Na czysto

Z procedury uruchamiania Okien w trybie czystego rozruchu korzystamy raczej rzadko, a czasami w ogóle nie mamy o niej pojęcia. Szkoda, bo nawet Microsoft zaleca taką metodę startu w sytuacji, gdy mamy np. problemy z grami

Każdej działającej w tle usłudze systemowej odpowiada jakiś proces zajmujący zasoby naszego komputera. Niby wszystko to drobiazgi, ale jeśli je ze sobą zsumować, pojawiają się problemy z uzyskaniem wystarczającej liczby klatek w „strzelance” albo z płynnym przewijaniem ekranu w strategii czasu rzeczywistego. Kiedy zetkniemy się z takimi kłopotami, zaczynamy wyłączać aplikacje, które znajdziemy w grupie Autostart: komunikatory internetowe, dodatki do systemu operacyjnego itp. Niestety, usługi Windows wciąż pozostają aktywne i zajmują czas procesora oraz komórki RAM-u.

A zatem nie tędy droga. Nie byle kto, bo sama firma Microsoft, radzi, jak uporać się z niedoborami zasobów systemowych, i proponuje, żeby podejść do zagadnienia kompleksowo.

Na całość

Gigant z Redmond zaleca, aby w sytuacji, w której potrzebna jest nam jak największa ilość pamięci operacyjnej, skorzystać z procedury uruchamiania Windows XP w tak zwanym trybie czystego rozruchu. Jest on wykonywany stosunkowo rzadko, a nie zaszkodzi się z nim zapoznać, ponieważ pozwala uzyskać dodatkowy czas procesora i bajty dla „zasobożernych” aplikacji – na przykład gier.

W celu uruchomienia Okien w trybie czystego rozruchu naciskamy przycisk Start, klikamy opcję Uruchom, wpisujemy w polu Otwórz polecenie msconfig, a następnie naciskamy przycisk OK. Pojawi się okno konfiguratora Windows, w którym powinniśmy uaktywnić zakładkę Ogólne i wybrać opcję Uruchamianie selektywne. Musimy tutaj zlikwidować zaznaczenia w polach wyboru Przetwarzaj plik System.ini, Przetwarzaj plik Win.ini oraz Załaduj elementy startowe. Gdy to zrobimy, po najbliższym restarcie peceta nie załadują się niektóre sterowniki (zwłaszcza te odpowiedzialne za obsługę aplikacji 16-bitowych) i w efekcie cały system zostanie trochę odciążony.

Włącz i wyłącz

Teraz powinniśmy zająć się programami startującymi razem z systemem operacyjnym. W oknie konfiguratora Windows przechodzimy na zakładkę Usługi, gdzie klikamy Ukryj wszystkie usługi firmy Microsoft, a następnie naciskamy przycisk Wyłącz wszystkie. Pozostaje jeszcze nacisnąć OK oraz Uruchom ponownie, aby zrestartować komputer.

Nasza maszyna powinna być teraz niemal nieobciążona żadnymi aplikacjami utrudniającymi życie gracza. Nie zaszkodzi jednak jeszcze raz przyjrzeć się karcie Ogólne w konfiguratorze Windows. Powinniśmy się upewnić, że pola wyboru, które wyłączyliśmy, są nadal nieaktywne. Microsoft ostrzega bowiem, że od czasu do czasu zaznaczenie jest usuwane tylko z pola Załaduj usługi systemowe. Oznacza to, że Okna nie wystartowały w trybie czystego rozruchu, lecz wraz z systemem załadowane zostały na przykład dodatkowe sterowniki. Powinniśmy wówczas powtórzyć całą opisaną wcześniej procedurę.

Oczywiście prędzej czy później będziemy chcieli znowu włączyć usługi systemowe. Należy wtedy wydać komendę Start | Uruchom | msconfig, przejść do karty Ogólne i uaktywnić pole

Uruchamianie normalne

– załaduj wszystkie sterowniki urządzeń i usługi.

Przedstawiony sposób oszczędzania zasobów peceta możemy zaadaptować także wtedy, gdy korzystamy ze starszych wersji Windows. Wystarczy w tym celu skorzystać z rad, które znajdziemy pod adresem przedstawionym w ramce „Więcej informacji”.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.