Dobrana para

Nowa usługa VoIPw Polsce

Moda na Voice over IP zaowocowała upowszechnieniem się głosowych rozmów w Sieci. Telefonia VoIP znalazła uznanie również wśród polskich internautów. Rodzimy rynek został więc nasycony programami i usługami (np. Tlenofon, Nawijka), które – wydawało się – zaspokoiły wszystkie oczekiwania. Polscy dostawcy VoIP musieli jednak konkurować z zagranicznym Skype’em – najpopularniejszym komunikatorem, który pozwalał na prowadzenie konwersacji poprzez (PC2Phone) i w (PC2PC) globalnej Pajęczynie. Dziś, kiedy wszyscy są już przekonani, że na polskim rynku VoIP sytuacja się ustabilizowała, do gry wkracza duet, który może wszystko zmienić – Onet.pl & Skype.

Duet jak marzenie

Obie firmy są potentatami w swoich branżach. Społeczność Skype’a to około 130 mln zarejestrowanych kont, w tym prawie 3 mln w Polsce. Portal Onet.pl szczyci się zaś największą liczbą użytkowników na polskim rynku internetowym – w marcu 2005 r. było to ok. 7,4 mln osób, co stanowi 77% populacji internautów w Polsce. Dane te pokazują, że obie firmy cieszą się dużym zaufaniem, a to może mieć kolosalny wpływ na popularność usługi. Już dziś 6% internautów w naszym kraju korzysta z VoIP, a co czwarty deklaruje taką chęć. Wynika stąd, że liczba potencjalnych klientów jest duża (około 2 mln). Być może uznanym markom uda się ich przyciągnąć do swojego produktu, tym bardziej że Onet.pl jest prawdziwym marketingowym tygrysem.

Oferta

OnetSkype to bezpłatne rozmowy wewnątrz samej sieci Skype oraz usługi SkypeOut i SkypeIn. SkypeOut daje możliwość inicjowania rozmów z numerami z sieci GSM i tradycyjnej PSTN. Bez względu na to, gdzie dzwonimy, obowiązuje nas jedna stawka minutowa, która wynosi średnio 7 groszy. SkypeIn pozwala natomiast odbierać połączenia z telefonów stacjonarnych i komórkowych. Wystarczy zamówić numer z jednej ze stref numeracyjnych. Na razie dostępne są numery tylko ze strefy warszawskiej, ale za około 4-6 tygodni będzie można wybrać dowolny numer krajowy. Bez względu na to, gdzie się znajdujemy (wystarczy być zalogowanym do programu), będziemy mogli odbierać połączenia od naszych znajomych lub partnerów biznesowych. Koszty takiej rozmowy poniosą nasi rozmówcy, a wyniosą one tyle, ile liczy sobie ich operator za rozmowę z daną strefą numeracyjną. Roczny abonament na SkypeIn kosztuje 30 euro. OnetSkype oferujeteż bezpłatną skrzynkę poczty głosowej oraz możliwość prowadzenie rozmów konferencyjnych z czterema osobami naraz. Płatności dokonamy za pomocą konta Inteligo, mTransferem, przelewem oraz przekazem pocztowym. Samą aplikację pobieramy ze strony www.skype.onet.pl. Dotychczasowi użytkownicy Skype’a zachowują swoje loginy i hasła, a w trakcie instalacji program zaimportuje wszystkie ustawienia i kontaktyz poprzedniej wersji.

Komunikator od środka

OnetSkype został przetestowany pod systemami Windows 2000/XP, Linux, Mac OS oraz Pocket PC. Program do realizowania połączeń wykorzystuje technologię P2P, a pakiety są szyfrowane w systemie end-to-end, co zapewnia bezpieczeństwo naszej komunikacji. Aplikacja pracuje za NAT-em i firewallem.

Polskim użytkownikom Skype’a brakowało rodzimego ulokowania firmy i lepszych możliwości dokonywania opłat. Teraz to wszystko jest już za nami. Telefonia VoIP stanowi przyszłość komunikacji, a programy takie jak OnetSkype dzięki swojej funkcjonalności i ergonomii zdobędą bez wątpienia wielu zwolenników.