymagania: Windows 98/Me/2000/XP, ok. 515 MB na dysku
bogactwo narzędzi, wygodne moduły do authoringu DVD i montażu filmów, biblioteki estetycznych przejść, napisów oraz teł dla menu DVD
kłopoty z obsługą polskich znaków w napisach, brak polskiej wersji językowej, obowiązkowa instalacja dodatkowych bibliotek (QuickTime, DivX), niewielkie możliwości modułu do transkodowania DVD
Cena: 99,95 USD
Producent:www.gocyberlink.com

Firma CyberLink rozpoczynała podbój rynku od odtwarzacza DVD oraz programów do edycji filmów i jest to widoczne do dzisiaj. Moduły PowerDirector oraz PowerProducer należą z pewnością do najlepszych elementów całego pakietu. Z punktu widzenia właściciela cyfrowej kamery wideo jest tu wszystko, co być powinno, czyli wygodne narzędzia do importu materiału z taśmy, montażu, dodawania napisów i efektów specjalnych. Palety przejść i sposobów nakładania napisów nie są może tak bogate jak u niektórych konkurentów, ale ciekawe i przede wszystkim estetyczne. Na pochwałę zasługuje także PowerProducer – mechanizm projektowania systemów menu jest tu wyjątkowo łatwy w obsłudze i daje sporo swobody. Drobny zgrzyt stanowi biblioteka obrazków przeznaczonych na tła – w zestawie otrzymujemy niewiele ilustracji (podkreślmy: jednych z najładniejszych, jakie można zobaczyć w programach do authoringu), a po większy ich zbiór użytkownik jest odsyłany do internetowego sklepu CyberLinka, gdzie oferowane są one za dodatkowe 20 USD.

Pochwała należy się programowi [email protected], służącemu do tworzenia pokazów zdjęć. Podstawowe zalety aplikacji to szeroki wachlarz formatów wyjściowych prezentacji i – podobnie jak w wypadku PowerProducera – niezwykle intuicyjna obsługa. Do dyspozycji mamy opcję pozwalającą przygotować pojedynczy plik EXE z kompletem zdjęć, który możemy od razu wypalić na krążku.

Słabiej wypadają natomiast moduły do nagrywania płyt – Power2Go nie jest ani równie wygodny jak Nero Burning ROM, ani nie daje tak dużej precyzji w dobieraniu parametrów wypalanych nośników. Aplikacji Power2-Go nie można jednak nic zarzucić pod względem puli obsługiwanych formatów: nagrywa ona krążki CD i DVD praktycznie każdego typu, włączając w to dyski DVD-Video.

Przed zakupem DVD Solution 4 trzeba wziąć pod uwagę kłopoty z obsługą polskich znaków w niektórych programach. O ile bez trudu opiszemy po polsku zdjęcia w [email protected], to już PowerDirector i PowerProducer nie akceptują polskich znaków diakrytycznych wpisywanych wprost z klawiatury. Co ciekawe, teksty ze znakami narodowymi możemy tam wklejać za pomocą Schowka.

Na podstawie listy dostępnych narzędzi łatwo wywnioskować, że CyberLink postanowił nawiązać walkę z Nero Reloaded 6.6 (patrz: $(LC129345: Nowa twarz Nerona)$). Rzut oka na oba pakiety pozwala natychmiast wyciągnąć wniosek: nie ma ideału. O ile najmocniejszymi składnikami Nero są moduły do wypalania płyt oraz rekompresji filmów, o tyle DVD Solution najlepiej spisuje się podczas edycji filmów wideo i authoringu płyt DVD.